Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6562
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zrobieni w jelenia

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 30 sierpnia 2007, 15:19
Autor: ROB
Fot. Agnieszka Gierus
Plakat Września Jeleniogórskiego spełnił swoje zadanie.

Tak przekonywała na dzisiejszej konferencji prasowej Janina Hobgarska, dyrektor BWA w Jeleniej Górze.
– Zwraca uwagę, intryguje – podkreślała. Wzięła na siebie odpowiedzialność za projekt, który wywołał ogromne oburzenie w mieście. – Oprócz mnie, w kapitule wybierającej plakat byli także Zbigniew Szumski i Edyta Kulla – autorka ubiegłorocznego plakatu – wymieniła Janina Hobgarska. – Dlatego niesłuszne gromy za to zebrał prezydent Jeleniej Góry.

Burza wokół plakatu rozgorzała na początku tygodnia. Radni zarzucali, że nie ma w nim akcentów związanych z Jelenią Górą. – Jestem zbulwersowana tym projektem – powiedziała radna Grażyna Malczuk. – On nic nie przekazuje.– Nie rozumiem, co autor miał na myśli. Dla mnie, plakat przedstawia pożar w zoo – drwił Miłosz Sajnog. Podobnego zdania był Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości.

Janina Hobgarska na konferencji wyjaśniła zgromadzonym, jak należy odczytywać zamysł Andrzeja Jędrochy, autora plakatu. – Napis jest dynamiczny, jakby wjeżdżał w całość – mówiła. – A kopyto jelenia jest akcentem Jeleniej Góry. Można to odczytać tak, że nawet jeleń zszedł z gór na swoje święto. Kto ma poczucie humoru, przyjmie intencję autora.

Jak twierdzi, wykorzystywane do tej pory akcenty np. ratusz, Śnieżka, wizerunek jelenia się opatrzyły i trzeba było poszukać czegoś nowego.
– Szkoda, że do plakatu nie dołączono instrukcji, jak należy go interpretować – zażartował jeden z radnych.

Andrzej Jędrocha za plakat otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1800 złotych brutto. Łącznie koszty związane z powstaniem plakatu to ok. 4,6 tysiąca złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~abu dabi 30-08-2007 15:18
A skąd niby mam wiedzieć, że to kopyto jelenia??? przyrodnikiem nie jestem i bez napisu nie skojarzyłem... przepraszam ale wrażenie mam pierwsze czy to nie gazetka z jakiegoś hipermarketu reklamująca jesienną wyprzedaż. No tak ale nie ważne czy mówi się dobrze, czy źle... ważne że się mówi! Fajnie mają w tym ratuszu... ciesza się ale nie wiem z czego... chyba ze swojej g*****y hehehe
~Radni powinni byc wymienieni 30-08-2007 15:19
bo maja ciagle jakies myslenie zacofane i taki "nowoczesny" plakat nie miesci sie w ich swiatopogladzie, podobnie jak zblizenie jeleniej do idealu normalnego, cywilizowanego miasta Plakat jest fajny a nie jakies bohomazy jak dotychczas :P
~exlibris 30-08-2007 15:23
nie wiem kto komu dal w lape ale i tak przeplacil... wyglada jak kolorowanka dla dzieci buehehehehehe jelenien jednokopytny... to chyba takich nie mamy u nas w okolicy? ;))
~proszę proszę, więc to nasza lokalna awangarda 30-08-2007 15:34
artystyczna wybrała kiczowate kopytko... przypominam, że zdaniem wielu komentatorów – tylko tego typu persony godne są zasiadać w kapitule wyboru nowego logo miasta na 900lecie. osobiście mam nadzieję, że przynajmniej odsądzani do tej pory od czci i wiary urzędnicy zasiadający w kapitule będą mieli lepszy gust, nie dadzą się zbałamucić progresywnym artystom i nie wybiorą jakiegoś chłamowatego obrazka 'spełniającego swoje zadanie'. dość powszechny niesmak siermiężnością 'kopyta na bruku' pani hobgarska uważa za sukces – chyba na zasadzie, że 'dobrze czy źle – najważniejsze by się o tym mówiło'.. tak jak promowanie w bwa gwiazdek w rodzaju kozyry, której 'instalacje' na poziomie 1 klasy liceum plastycznego przedstawiane są z namaszczeniem jako Bardzo Wielka SZtuka Współczesna... swoją drogą może kozyra przesłała jakieś swe dziełko na konkurs na nowe logo miasta, może jakiś 'jeleń w łaźni', albo 'piramida 900 kopytek', czy coś w tym rodzaju?
