Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3934
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Złota rocznica „trójki” i „dwunastki”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 października 2010, 14:11
Aktualizacja: Sobota, 23 października 2010, 7:37
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Pięćdziesiąt lat minęło od utworzenia Szkoły Podstawowej nr 12 im. II Armii Wojska Polskiego, która po reformie oświaty kontynuuje misję edukacyjną jako Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego. Wzniosłym i wzruszającym chwilom obchodów jubileuszu towarzyszyły wesołe występy zarówno nauczycieli jak i uczniów placówki.

Uroczystości zostały zainaugurowane już wczoraj mszą świętą celebrowaną w kościele św. św. Erazma i Pankracego w intencji nauczycieli, uczniów, absolwentów i pracowników szkoły. Z kolei dziś w siedzibie placówki przy ulicy Grunwaldzkiej miała miejsce uroczystość jubileuszowa połączona z przyznaniem szkole tytułu Zasłużony dla Jeleniej Góry. Całość przebiegła pod hasłem, cytatem z dzieł Taduesza Kotarbińskiego: Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości.

Marek Przeorski, dyrektor Gimnazjum nr 3, przywitał gości święta: wicemarszałka dolnośląskiego Jerzego Łużniaka, prezydenta Marka Obrębalskiego, zastępców przewodniczącego rady: Józefa Zabrzańskiego i Józefa Sarzyńskiego, księdza dziekana Bogdana Żygadło, radnych, nauczycieli byłych i obecnych, dawnych dyrektorów, oraz liczne grono absolwentów.

Marek Obrębalski, składając jubileuszowe gratulacje, zauważył, że przez minione 50 lat „dwunastka”, a potem „trójka” to miejsce, bez którego oświatowa mapa miasta byłaby znacznie uboższa. Dodał też, że minione pół wieku znaczone było licznymi sukcesami, nie tylko sportowymi, a placówka przysłużyła się do wychowania wielu zacnych i światłych mieszkańców miasta. Prezydent wręczył w prezencie czek na pięć tysięcy złotych.

– Dołączam się do życzeń pana prezydenta – powiedział Jerzy Łużniak, który odczytał list posła Marcina Zawiły. Ten nie mógł przybyć dziś osobiście ze względu na spiętrzone obowiązki w Sejmie. Parlamentarzysta gratulował jubileuszu i życzył jak najlepszej przyszłości zarówno dla całej społeczności szkoły.

Statuetkę Zasłużonego dla Jeleniej Góry przyznanej szkole przez radę miasta dyrektor Marek Przeorski odebrał z rąk zastępcy przewodniczącego rady Józefa Sarzyńskiego. Były też przemówienia związkowców z nauczycielskiej „Solidarności” oraz ZNP. W imieniu Stowarzyszenia Pomocy Szkole życzenia złożył szef miejscowego oddziału Jerzy Pleskot.

W ciekawie ułożonej części artystycznej w konwencji parodii programu „Sekrety XX wieku” zaprezentowano historię placówki. W rolę Bogusława Wołoszańskiego wcielił się miejscowy wuefista Andrzej Szymański. Obejrzano także fragment archiwalnego filmu z otwarcia siedziby szkoły przy ulicy Grunwaldzkiej. Wydarzenie to miało miejsce w styczniu 1966 roku. Wcześniej placówka mieściła się w obecnej „Handlówce” przy ulicy 1 Maja, gdzie zaczęła swoją działalność. – Dlaczego zbudowano ją przy ulicy Grunwaldzkiej? Na pewno z powodu licznych podchorążych, którzy ochoczo pomagali przy budowie – mówił pół żartem pół serio prowadzący.

Był też pokaz sprawności grupy szkolnych akrobatw oraz multimedialna prezentacja obrazująca najważniejsze osiągnięcia placówki, nazwiska mistrzów, którzy są absolwentami szkoły, tych nieco starszych, jak i tych współczesnych: Dagmary Krzyżyńskiej, Agnieszki Cyl, Jakuba Buziuka, Agnieszki Czyż i wielu innych.

Podczas koncertu życzeń, w którym piosenki wspólnie śpiewali nauczyciele z uczniami, dwoje gimnazjalistów wręczyło związanym ze szkołą gościom spotkania po róży. Na ekranie przewijały się archiwalne fotografie, nazwiska nauczycieli z poszczególnych lat. Przypomniano epizody z historii placówki, w której – oprócz podstawówki – mieściła się przez jakiś czas Szkoła Ćwiczeń i Liceum Pedagogicznym.

Wspominano poprzednich dyrektorów: Wiesława Wtorka, Jerzego Gruszkę, Albina Klupczyńskiego, Adolfa Sypkę, Stanisława Czajewicza, Marię Biernacką, nieżyjącego już Henryka Bilskiego, Lucynę Solarz oraz Tomasza Bałutę. Wiele osób na sali miało w oczach łzy wzruszenia. Uroczystość zwieńczył zabawny pokaz teatrzyku ze współczesną inscenizacją bajek o Śpiącej Królewnie, Królewnie Śnieżce oraz Pinokio z nauczycielami w rolach głównych, a na koniec wspólnie zaśpiewano piosenkę.

