Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7878
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Znowu drożej za wywóz śmieci

Piątek, 23 grudnia 2011, 7:57
Aktualizacja: Sobota, 24 grudnia 2011, 8:19
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Znowu drożej za wywóz śmieci
Fot. Angela
Od stycznia mieszkańcy Jeleniej Góry kolejny raz zapłacą więcej za wywóz nieczystości. Cena systematycznie wzrasta już od kilku lat. Powód: podniesienie opłaty za składowanie odpadów na składowisku w Ściegnach–Kostrzycy.

Opłata ta wzrośnie o 19,55 procent. W minionym roku za tonę niesegregowanych śmieci Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej płaciło 177, 46 zł, od 1 stycznia 2012 roku zapłaci 212 zł.
– To 50 procent naszych kosztów. Od przyszłego roku wzrosną też koszty pozostałe, w tym m.in. ceny paliwa, podatku od nieruchomości, ubezpieczenia i minimalnego wynagrodzenia, składki rentowej. Firmy przygotowują się też do rewolucji śmieciowej, która wejdzie w życie w połowie 2013 roku, kiedy właścicielem śmieci będzie gmina, która będzie zlecała ich wywóz firmom zewnętrznym, a mieszkańcy będą płacić za odbiór nieczystości miastu.

– Zgodnie z nową ustawą o utrzymaniu czystości firmy świadczące usługi odbioru nieczystości muszą dostosować swoją bazę do nowych wymogów. Jednym z nich jest zamontowanie w każdej śmieciarce systemu GPS. Koszty tego dostosowania rozłożyliśmy na dwa lata. Rozszerzamy też selektywną segregację odpadów – tłumaczy Michał Kasztelan, prezes MPGK w Jeleniej Górze.

Jak przełoży się to na portfele mieszkańców? O konkretnych stawkach firmy odbierające nieczystości mówić nie chcą, bo boją się konkurencji. W MPGK natomiast ceny za wywóz śmieci wzrosną o około 25 procent. Podobnie najprawdopodobniej będzie w firmie Simeco.

– Na taką sytuację już zareagowała Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, której zarząd podjął uchwałę o podwyżce opłaty miesięcznej za wywóz nieczystości do kwoty 14,58 zł brutto za osobę.
Stało się to na wniosek firm świadczących usługi wywozu odpadów komunalnych z zasobów Spółdzielni, a wysokość opłaty ustalono w wyniku negocjacji pomiędzy stronami – tłumaczy lokatorom JSM.

Przeciętny mieszkaniec Jeleniej Góry rocznie „produkuje” około dwóch metrów sześciennych nieczystości. Przybywa też dzikich wysypisk, co jest oczywistym skutkiem wzrostu cen.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group