Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 16085
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Zrujnowana wyspa wciąż bez pomysłu

Piątek, 7 października 2011, 7:46
Aktualizacja: Sobota, 8 października 2011, 8:03
Autor: Agrafka
KOWARY: Zrujnowana wyspa wciąż bez pomysłu
Fot. RED
Perełka rekreacyjna Kowar, która jeszcze w latach 80. XX wieku tętniła życiem, popada w totalną ruinę. Czy znajdzie się inwestor, który zaadaptuje to uroczysko, by stało się atrakcją nie tylko dla miasta nad Jedlicą?

Gdy likwidowany był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kowarach, wyspa wraz z ośrodkiem wypoczynkowym zaczęły popadać w ruinę. A historia tego zakątka sięga lat 30. XX w., kiedy to wyspa została zagospodarowana na park z kąpieliskiem. Obok znajdował się tzw. Hotel przy Wodzie. Jeszcze w latach 80. organizowane były na wyspie dancingi i koncerty. Wolny czas spędzano pływając kajakami lub wpław. Odpoczywały na niej zarówno osoby starsze, rodzice z dziećmi, jak i młodzież. Do tej pory na wyspie stoją resztki amfiteatru.

Niegdyś można było spacerować po kładkach lub odpocząć na ławeczkach, które aktualnie są zdewastowane. Całość jest bardzo zaśmiecona, a budynek stojący obok nadaje się tylko do wyburzenia. Miasto miało ambitne plany rewitalizacji tego miejsca, niestety – nie udało się ich zrealizować.

– Zgłosił się do nas inwestor, który zdeklarował się do 2010r. utworzyć na terenie wyspy Centrum Rekreacji Wodnej Ośrodka Szkolno-Edukacyjnego. Przedstawił świetny plan zagospodarowania, w którym znalazło się miejsce zarówno na planetarium, jak i Kino 5D. Niestety inwestor ten nie wywiązał się z przedsięwzięcia i musieliśmy rozwiązać z nim umowę. Jest to piękne miejsce z ciekawą zabudową i warto je przywrócić do życia. Aktualnie poszukujemy nowego inwestora – powiedział Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Nie ma też szczęścia były tzw. Hotel przy Wodzie, który miał być zagospodarowany już przez drugiego inwestora, a dalej popada w ruinę. W ubiegłym tygodniu wybuchł w nim pożar. Tymczasem nie tylko mieszkańcy Kowar czekają, by miejsce to odzyskało swoją wartość. Urokliwie położone tuż przy drodze z Jeleniej Góry, z panoramą Karkonoszy ze Śnieżką w tle, mogłoby być magnesem dla turystów z całej Kotliny Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
914
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group