Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8387
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Znaczne błędy

Niedziela, 10 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 10 czerwca 2007, 18:15
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Znaczne błędy
Fot. Agnieszka Gierus
Pomyłki w miejskim systemie informacji i niewiedza samych jeleniogórzan.

– Niektórzy radni chcą zmieniać nazwy ulic, a nie potrafią zadbać, aby te, które już są, zostały poprawnie nazwane. Przynajmniej na znakach – zwrócił uwagę pan Lucjan z Jeleniej Góry.

Tyle mówiło się, że ulica Klonowicza powinna nazywać się Klonowica, a na szyldach wciąż jest stara nazwa. – Może to drobiazg, ale zdarzyło się, że listonosz nie dostarczył mi przesyłki, bo myślał, że chodziło o inną ulicę. Akurat był nowy i nie znał rewiru – mówi Marzena Kalewska, jedna z mieszkanek. – Tyle o tym pisali, a miasta nie stać na wymianę kilku tabliczek? – pyta.

Inna nieścisłość jest na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. – Wszędzie na szyldach, nawet tych najnowszych, jest Marii Curie-Skłodowskiej, a przecież ona była najpierw Skłodowska, a po mężu – Curie! – podkreśla pan Lucjan. Nie najlepiej świadczy to o wiedzy tych, którzy taką kolejność wymyślili.

O nieścisłościach w nazwach ulic już pisaliśmy. Także i o tym, że mieszkańcy często zamiast mówić – ulica Marii Konopnickiej, używają określenia: ulica Konopnicka.
Przytrafiło się to także Tomaszowi Pryllowi, autorowi tłumaczenia ciekawej skądinąd książki „Historyczno-topograficzny opis miasta Jelenia Góra” Johanna Daniela Hensela. Na stronie 408 pisze o „sąsiednich budynkach, których fronty wychodzą na ulicę Konopnicką”. Nieścisłości nie zauważył nawet tak obeznany z Ziemią Jeleniogórską Romuald Witczak, który robił w książce korektę.

Inny błąd jeleniogórzan to stosowanie nazwy ulica Bacewicza (zamiast ul. Bacewicz – Grażyna Bacewiczówna, polska skrzypaczka i kompozytorka). Wiele osób mówi o cieplickiej szkole muzycznej, że patronuje jej niejaki Jan Garścia… A szkoła nosi imię Janiny Garści, kompozytorki wielu utworów dla dzieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
466
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group