Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6814
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zmagania zdolnych matematyków w „Żeromie”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 29 listopada 2010, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: Iwona Hajder, Paweł Domagała
Fot. Organizatorzy
W minioną sobotę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbyły się szkolne eliminacje konkursu matematycznego KOMA. Głównym organizatorem zmagań przeznaczonych dla uczniów dolnośląskich szkół jest Fundacja Matematyków Wrocławskich.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli matematyki uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego miasta oraz kilku szkół z powiatu spotkali się na eliminacjach w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze.

W konkursie udział wzięły jeleniogórskie gimnazja: jedynka, dwójka, trójka, czwórka oraz gospodarze z ZSO nr 1, a także gimnazjaliści z Sosnówki, Mysłakowic i z Łomnicy. Starsi uczniowie byli reprezentantami: I LO im. Stefana Żeromskiego, II LO im. Cypriana Kamila Norwida, III LO im. Jędrzeja Śniadeckiego, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze.

W konkursie tym ważna jest umiejętność słuchania, robienia notatek i szybkiego przetwarzania informacji, bowiem najpierw uczestnicy wysłuchują wykładu a potem rozwiązują zadania i problemy w oparciu o poznaną wiedzę. Wykład, podobnie jak w poprzednich latach przeprowadził absolwent I LO im. Żeromskiego, obecnie doktorant matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim, Marcin Presner. Koordynatorami całego przedsięwzięcia są nauczyciele matematyki w ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze: Iwona Hajder, pani Jolanta Zaborska i pan Sławomir Wiśniewski

Po podsumowaniu wyników uczniów poszczególnych szkół biorących udział w konkursie najlepszymi – w kategorii gimnazjów - okazali się: Łukasz Bil, Roksana Taras z Gimnazjum nr 1, Paweł Mańka, Krzysztof Hołub z dwójki, Dominika Pieńkowska, Julita Dominicka z trójki, Anna Gdyś, Agnieszka Klimowicz z czwórki, ekipa z gimnazjum przy Żeromie: Bartosz Sójka, Elżbieta Gołdyn i Wiktor Adamski, Roksana Taras, Arkadiusz Kraszewski, Roksana Wójcik z gimnazjum przy szkole rzemiosł, Joanna Kuty, Ewa Adamczyk z Łomnicy, Sandra Konieczna, Jakub Sromek, Piotr Gajek z Mysłakowic oraz Maciej Kotlarz, Sandra Buchajewska z Sosnówki.

Wśród licealistów triumfowali: reprezentanci gospodarzy Łukasz Segiet, Mateusz Pyzik, Mateusz Skórski, Rania Mukalled, Kacper Szewczyk, oraz Damian Oziom i Jakub Remiszewski z II LO, Agnieszka Knapie, Jakub Zackiewicz z III LO, Mateusz Kulas i Piotr Kowalik z Zespołu Szkół Elektronicznych, a także Klaudia Buss z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze.

Wszystkie wyniki będą wkrótce zatwierdzone przez pracowników Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Już niebawem dowiemy się, kto spośród uczestników konkursu zostanie zaproszony do finału do Wrocławia.

Szkolne eliminacje konkursu matematycznego KOMA, którego głównym organizatorem jest Fundacja Matematyków Wrocławskich, są jednym z wielu elementów szeregu działań mających na celu poszerzania wiedzy, rozbudzania ciekawości uczniów i doskonalenie umiejętności w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Nauczyciele ZSO Nr 1 już od dawna wspólnie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wrocławskiego byli animatorami wielu edycji „Zimowej Szkoły Matematyki” dla najlepszych matematyków szkół średnich Dolnego Śląska. Obecnie z powodzeniem organizowane są z inicjatywy ZSO Nr 1 „Wiosenne Szkoły Matematyki” dla uzdolnionych uczniów gimnazjów Jeleniej Góry i okolic.

W „Żeromie” od kilku już lat odbywają się także „Uniwersyteckie Koła Matematyczne” zaadresowane również do licealistów i gimnazjalistów z jeleniogórskich szkół. Całość oferty w tym zakresie uzupełnia wdrażany w szkole we współpracy z DODN we Wrocławiu i Urzędem Marszałkowskim projekt edukacyjny pt.: „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”, którego celem jest podwyższanie wyników i umiejętności uczniów zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, zwiększona oferta zajęć wychowania fizycznego.

W szkole rozpoczynają się dodatkowe zajęcia z fizyki i chemii, spotkania dla uczniów z problemami społecznymi i w nauce. Zaplanowane są też wycieczki edukacyjne. Wielu nauczycieli uczestniczy obecnie w kursach i szkoleniach przygotowujących do realizacji projektu. Szkoła zyska dodatkowo sprzęt komputerowy.

Interesującą propozycję dla uczniów być może będą mieli nauczyciele fizyki. Szkoła stara się o zakwalifikowanie do programu: „Wybieram fizykę” – w projekcie unijnym, ma wziąć udział ok.100 szkół z całej Polski. Program ma dotyczyć utworzenia przez nauczyciela fizyki dużej grupy uczniów klas pierwszych LO, których trzeba doprowadzić z wysokimi wynikami do matury z fizyki. Placówka może otrzymać pomoce naukowe do fizyki o wysokiej wartości. W ramach programu będzie możliwy wyjazd z grupą uczniów do laboratoriów CERN pod Genewą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 29-11-2010 19:05
Ciekawa reklama, ale nieco przydługa i wkradło się kilka błędów. Stylistyczny: \"Koordynatorami całego przedsięwzięcia są nauczyciele matematyki w ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze: || Iwona Hajder, |pani| Jolanta Zaborska i |pan| Sławomir Wiśniewski.\" Kilka błędów logicznych i stylistycznych oraz literówka: \"Po podsumowaniu wyników uczniów poszczególnych szkół biorących udział w konkursie najlepszymi – w kategorii gimnazjów - okazali się: Łukasz Bi[e]l, |Roksana Taras| z Gimnazjum nr 1, (...) ekipa z gimnazjum przy Żeromie: Bartosz Sójka, Elżbieta Gołdyn i Wiktor Adamski, |Roksana Taras|, Arkadiusz Kraszewski, Roksana Wójcik z gimnazjum przy szkole rzemiosł\" - zamiast tylu przecinków można by było dać kropki, myślniki lub inaczej formułować zdania. I tu chyba też literówka: \"Agnieszka Knapie\"
~Wysoka Sekwo 29-11-2010 23:35
Wiadomo - kolebke dobrych matematykow i konkursów w Żeromie zapoczatkował p. Ryszard Misiek - czy to jest kontynuacja jego dzieła i wyobrazni dla rozwoju utalentowanej mlodziezy z Jelonki ?
~gość123 29-11-2010 23:36
wyklad prowadził Marcin Preisner nie Presner.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group