Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8446
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Złota Miniatura dla „Strachów na Lachy”

Poniedziałek, 14 czerwca 2010, 16:19
Aktualizacja: Wtorek, 15 czerwca 2010, 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Złota Miniatura dla „Strachów na Lachy”
Fot. TEJO
Dziecięca Grupa Teatralna „Gzygzak” z Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze wróciła z najcenniejszą nagrodą z XI Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych MINIATURY 2010 podbiwszy serca publiczności i jurorów sztuką w opracowaniu Jacka Paruszyńskiego „Strachy na Lachy, czyli zabawa w teatr”.

Jeleniogórska grupa, w której skład wchodzą przedszkolaki w wieku 5 i 6 lat, oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, była jednym z piętnastu zespołów dziecięcych zaproszonych na przegląd. Wzięły w nim udział mali adepci sceny z, między innymi, Białegostoku, Zgorzelca, Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego, Legnicy. Forum zorganiznowały w minionych weekend opolski MDK oraz Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu.

Zrealizowane w konwencji czarnego teatru widowisko „Strachy na Lachy, czyli zabawa w teatr” podobało się jurorom najbardziej. – Zdobyliśmy kompleksową Złotą Miniaturę za całość widowiska. Przyznawane są także Miniatury za poszczególne elementy spektakli – mówi Jacek Paruszyński. W przedstawieniu młodzi wykonawcy (Klaudia Korecka, Oliwia Pruś, Daria Michniewicz, Martyna Kowaliszyn, Ola Bielecka, Julia i Ola Stefaniak, Sofian Jemai, Bartosz Adamski, Kostek Motyka oraz Szymon Gołdan) wywołują strachy. Widziadła wylatują z walizki i wypełniają scenę dziecięcym żywiołem wykonawców podkreślonym grą świateł i pomysłową choreografią. - Trochę się na warsztatach wygłupialiśmy. Trochę straszyliśmy. I tak powstał ten spektakl - pisze o sztuce sam "Gzygzak". Scenariusz powstał na podstawie tesktów dzieci i wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej.

Przedstawienie miało swoją premierę 14 maja tego roku w Osiedlowym Domu Kultury. Wcześniej oklaskiwano je na X Jeleniogórskim Forum Teatrów Dziecięcych, w którym wywalczyło drugą lokatę. – Do tamtej wersji przedstawienia dorobiliśmy jeszcze cztery dodatkowe sceny – mówi Jacek Paruszyński. Ten aktor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze jest jednocześnie aktywnym edukatorem sztuki aktorskiej. Pracuje nie tylko z dziećmi, lecz także z młodzieżą, z którą odniósł sporo sukcesów scenicznych. Gratulujemy!

Artykuł zilustrowaliśmy zdjęciami z premiery i z pokazu podczas X JFTD.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group