Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7074
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zobacz piękne kaskady na Czarciej Strudze

Niedziela, 7 września 2014, 9:09
Aktualizacja: 9:16
Autor: Angela
Region: Zobacz piękne kaskady na Czarciej Strudze
Fot. Zbyszek Leszek
Do czterdziestu trzech kaskad po czeskiej stronie w okolicy Przełęczy ¬¬Karkonoskiej zaprasza tym razem Towarzystwo Izersko – Karkonoskie ze Zbigniewem Leszkiem na czele. Cel wyprawy to malownicza dolina Čertův důl (Czarci Dół).

Jak tam dotrzeć? - Żółtym szlakiem schodzimy w Dolinę Białej Łaby, gdzie przy górskiej chacie U Bílého Labe oznaczono ścieżkę dydaktyczną biegnącą w dolinie wzdłuż przepływającego potoku Čertova strouha, który spływa w dolinę z wysokości 1430 m n.p.m. ze zboczy Smogorni – prowadzi Zbigniew Leszek. - Początek ścieżki oznaczono przy mostku nad Białą Łabą, na wysokości 996,2 m n.p.m. Tu trzeba dotrzeć schodząc z Przełęczy Karkonoskiej gdyż na długości około 200 m żółty szlak i ścieżka dydaktyczna biegną wspólnie. Największą atrakcją doliny są wybudowane w latach od 1901 do 1902 liczne progi spowalniające spływ wody, a historia ich powstania sięga roku 1897 kiedy to Karkonosze nawiedziła straszliwa powódź, niszcząc miejscowości w dolinach. I to wtedy urzędnicy austriaccy podjęli decyzję o regulacji górskich rzek i potoków – dodaje.

W roku 1901 rozpoczęto stawianie na górskim potoku Čertova strouha (Czarcia Struga) najpiękniejszych systemów stopni wodnych w Karkonoszach. Budowle na potoku Czarcia Struga są przykładem mistrzostwa sprowadzonych do budowy kamieniarzy z Tyrolu i to dzięki ich rzemieślniczej znajomości sztuki kamieniarskiej, możemy do dzisiaj podziwiać te wspaniałe kaskady.

Mimo skromnych środków technicznych wybudowali oni aż 43 poprzeczne i 194 wzdłużne kamienne regulacje, a dno potoku wybrukowano, brzegi zaś wzmocniono granitowym cembrowaniem. Jak donoszą kroniki, ponad połowa kamieni do budowy została pozyskana z kamieniołomu powyżej ujścia Červenego potoku.

Oprócz licznych progów spowalniających i otaczającej przyrody, atrakcją doliny jest rzadko spotykany nalot na kamieniach w charakterystycznym czerwonawym kolorze wywołanym przez glony z rodzaju Trentepohlia. Cały szlak kończy się po około 1,4 km gdzie można wypatrzeć pozostałości po dawnej kuźni, w której naprawiano i ostrzono narzędzia dla kamieniarzy z Tyrolu, a w wykutym obok w skale zbiorniku na wodę, schładzano kute tam narzędzia i inne przedmioty. Dochodząc do mostku na końcu ścieżki dydaktycznej spotkamy drogowskaz z napisem Špindlerova Bouda, który wskażę nam drogę powrotną do Przełączy Karkonoskiej.

- Trasę polecamy szczególnie teraz na koniec lata, wielobarwność doliny upiększa ją dając malownicze widoki podczas górskiej wędrówki – dodaje Zbigniew Leszek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1045
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group