Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 8669
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmarł reżyser i aktor Janusz Ryl–Krystianowski

Piątek, 16 października 2020, 11:09
Autor: Manu
Jelenia Góra: Zmarł reżyser i aktor Janusz Ryl–Krystianowski
Fot. Archiwum ZTA
W czwartek (15.10) w wieku 77 lat, po długiej i wyczerpującej chorobie, zmarł Janusz Ryl-Krystianowski, wybitny reżyser teatru lalek, który w latach 1980- 1989 pełnił funkcję dyrektora Państwowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze.

Janusz Ryl-Krystianowski był znanym lalkarzem z rodziny o takich właśnie tradycjach, aktorem i reżyserem.

W naszym teatrze wyreżyserował wiele wspaniałych przedstawień. Wówczas teatr otrzymał własny budynek przy ul. Wolności, chociaż nie miał sceny – czytamy w informacji opublikowanej na fanpage'u Zdrojowego Teatru Animacji.

W jeleniogórskim Państwowym Teatrze Animacji Janusz Ryl-Krystianowski wyreżyserował m.in. takie spektakle jak: “Czimi” Borisa Arpiłowa, “Tygrys Pietrek” Hanny Januszewskiej, “Maski mistrza Fantastki” Zofii Nawrockiej, “Tymoteusz Rymcimci” Jana Wilkowskiego, “Tomek z dziurą w bucie” Aarona Judaha, “Szałaputki” Marii Joterki, “Klonowi bracia” Eugeniusza Szwarca i “Szewczyk Dratewka” (O strasznym smoku, dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku) Marii Kownackiej.

Za dyrekcji Janusza Ryl-Krystianowskiego w jeleniogórskim Teatrze Animacji grano z ogromnym powodzeniem nie tylko klasyczne spektakle lalkowe, ale też przedstawienia dla dorosłych. Ówczesne realizacje Teatru Animacji były wysoko oceniane przez publiczność i recenzentów. A dowodem uznania były nagrody, w tym za inscenizację “Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy w reż. Janusza Ryla-Krystianowskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Telewizyjnym Teatrów Lalek oraz cztery nagrody (za reżyserię, scenografię, muzykę i zespołową aktorską) za widowisko “Koziołek Matołek” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w reż. Zdzisława Reja na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
8%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
32
82%
Smuci
0
0%
Złości
2
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group