• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 19:09
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 7516
  • Zalogowanych: 19
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Znane i nieznane parki cieplickie uwiecznione na fotografiach

Wiadomości: Jelenia Góra/Cieplice
Czwartek, 23 czerwca 2011, 7:36
Aktualizacja: 7:37
Autor: Stanisław Firszt
Fot. Czesław Narkiewicz
W miniony wtorek w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy fotograficznej, pt.: „Cieplickie parki przed rewitalizacją”. Na ekspozycji zaprezentowano 27 kolorowych fotografii, które przedstawiają dwa największe i najpiękniejsze parki Cieplic: Zdrojowy i Norweski.

Pierwszy z nich powstał na przełomie XVIII i XIX wieku i był reprezentacyjnym parkiem uzdrowiska, a poprzez ogrody pałacu Schaffgotschów, także częściowo parkiem pałacowym. Na jego terenie w XIX wieku powstały dwie najpiękniejsze budowle: pawilon parkowy i teatr (właśnie dobiegają końca prace przywracające mu dawną świetność). Od 2010 roku Park Zdrojowy poddawany jest tzw. rewitalizacji, a właściwie modernizacji i znacznej przebudowie. Pojawi się ogrodzenie wokół parku z ozdobnymi bramami, utwardzone alejki, nowe ławki i stylowe lampy oświetleniowe. Będzie to zupełnie inny park od tego jaki dotychczas znaliśmy.

Park Norweski natomiast, czeka na projekt rewitalizacji i rozpoczęcia prac. Powstał zupełnie w innych warunkach i dużo później od Parku Zdrojowego, bo w latach 1900-1909. Ufundował go cieplicki przemysłowiec Eugen Füllner. Park Norweski w odróżnieniu od Zdrojowego ma na swoim terenie cieki i zbiorniki wodne, utrzymany jest też w zupełnie innym klimacie. Na jego terenie znajduje się wyjątkowy w skali Europy obiekt, t.j. Pawilon Norweski.

Autorem zdjęć, które pojawiły się na wystawie, jest znany jeleniogórski fotograf Ryszard Literacki (rylit), członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, współpracujący ze Stowarzyszeniem Miłośnicy Cieplic i Uniwersytetem III wieku w Jeleniej Górze.

Pan Ryszard od wielu lat fotografuje, m.in. przyrodę naszego regionu dokumentując, m.in. to co było, a co w wyniku działalności człowieka i naturalnych procesów ulega zmianie. Drzewa i krzewy rosną, obumierają i zastępowane są przez nowe. Na co dzień tego nie zauważamy, bo proces ten rozłożony jest w czasie. Zatrzymane w kadrze ujęcia pozostają i skłaniają często do refleksji, czy to co było, było gorsze od tego co jest, i czy następujące zmiany szły w słusznym kierunku.

Przeprowadzane rewitalizacje parków zupełnie zmieniają ich wygląd i wystrój. Jeśli chcemy zobaczyć Park Zdrojowy (dzisiaj jeszcze niedostępny), tak jak wyglądał kilkanaście, kilka lub parę lat temu i jak wyglądał i wygląda Park Norweski dzisiaj, odwiedźmy, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (w Pawilonie Norweskim) i zatrzymajmy się przed fotografiami Ryszarda Literackiego, znakomitego „archiwista przyrody”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Mieszkaniec 23-06-2011 9:13
Wielkie gratulacje dla Pana Ryszarda!!!
~............ 23-06-2011 9:19
Niektóre podpisy nad zdjęciami są chyba niezbyt prawidłowe, bo przedstawiają zdjęcia wykonane przez pana Ryszarda Literackiego, a z podpisów wynika, że zrobił je pan Narkiewicz. A może to jest wystawa zdjęć pana Narkiewicza, a zdjęcia pana Lierackiego są na jakiejś innej wystawie?;-)
~R. Literacki 23-06-2011 13:54
Najciekawsze jest to,że komentarze dotyczą w większości nie treści ale jakiś tam podpisów.Jest to tak zwane czepianie się dla zasady, aby coś napisać. Wyjaśniam reprodukcje (dla potrzeb tego materiału) fotografii z mojej wystawy są mojego autorstwa, zdjęcia w czasie wernisażu robił Pan Narkiewicz za co mu serdecznie dziękuję. R.Literacki (rylit)
Piipi Jelonkowa 23-06-2011 15:00
~Pan Czesław Narkiewicz .. przyłapał chore drzewo,które może inne zarazic ! (..patrz.zdj.nr.04)
~Marcin73 23-06-2011 16:13
Wystawę obejrzę jak tylko wrócę z wakacji. Mam nadzieję, że Ciepliczanie docenią świetnego fotografa, który dokumentuje życie miasta i znajduje "to coś" w zupełnie zwyczajnych dla przechodnia zakątkach naszej dzielnicy. Osobiście nie wyobrażam sobie Cieplic bez Ryszarda z nieodłącznym aparatem fotograficznym. Pozdrawiam. "Miłośnicy Cieplic"
~jejek 23-06-2011 18:54
do Piipi Jelonkowej.-Akurat zdjęcie nr .4 jest autorstwa pana Ryszarda :P
~Muflon 23-06-2011 20:28
Fajne zdjęcia.
~Ania.. 23-06-2011 23:45
Nie tylko super fachowiec ale też bardzo sympatyczny, skromny pan fotograf. Piękne zdjęcia .Pozdrawiam
~jeicam 24-06-2011 8:15
co kogo obchodzi ze faflika niema i nie musi wchodzic od tyłu zeby sie przylizac
~xxx 25-06-2011 0:04
czyli wystawa przyciagnela osoby w srednim wieku...tak myslalem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group