~ogórek 30-08-2007 15:42
Mi się tam plakat podoba. Oryginalny a nie oklepana formuła...
~Krzyś 30-08-2007 16:19
Nie o jakość plakatu można by się sprzeczać (nie jest taki zły), a o formę przekazu. Dla mnie jest on nie tyle mało czytelny, co nie odpowiedni do organizowanych imprez. To nie ma być "Wrzesień Jeleniogórski" dla leniwych (wyczytane w treści plakatu – moje zdanie) tylko dla ludzi aktywnych, wesołych i z odrobiną fantazji (tego w treści nie widać). Pozdrawiam
~war 30-08-2007 16:20
jaka burza nakręcana chyba przez jelonke
~trzy grosze 30-08-2007 16:55
Plakat można interpretować jak się chce, o plakatach Benettona też było głośno i to na całym świecie, ale taki był zamysł, żeby zszokować. A plakat września spełnia swoją rolę doskonale, wzbudza emocje i pozwala na włączenie myślenia.
~kazimierzp 30-08-2007 17:01
Nie jestem zwolennikiem maniery komiksowej, ale zgadzam się z panią Hobgarską, że plakat spełnił swe zadanie. Wzbudził emocje, wywołał dyskusję. Teraz proponuje wszystkim dyskutantom zainteresować się programem Września, wybrać to co kogoś interesuje i korzystać. Na koniec "Września" podsumowac swoje doznani i podzielić się tym z czytelnikami portali. Pamiętajmy, że to co się nam nie podoba musi być zaraz złe, a to co się podoba musi byc zaraz wyżynami sztuki! "De gustibus non est disputandum"– czyli w wolnym tłumaczeniu gust nie jest sprawą dyskusyjną! Kiedyś w BWA była wystawa "Plakaty września jeleniogórskiego". Na tle niektórych starych plakatów to kopytko wśród butów jest szczytem smaku i elegancji – taki jest mój odbiór. To nie znaczy, że słuszny!;–)
~ania 30-08-2007 17:38
Politowanie budzi wyobraźnia pana Sajnoga – pożar w zoo??? Wynikałoby z tego, że – szczególnie w trakcie pożaru – zoo więcej jest ludzi jak zwierząt. Chociaż może i racja – szczególnie na wybiegu dla osłów :–)
~zostaje przy swoim 30-08-2007 17:51
a ja dalej uważam, że plakat nie promuje święta miasta, tylko zlot robotniczy...
~Joanna 30-08-2007 18:32
Plakat jest super. Nie jestem mieszkanką Jeleniej i od razu mnie zaintrygował. Poszłabym chętnie na imprezy promowane tym plakatem. Mieszkańcy Jeleniej chyba za bardzo przyzwyczaili się do "tradycyjnych plakatów" Trochę się znam na taj sztuce i moim zdaniem to jest intrygujący, nietuzinkowy i tajemniczy plakat – A TAKIE PLAKATY POWINNY BYĆ. Bravo dla Autora :D
~fr 30-08-2007 18:40
Jak można nie zrozumieć tego, co ten plakat ukazuje????????? Osłabili mnie niektórzy...
~mieszkaniec 30-08-2007 18:49
Bardzo to szlachetne ze strony Pani Hobgarskiej, że wzięła wszystko na siebie. Nie zmienia to jednak faktu,że kojarzy się ten plakat z obecnymi władcami Miasta, których przegania rozjuszony jeleń.Jest on przy tym tak zniecierpliwiony, aż stanął na jednej nodze. To "podłożenie się" p .dyr.BWA tym bardziej pogrąża prezydenta miasta za kolejny niewypał.
~Matylda 30-08-2007 19:10
Dołożyć czerwoną flagę i radiopriomnik – jest ok. Jak z gazetki ZSRR.Gdyby młodzi mieli głos w tej Jeleniej Górze, to nie oglądalibyśmy dzisiaj tego. Jeleń może i zszedł z gór na swoje święto ale szybko go podkulawiono, tak jak podkulawiają cały czas młodych z Jeleniej Góry.