Jubileusz 50-lecia szkoły upamiętniono w okolicznościowym wydawnictwie, które można było kupić za dowolną stawkę u sympatycznych gimnazjalistek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Bogumiła 22-10-2010 15:29
Taka piekna uroczystość a nie ma zdjęć.Dlaczego?
~Żuczek 22-10-2010 15:48
Taka piekna uroczystość a nie ma filmiku.Dlaczego?
~ 22-10-2010 16:53
Bajki nie były prezentowane przez szkolny teatrzyk, tylko przez samych nauczycieli....:):):) Gorące podziękowania dla wszystkich pedagogów zaangażowanych w uroczystośc. Wielkie brawa!!!!!!!!!!
~ 22-10-2010 18:15
Pan Żygadło był może uczniem tej szkoły, czy przybył w innym charakterze?
~andrewpiotr 22-10-2010 18:25
Szkoła nr 12 nie miała początku przy ul.Grunwaldzkiej w Jeleniej Górze. Przed 50 laty w tym miejscu było gospodarstwo rolne.Byłem uczniem Szkoły o tym numerze w latach 1961-1964.Zaistniała ona w Jeleniej Gorze w 1961roku i umiejscowiona została przy ulicy 1- go Maja w obecnej Handlówce.Szkoła nr 12 przy ul.Grumwaldzkiej zaczęła funkcjonować w 1967r . Wcześniej w tym nowym budynku funkcjonowało Liceum Pedagogiczne przeniesine z ulicy Nowowiejskiej
~Mieszkaniec 22-10-2010 18:44
Gratuluję imprezy !!! Piękne zdjęci i superancki opis Pana Tejo! Ech, co by ta Jelenia Góra znaczyła bez tego Człeka! Chwała Bogu za niego!
~ 22-10-2010 18:51
zdjecie 20 wymiata ;p
Piipi Jelonkowa 22-10-2010 19:56
..do -[ ~Autora postu z godz.18:15 .. ] .. to ksiądz ! ..ale oni są *OK,bo w jednym ze swoich art.ksiądz Ksawery Sokołowski napisał: - "Zwracam się do Was z prośbą - Siostry i Bracia Ateiści"
~ss 22-10-2010 20:07
5000 zl dla takiej szkoły? To jakieś żarty?! Przecież za 5tys to oni co najwyzej kupią kilka piłek... Tragedia, no ale cóż tak wygląda właśnie dofinanosowanie szkoły sportowej która od wielu lat dzięki ogromnej pracy nauczycieli z młodzieżą kształci następne pokolenia sportowców!
~Darekz 22-10-2010 20:11
zdjęcie numer 2...... ........i wszystkie regułki z fizyki przed oczami
~11 lat po 22-10-2010 22:43
Dziekuje pani Jakubowskiej za slowa, ktore do tej pory wspominam... "Z czasem nawet szare mury nabieraja kolorow..." Mala rzecz, a zmienia tok myslenia i czlowieka...
~dawno temu 22-10-2010 22:48
Jarek Sz. Karol K. Katarzyna L. Tomasz G. Lukasz W. Lukasz J. Maciej B. Marcin B. Mariusz B. Kamila S. Ewelina T. Anna Z. Agata S. i cala reszta ktorej nie wymienie... Pozdrowienia jesli to czytacie, zawsze milo was wspomniec... Ja :)
~dawno temu 22-10-2010 23:14
Jarek Sz. Karol K. Katarzyna L. Tomasz G. Lukasz W. Lukasz J. Maciej B. Marcin B. Mariusz B. Kamila S. Ewelina T. Anna Z. Agata S. i cala reszta ktorej nie wymienie... Pozdrowienia jesli to czytacie, zawsze milo was wspomniec... Ja :)
~absolwentka 23-10-2010 10:58
BYŁO SUPER !!! niech żałują Ci co nie byli ........
~bzik 23-10-2010 19:21
a można trochę więcej fotek nauczycieli ...... no i wogóle więcej fotek bo trochę ich było natrzaskanych, proszę !!!
login 23-10-2010 21:13
Fajne zdjęcia, zwłaszcza 2. i 6. prezentują szlachetny widok.
~ 28-10-2010 17:15
Pan Marek Przeorski zwany Przeorem,kiedyś był moim trenerem w KS Karkonosze,w szkole sportowej nr 12 Pisał na mnie i moich kolegach swoją pracę magisterską.Bardzo porządny facet,pasjonat sportu.Pozdrawiam pana Marka,jeżeli to czyta.
~Reggae 19-05-2011 15:03
Ta szkoła jest taka świetna że już czwarty rok w niej się uczę ;D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group