Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6795
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zmarł wybitny scenograf Janusz Kijański

Czwartek, 22 grudnia 2011, 21:22
Aktualizacja: Piątek, 23 grudnia 2011, 8:00
Autor: Es
JELENIA GÓRA: Zmarł wybitny scenograf Janusz Kijański
Fot. RED
Wczoraj odszedł na wieczną scenę Janusz Kijański, znany ze śmiałych scenografii wizjoner sztuki, który swoimi pomysłami ubarwiał wiele przedstawień.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Krakowie na wydziałach Architektury/ Architektury Wnętrz i Projektowania Plastycznego - dyplomy 1976, 1977.

Realizował prace w zakresie: architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, malarstwa, rzeźby, grafiki, sztuki użytkowej, scenografii filmowej, telewizyjnej i teatralnej. Był autorem scenografii i kostiumów do sześciu filmów fabularnych i ponad 50 realizacji teatralnych i telewizyjnych.Współpracował z wybitnymi twórcami, między innymi przez 15 lat tworzył ze zmarłym 4 grudnia Adamem Hanuszkiewiczem, z którym przygotował, między innymi, scenografię do „Kordiana” wystawionego w 2001 roku na deskach Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Także tu w styczniu 2010 roku współpracując z Aliną Obidniak stworzył scenografię do spektaklu „Sztukmistrz. Norwid o Polsce. Norwid o Polakach. Norwid o sztuce”.

Wziął także udział w dwóch ostatnich edycjach warsztatów „Lato w teatrze” budując scenografię do etiud „Impresja” oraz „Medioracja”. W swoim dorobku artystycznym miał szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych - zarówno w kraju jak i za granicą w dziedzinie malarstwa, grafiki, scenografii, sztuki użytkowej i projektowania ogrodów. Wykonywał grafikę wydawniczą jak ilustracje do książek, programy teatralne, plakaty, foldery, kalendarze. Jego obrazy można oglądać w budynkach użyteczności publicznej, np. hotelach, zajazdach, szkołach, znajdują się także w zbiorach muzealnych w Opolu (Muzeum Śląska Opolskiego) i we Wrocławiu.

Kompozycje malarskie i grafika znajdują się również w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i USA. Jest laureatem nagrody za działalność w dziedzinie twórczości teatralnej za rok 1996 przyznanej przez Prezydenta Miasta Częstochowy.

Janusz Kijański był nie tylko realizatorem śmiałych opraw plastycznych widowisk, lecz także znawcą historii i teorii sztuki. Ostatnio pracował w Warszawie. Miał wiele planów na przyszłość. Ich urzeczywistnienie przerwała nagła i niespodziewana śmierć.

Niech spoczywa w pokoju!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group