~fatal 30-08-2007 19:14
mam kilka pomysłów na plakat który wywoła jeszcze większe emocje i dyskusję, tylko czy tędy droga? szanowni powyżej
~Matylda 30-08-2007 19:18
Oj będą jelenie ryczały za to jedno kopytko, oj będą ryczały !!!!!!!!!!!
~JN 30-08-2007 19:59
PLAKAT bardzo udany. Komiksowo "bajeczny" kicz, który polaryzuje i rozśmiesza. WIELKIE BRAWA dla artysty! Jest to reklama, zaciągająca, ciekawa i pięknie przedstawiająca klimat Września Jeleniogórskiego... masy potykających się nóg i pomiędzy jakiś prominent– każdemu znajomy i cudowny mieszkaniec naszych okolic. KUBA
~studentka 30-08-2007 20:17
Strasznie mnie wkurzają teksty typu: "A skąd niby mam wiedzieć, że to kopyto jelenia??? przyrodnikiem nie jestem i bez napisu nie skojarzyłem..." Jednym przypominam innych informuje: PLAKAT JEST FORMĄ SZTUKI! Ważne jest wszystko co się na nim znajduje – od kreski jaką posługuje się artysta, przez kolory, po krój czcionki – to wszystko wpływa na nasze emocje, przywołuje skojarzenia, rozbudza wyobrażnię. PLAKAT CZYTA SIĘ JAK DZIEŁO SZTUKI! JAK KTOŚ ŻYCZY SOBIE INFORMACJI WPROST TO NIECH CZYTA AFISZE ALBO OGŁOSZENIA. To jest plakat z prawdziwego zdarzenia – choć graficznie mi się nie podoba, bo nie lubię komiksowej kreski, to daje on do myślenia i o to właśnie chodzi.
~tak mi ję widzi 30-08-2007 21:21
Która z tych "artystek" pozowała temu "artyście" i gdzie jest górna część tego obrazu? Może wtedy poznamy prawdziwą przyczynę wyboru właśnie tego "dzieła". Czyżby górna część przeznaczona była na wygranie następnego konkursu na plakat promocyjny święta Jeleniej Góry?
~ktoś 30-08-2007 21:43
Plakat promujący imprezę winien spełniać podstawową funkcję– informatyczną!!!! Niestety chyba tylko autor rozumie jego przekaz. Moim zdaniem to dzieło robione naprędce ma taką samą wartość jak strategie pisane przez naszego Prezia. A jedyne przesłanie autora to wziąc kasę!!!!
~ogórek 30-08-2007 22:57
Rozejść się do domu. Nie macie lepszych spraw ? Tylko sprzeczki o jakiś plakat. Chyba powinni sie zająć czymś poważniejszym. Plakat jest ok.
~aite 30-08-2007 23:37
ale burza w szklance wody :D pomysł żeby za rok pokazać na plakacie tłumek od pasa w górę jest doskonały i koniecznie jeden róg jelenia
~kwa 30-08-2007 23:40
a kogo obchodzi co sądzi Krzysztof Mróz?
~bono 31-08-2007 0:59
A ja Myslalem ze Pani Malczuk jest osoba bardziej kumata. I pomyslec ze byla dyrektorka szkoly??!!! No chyba ze cala ta sprawa to tylko polityka i udaje taka niekumata zeby cos ugrac. Bardzo mi przykro kiedy sie Pani tak poniza. Corka mojego sasiada ktora ma 12 lat zalapala o co chodzi z tym plakatem a pani nie :( Szkoda. Jeszcze sie taki nie urodzil co by kazdemu dogodzil...
~o radnych i plakace 31-08-2007 6:28
Miłosz zawiodłem się na tobie. Myślałem, że jesteś bardziej kumaty. A ty się zniżyłeś do intelektualnego poziomu Malczukowej i Mroza. Do kapituły plakatu: bardzo dobry pomysł, bardzo dobry plakat. Świetnie nawiązujący do "Polskiej Szkoły Plakatu". Trzeba być idiotą, aby nie zrozumieć prostego przekazu. Ale już nie dorabiajcie do tego historii, że jeleń zszedł z gór, bo to strasznie naciągane ;) Do idiotów: szkoda słów.
