Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5004
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmarł "ciepliczanin" Stefan Papp

Wtorek, 24 marca 2020, 16:07
Aktualizacja: Czwartek, 26 marca 2020, 6:38
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Zmarł "ciepliczanin" Stefan Papp
Stefan Papp na otwarciu wystawy w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze w 2015 roku/fot. Muzeum Przyrodnicze
Fot. Archiwum S. Firszta
W poniedziałek, 23 marca 2020 roku, zmarł w Krakowie wybitny polski artysta – rzeźbiarz, grafik, rysownik, satyryk i karykaturzysta Stefan Papp (ur. 10 kwietnia 1932 roku w Czerniowcach). Był wybitnym kreatorem kultury. Zajmował się metodologią kształtowania przestrzeni, teorią i krytyką sztuki, a także publicystyką kulturalną i poezją.

Jako piętnastolatek, w 1947 roku przyjechał do Polski z Rumunii. Musiał od początku szlifować język polski. Uczęszczał wówczas do Gimnazjum Snycerskiego w Cieplicach Śląskich Zdroju i Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem oraz do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących w Jeleniej Górze, w którym w 1952 roku zdał maturę. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Studia ukończył w 1958 roku.

W latach 50. XX wieku pracował w redakcjach: magazynu graficzno – literackiego "Zebra" w Krakowie i "Tygodniku Powszechnym". Współpracował także z periodykami: "Dziennik Polski", "Znak", "Więź", "Życie Literackie", "Szpilki", "Współczesność", "Przekrój", "Sztuka", "Przegląd Tygodniowy", "Panorama Północy", a także z Telewizją i rozgłośnią Polskiego Radia w Krakowie. Od lat 60. do 80. XX wieku był redaktorem graficznym "Tygodnika Powszechnego". W latach 1979 – 2001 pracował w Fachhochschule w Münster (Niemcy). Prowadził seminaria, nt. desing oraz bryły i przestrzeni. Od 1956 roku publikował rysunki satyryczne i serie rysunkowe w kraju i zagranicą. Był autorem licznych serii rysunków (teki) erotycznych i aktów, oraz dziewięciu obrazów olejnych.

Zorganizował kilkadziesiąt wystaw w Krakowie, Warszawie, Oświęcimiu i Tarnowie, m.in. indywidualnych i zbiorowych dla artystów rumuńskich, bułgarskich, czeskich i niemieckich. Miał od 1958 roku ponad 100 wystaw indywidualnych (Kraków, Zakopane, Lublin, Bergkamen – Niemcy, Ennepetal – Niemcy, Oldenburg – Niemcy, Wrocław, Soest – Niemcy, Bad Oeynhausen – Niemcy, Warszawa, Münster - Niemcy, Lipsk – Niemcy.

Ostatnią wystawę indywidualną miał w 2015 roku, w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Nosiła ona tytuł "dziękuję, Cieplice". Stefan Papp miał szczególny sentyment do Cieplic, bowiem tutaj zaczęła się jego wieloletnia przygoda ze sztuką.

Stefan Papp swoim dorobkiem w dziedzinie satyry wpisał się w skład najwybitniejszych artystów polskich w tej dziedzinie, jakimi byli i są niewątpliwie: Eryk Lipiński, Zbigniew Lengren, Szymon Kobyliński, Jerzy Flisak, Andrzej Czeczot czy Zbigniew Jujka.

Twoja reakcja na artykuł?

4
11%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
30
81%
Smuci
1
3%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group