Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 5981
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zmagania z pszczołą i miodem w tle

Piątek, 26 czerwca 2009, 8:38
Aktualizacja: 8:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zmagania z pszczołą i miodem w tle
Fot. Organizator
Sto dwanaście prac napłynęło na konkurs plastyczny „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka”, który właśnie został rozstrzygnięty. Szczególnie cieszył liczny udział młodych autorów ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Fryderyka Chopina i Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego. Najmłodszy uczestnik konkursu miał 7 lat, a najstarszy – 15.

Do jubileuszowych X Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich w Cieplicach jest jeszcze co prawda ponad dwa i pół miesiąca, jednak Regionalny Związek Pszczelarzy w Jeleniej Górze już podejmuje realizację niektórych działań. Jednym z nich jest wspomniany konkurs.

Jego organizatorom zależało na propagowaniu wśród dzieci i młodzieży znaczenia roli, jaką w środowisku naturalnym odgrywa pszczoła miodna, pogłębianiu wiedzy na temat pszczelarstwa, a także wyrażaniu swego stosunku do świata przyrody w formie plastycznej oraz inspirowaniu do własnej pracy twórczej. Tematyka konkursu skoncentrowana więc była wokół świata pszczół, pszczelarstwa oraz tradycji i historii, a zadaniem jego uczestnika było ujęcie pszczoły w środowisku naturalnym.

Jury pracujące pod przewodnictwem plastyka Stanisławy Stecko największy trud miało podczas oceny pięknych portretów pszczół, które z przykrością ze względu na temat zostały odrzucone. – Ogólnie należy stwierdzić, że poziom nadesłanych prac był zróżnicowany, a wielu z nich - dość wysoki – mówi jedna z członkiń komisji konkursowej Monika Słupek, związana z wydawnictwem AD REM. – Dało się przez nas zauważyć zbyt duży wkład pracy dorosłych osób. Prace niesamodzielne nie braliśmy pod uwagę – dodaje Marzena Hipp z wydawnictwa AD REM, inny członek komisji konkursowej. W składzie jury znaleźli się także: Aneta Sikora-Firszt - historyk sztuki Muzeum Karkonoskiego i Piotr Grosman - nauczyciel SP 7.

Pierwszą lokatę w kategorii szkół podstawowych zajęła Amelia Grenda z „jedenastki”. Na dwa drugie miejsca ex equo decyzją jury zasłużyli uczniowie z „siódemki” – Joanna Bączyk i Krzysztof Bosek. Natomiast trzecia lokata przypadła w udziale Idzie Żołędowskiej z „jedenastki”. Sukcesem dla SP 11 zakończył się także ostateczny werdykt komisji konkursowej, która przyznała cztery wyróżnienia dla uczniów z tej podstawówki. Otrzymali je: Zofia Kokotowska, Malwina Szumska, Julia Walczak i Patryk Haniszewski.

Gratulacje należą się Marzenie Grzeszczakowskiej, opiekunce artystycznej uczniów z Gimnazjum nr 3. To właśnie prace plastyczne jej podopiecznych zdaniem jury zajęło trzy pierwsze lokaty. Ostatecznie zwyciężyli ex equo - Ola Misterka i Ernest Grzeszczakowski, drugie miejsce zdobyła Daria Dymerska, a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Pytel. Zresztą do grona wyróżnionych laureatów plastycznych zmagań należy także dwóch uczniów Gimnazjum nr 3 - Natalia Hrynkiewicz i Piotr Chapinka.

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień będzie miało miejsce 12 września br. podczas jubileuszowych X Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich w Parku Zdrojowym w Cieplicach, o czym zostaną powiadomieni laureaci i ich opiekunowie. Organizatorzy i jury wyrazili zadowolenie z oddźwięku konkursu i uważa za celowe jego organizację w przyszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group