Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4251
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: ZOOM wystartował po raz trzynasty

Wtorek, 16 lutego 2010, 18:15
Aktualizacja: 18:16
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: ZOOM wystartował po raz trzynasty
Fot. TEJO
Otwarciem warsztatów filmowych dla młodych twórców z Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier i Polski rozpoczęła się dziś trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia, która potrwa do 21 lutego, czyli do niedzieli.

W warsztatach bierze udział po raz pierwszy tak liczna grupa młodzieży z pięciu krajów Europy. W sumie chęć uczestnictwa zadeklarowało 150 osób (na poprzednich edycjach było najwyżej 20 osób). Nie wszyscy jeszcze dojechali. Mimo to imprezę otworzyła dziś w hotelu Mercure Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor Osiedlowego Domu Kultury, który organizuje festiwal. Obecny był także Marek Oleksy, koordynator przedsięwzięcia.

Zadaniem uczestników warsztatów będzie nakręcenie krótkiego filmu w wybranej konwencji. Młodzież podzieliła się dziś na cztery grupy, które będą pracować wspólnie przez najbliższe dni. Każdy zespół będzie miał opiekuna, doświadczonego filmowca. Jest wśród nich Piotr Matwiejczyk, a także przedstawiciele Czech, Niemiec i Węgier. – W ostatniej chwili, z przyczyn losowych, wypadły z programu warsztaty krytyki filmowej – mówi Sylwia Motyl-Cinkowska.

Pokazy konkursowe ZOOM-u rozpoczną się w nadchodzący czwartek (18 lutego) w kinie Marysieńka. Tam też o godz. 16. 30 nastąpi uroczyste otwarcie imprezy. Na XIII edycję festiwalu wpłynęło 330 filmów z 38 krajów. Międzynarodowy konkurs i zarazem maraton filmowy potrwa aż cztery dni i zakończy się galą i wręczeniem statuetek laureatom imprezy. W jej trakcie będzie można także zobaczyć filmy nakręcone przez uczestników warsztatów.

Zwycięzcy, oprócz nagród pieniężnych i rzeczowych, otrzymają także statuetki „Żelaznego filmowca” autorstwa znanego artysty - rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza. Planowane jest przyznanie dodatkowej nagrody pozaregulaminowej dla najlepszego filmu w kategorii: Profilaktyka Społeczna.

W ramach festiwalu odbędą się również: koncert zespołu JJ BAND, specjalne pokazy filmów, panele dyskusyjne oraz otwarte dla widzów omówienia warsztatowe filmów i spotkania z twórcami. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.zoom.karkonosze.com.

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group