~Obywatel J. 31-08-2007 6:40
Plakat, rewelacja.Nie dajcie się.Wreszcie i w tym mieście ktoś zaczął myśleć.A Kopaniec to fantastyczna "kolebka" kultury.Tylko patrzeć jak będą mówili,że Jalenia Góra gdzieś przy Kopańcu.Jeszcze raz gratulacje za pomysł.
~mieszkaniec1 31-08-2007 9:37
Malczuk, Sajnog i Mróz wielcy krytycy sztuki myślał by kto.
~i co 31-08-2007 10:37
wychodzi na to że komisja oceniająca lakat zarobiła więcej niz sam autor! szczyt biurokracji czy złodziejstwa?
~ktoś 31-08-2007 11:01
O widzę, że porażka spać nie daje. Nocne komentarze ide o zakład, że jednego autora budzą politowanie!
~zabobrzanka 31-08-2007 11:05
Mnie również ten plakat bardzo sie podoba. Brawo dla autora i dla kapituły, która wybrała ten projekt. Tym którzy tak się oburzają – WSPÓŁCZUJĘ braku wyobraźni.
~PrYk 31-08-2007 11:50
czepiacie sie na sile... a co poprzednie plakaty byly extra ? nijakiebyly i juz...
~mieszkaniec 31-08-2007 13:00
Dlaczego niesłuszne gromy za to zebrał prezydent Jeleniej Góry? Ano dlatego, że dla buraków każda okazja jest dobra do krytykowania prezydenta. Tu nie chodzi o krytykę przedmiotu sprawy tylko prezydenta, tylko za co, za plakat? Pani Malczuk twierdzi, że plakat nic nie prezentuje? Droga Pani radna–bezradna proponuję zastanowić się nad kwestią co Pani sobą reprezentuje. A Pan Sajnog? No cóż, jak zwykle zabłysł jak przepalona żarówka. Wystarczy wysilić trochę wyobraźnię! Plakat jak już wspomniano jest formą sztuki i każdy odbiera go inaczej. Ale w przypadku wspomnianych w artykule radnych myślenie najwyraźniej boli, a krytyka prezydenta zawsze się przyda… Żałosne!! Panie Obrębalski kopytko im w… oko!! Plakat jest git malina!! Brawo dla autora !!!
~Matylda 31-08-2007 13:17
Widać , że to się szanownej komisji bardzo podobało.Jest ok, bo nie widać twarzy – komisja też dzisiaj by chciała, żeby nie było widać ich twarzy po takim wyborze i żeby to jedno kopytko nie kopnęło ich w ty... .
~siema 31-08-2007 13:18
Coś mi się zdaje, że te peany w obronie twórcy jak i szanownego jury pisze ta sama osoba w celu samoobrony. Można i tak, ale jaki koń jest – każdy widzi.
~cieplice wy sqczybyczki 31-08-2007 13:28
co wy chcecie od plakatu ? wkońcu jakaś odmiana
~mona 31-08-2007 14:53
do "i co" – a skąd wiesz że cokolwiek komisja dostała?????? I tak o to rodzą się plotki – "a mamusia mówiła: zanim cokolwiek bezmyślnie powiesz zapytaj się mądrzejszych od siebie"
~norbi 31-08-2007 20:33
ciekawe czemu akurat plakat tak rozpalił emocje – zobaczymy jak rajcy miejscy przygotowali imprezę –bo coś mi się wydaje że jak na miasto turystyczne znowu bedzie "fajnie" tylko dlatego że wypełnimy to święto my mieszkańcy artyści i zapaleńcy– a co do plakatu jest super –drugie kopytko jest zasłonięte a nie o nie przecież chodzi–––––––
~rada dla ekipy 1-09-2007 8:41
Mlodawską trzeba już zdjąć. Ona szkodzi wizerunkowi prezydenta. Albo druga kadencja, albo dalej Mlodawska.
~do norbi 1-09-2007 9:34
to nie rajcy miejscy synu przygotowują imprezę tlko Obrębalski z pracownikami.
~Matylda 1-09-2007 22:14
Czy Pani Katarzyna Młodawska ma jakieś wykształcenie w tym kierunku czym się teraz zajmuje ? Mogę ją zastąpić – mam przygotowanie i nie należę do żadnego ugrupowania partyjbego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group