Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8861
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmiana zasad odwiedzin w jeleniogórskim szpitalu

Czwartek, 11 listopada 2021, 18:18
Autor: WCSKJ
Jelenia Góra: Zmiana zasad odwiedzin w jeleniogórskim szpitalu
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej mówił o sytuacji szpitala podczas czwartej fali pandemii i zasadach odwiedzin pacjentów.

Czwarta fala pandemii COVID-19 w kraju nabiera zdecydowanego przyśpieszenia. Ryzyko zakażenia wirusem jest coraz większe, dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów hospitalizowanych w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, konieczne jest utrzymanie ograniczeń związanych z odwiedzinami chorych. Ponadto placówka apeluje do mieszkańców o szczepienia przeciwko koronawirusowi, które skutecznie bronią przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią.

Każdego dnia w całym kraju obserwowane są znaczące wzrosty infekcji COVID-19. Zakażeń przybywa także w województwie dolnośląskim, dlatego w związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiczną konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad odwiedzin pacjentów w szpitalach. Wprowadzane w obliczu pandemii ograniczenia odwiedzin są ważnym elementem walki z COVID-19. W ten sposób bowiem zapobiega się rozprzestrzenianiu wirusa i nie naraża osób chorych, osłabionych, po zabiegach czy operacjach, na ewentualne ryzyko zarażenia. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, w związku z czwartą falą pandemii, przypomina o obowiązujących w placówce zasadach odwiedzin. Wizyty u pacjentów są zawieszone do odwołania zgodnie z postanowieniem Wojewody Dolnośląskiego.

W trosce o zdrowie Pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu i zapewnienie im bezpiecznych warunków leczenia, konieczne jest dalsze wstrzymanie odwiedzin Pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna sytuacja dla Pacjentów i ich bliskich, jednak ze względu na obecną, coraz poważniejszą, sytuację epidemiczną, musimy utrzymać ograniczenie odwiedzin. Ponadto zawieszenie odwiedzin jest także istotne z uwagi na zapewnienie ciągłości funkcjonowania oddziałów szpitalnych, aby mogły przyjmować i leczyć chorych – mówi lek. med. Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej i dodaje: – W sytuacjach wyjątkowych, takich jak pożegnanie, kierując się potrzebą zapewnienia Pacjentom chorym terminalnie i ich rodzinom osobistego kontaktu, możliwe są wizyty w czasie ustalonym z lekarzem prowadzącym.

Ze względów bezpieczeństwa wprowadzone będą także pewne ograniczenia w poruszaniu się po szpitalu. Części ogólne, jak np. laboratorium, teren apteki czy pracownie diagnostyki obrazowej, będą dostępne dla potrzebujących Pacjentów, natomiast dalsze strefy szpitala będą odgrodzone i nie będzie możliwości przebywania w nich osób postronnych. Ponadto placówka będzie przestrzegała obowiązku noszenia maseczek ochronnych i zachowania dystansu. Zgodnie z decyzją Wojewody Dolnośląskiego w WCSKJ obecnie funkcjonuje 16 łóżek dla chorych na COVID-19. W najbliższym czasie liczba łóżek może zostać zwiększona. Dla przypomnienia – podczas trzeciej fali pandemii, w jej szczytowym momencie szpital dysponował 108 łóżkami dla Pacjentów z COVID-19.

Zasady odwiedzin pacjentów:

W szczególnych sytuacjach odwiedziny Pacjentów jeleniogórskiej placówki są możliwe za zgodą kierownika oddziału lub upoważnionego przez niego lekarza. Szpital opracował specjalne zasady, które pozwolą przygotować się do spotkania i zrealizować je w ścisłym reżimie sanitarnym. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa hospitalizowanym, osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji. Po wejściu do szpitala konieczna jest dezynfekcja rąk i założenie maseczki zasłaniającej usta i nos, a także pozostawienie okrycia wierzchniego w szatni. Po wejściu do sali pacjenta należy ponownie zdezynfekować ręce. Pacjenta może odwiedzić w jednym czasie tylko 1 osoba. Po zakończeniu odwiedzin personel sprzątający dezynfekuje i sprząta salę. Szczegółowe zasady odwiedzin opisane są na stronie internetowej WCSKJ. W jeleniogórskim szpitalu cały czas bliscy pacjentów mogą telefonicznie kontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby uzyskać niezbędne informacje na temat stanu zdrowia Pacjenta. Ponadto od samego początku pandemii, rodziny mogą przekazywać Pacjentom paczki z niezbędnymi rzeczami osobistymi. Konieczne jest zapakowanie paczki oraz podpisanie jej imieniem, nazwiskiem oraz nazwą oddziału w którym przebywa Pacjent. Warto jednak pamiętać, aby artykuły i rzeczy osobiste ograniczyć do tych najpotrzebniejszych.

Medycy apelują o szczepienia:

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej zwraca także szczególną uwagę na konieczność szczepień przeciwko COVID-19. W obecnej sytuacji, nie ma innego antidotum na trwającą pandemię, jak przyjęcie szczepionki. Wirus atakuje rozlegle organizm i prowadzi do najpoważniejszych konsekwencji. Po chorobie mogą wystąpić także długoterminowe powikłania zdrowotne. Przyjęcie szczepionki pozwala na ochronę przed zakażeniem, ale przede wszystkim w skuteczny i sprawdzony sposób broni przed ostrym przebiegiem choroby, hospitalizacją i śmiercią.

Obecna, czwarta fala pandemii, dotyka dziś przede wszystkim osób niezaszczepionych, którzy zgłaszają się już z ciężkimi objawami choroby. To nie tylko seniorzy lub osoby z chorobami przewlekłymi, ale także coraz młodsi ludzie w sile wieku. Ich organizm jest rozlegle atakowany przez wirusa. To znak, by każdy z najwyższą powagą traktował zagrożenie COVID-19 i rozważył przyjęcie skutecznej szczepionki, o co – jako medycy – apelujemy. Każda osoba rezygnująca ze szczepień opóźnia zażegnanie pandemii – mówił lek. med. Nikolaj Lambrinow, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

W obliczu coraz większej liczby zakażonych i rozprzestrzeniającego się wirusa, który dotyka kilka pokoleń domowników, kluczowe jest aby przyjąć szczepionkę jak najszybciej. Należy pamiętać, że zaszczepienie chroni nie tylko nas, ale także naszych bliskich – tylko w ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Twoja reakcja na artykuł?

9
13%
Cieszy
20
29%
Hahaha
5
7%
Nudzi
6
9%
Smuci
12
18%
Złości
16
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
412
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group