Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8532
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Znamy zdobywców Kryształowej Pestki

Środa, 3 maja 2017, 16:04
Aktualizacja: Czwartek, 4 maja 2017, 7:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Znamy zdobywców Kryształowej Pestki
Fot. Tomasz Raczyński
We wtorek (2.05) zakończyły się pokazy spektakli konkursowych podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA, po czym jurorzy przyznali nagrodę główną oraz nagrodę publiczności. Przez 5 dni jeleniogórska publiczność zobaczyła różnorodne spektakle, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Na początek przedostatniego dnia widzowie udali się do Sali Novej przy ul. 1 Maja, gdzie zobaczyli „Toodrytocry” w wykonaniu Theaterkollektiv Sanierte Altbauten, w reż. Sanierte Altbauten. Niemiecki spektakl zaliczany do części pokazów mistrzowskich obfitował w sceny pełne nagości. Jak mówią twórcy, sztuka ta pochyla się nad związkiem kobiecości i cieczy. Zdecydowanie można określić, że był to teatr awangardowy, więc wielbiciele klasycznej formy sztuki mogli być zniesmaczeni.

Z kolei w sali widowiskowej JCK Teatr Kombinat zaprezentował ostatni spektakl konkursowy. „Ojcze nasz” w reżyserii i scenografii Katarzyny Baranieckiej opowiadał o trudnych relacjach między ojcem a synem. Sceny, jak z życia wielu rodzin, mogły poruszać i skłaniać do myślenia. Po spektaklu zebrały się dwa gremia: jury festiwalu, które decydowało o głównej nagrodzie – Kryształowej Pestce oraz rada społeczna wraz z przedstawicielami mediów, którzy przyznali nagrodę publiczności. Piękne statuetki wykonał jeleniogórski artysta z JCK - Mirosław Kula.

Zanim widzowie poznali oba werdykty, w Klubie Kwadrat odbył się panel dyskusyjny, który jest doskonałą okazją do spotkania i rozmów z aktorami i twórcami spektakli prezentowanych danego dnia. Gdy przyszedł najważniejszy moment festiwalu, jury społeczno-medialne ogłosiło, że nagroda publiczności powędruje do Bytomia, a więc Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Radość studentów była ogromna, ale gdy usłyszeli, że profesjonalne jury w składzie Kamil Radomski, Karolina Marciniak i Ralph Oehme również było zdania, że „Polonez alla Polacca na niemiecką nutę” wywarł na nich największe wrażenie, euforia była nie do opisania. Podsumowanie wraz z wywiadami z organizatorem festiwalu oraz zdobywcami Kryształowej Pestki opublikujemy po ostatnim dniu imprezy.

Na zakończenie piątego dnia MFTiKA PESTKA odbył się energetyczny koncert grupy Seraleez, który podobnie jak wcześniejsze koncerty, podbił serca publiczności zgromadzonej w Klubie Kwadrat przy Jeleniogórskim Centrum Kultury.

W środę (3.05) ostatni dzień festiwalu, a w nim:
SALA NOVA / ul.1 Maja 60
godz. 14.00 Pokaz warsztatowy: CZYTANIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

KLUB KWADRAT / ul. Bankowa 28/30
godz. 16.00 MIKOŁAJ ROZNERSKI - Z off-u do mainstreamu - kobiety rządzą! Spotkanie poprowadzi Kamil Radomski

SALA WIDOWISKOWA / ul. Bankowa 28/30
godz. 18.00 PIĘKNIE ŁADNIE, Teatr Porywacze Ciał / Scenariusz i reżyseria: Maciej Adamczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group