Sobota, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5819
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Znikają Ściegny i Bierutowice

Czwartek, 30 listopada 2017, 10:06
Autor: WAC
1 stycznia 2018 roku nastąpi urzędowa zmiana nazwy jednej z wsi w gminie Podgórzyn. Mocą rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z oficjalnego spisu nazw znikną Ściegny, które zostaną zastąpione Ścięgnami.

Spór o to jaka jest właściwa nazwa miejscowości, która tuż po II wonie światowej nosiła nazwy Kamionka oraz Ścigany toczy się od dawna. W urzędowym spisie miejscowości MSWiA jest ona obecnie wymieniona jako Ściegny. Za taką nazwą, jako pochodzącą od krzyżujących się w pobliżu wsi ściegów czyli ścieżek optuje większość regionalistów.

Nazwa ta jest jednak od dość dawna martwa, gdyż przez mieszkańców powszechnie używana jest w brzmieniu Ścięgny. W związku z tym samorząd gminy Podgórzyn, po konsultacjach społecznych wystąpił do MSWiA z wnioskiem o korektę nazwy. Rozporządzenie Ministerstwa w tej sprawie jest już gotowa i nazwa Ściegny oficjalnie obowiązywać będzie tylko do końca 2017 roku.

Inna z martwych nazw, która na początku przyszłego roku zniknie ze spisów urzędowych są Bierutowice. Oficjalnie zastąpi ją Karpacz Górny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group