Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5883
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Złota jedynka dla Jeleniej Góry

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 24 marca 2009, 16:32
Aktualizacja: Środa, 25 marca 2009, 7:51
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Gmina Jelenia Góra zajęła czołową lokatę w konkursie Gazety Wyborczej Wrocław „Złota jedynka”. Wyróżnieniem pochwalił się dziś Marek Obrębalski, prezydent miasta, pod koniec obrad sesji rady. Nie doszła do skutku zapowiadana manifestacja aktorów pod hasłem „Śmierć teatru”.

Przezroczysta symboliczna tabliczka, którą gmina otrzymała na pamiątkę wyróżnienia zdobiła dziś stół prezydialny, a zza niej patrzyło poważne oblicze prezydenta Jeleniej Góry. – To wyróżnienie także dla was. Za dobrą współpracę i dobrą pracę – mówił radnym szef miasta. Gazecie Wyborczej zaznaczył, że Jelenia Góra stara się jak najlepiej wykorzystywać możliwości, jakie daje nam obecność w Unii Europejskiej.

– Chcemy wykorzystać unikalne zasoby wód termalnych. To szansa na promocję naszego miasta – powiedział dziennikowi. Wśród laureatów są także Karpacz, Polkowice i Kobierzyce. – Konkurs GW jest doskonałą promocją aktywnych, zaradnych i przedsiębiorczych władz samorządowych – zaznacza na łamach gazety Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A., sponsor nagrody „Złota Jedynka”. Dodajmy, że na łamach dodatku do GW miasto wykupiło dwukolumnową reklamę z wizerunkiem Mai Włoszzczowskiej i hasłem: Jelenia Góra zaprasza: im starsza, tym lepsza....

Zanim prezydent pochwalił się osiągnięciem, radni wzięli udział w niezwykle krótkiej, bo zaledwie 40-minutowej sesji. Przegłosowano projekt w sprawie wyrażenia opinii o podwyższeniu kapitału zakładowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wodnik Spółka z o.o. w Jeleniej Górze na wartość 8.292.000. 14 radnych było za, siedmiu wstrzymało się od głosu. Jednocześnie zdjęto z porządku analogiczny projekt, tyle że tyczący wartości 77.699.500zł. Taka suma pieniędzy musiałaby pociągnąć za sobą podwyżkę cen wody. Projekt wycofano na wniosek prezydenta.
Radni przegłosowali także uchwały w sprawie utworzenia komisji wyborczych w obwodach, w tych rejonach, gdzie wytyczono nowe ulice, a także w obwodach zamkniętych: w szpitalu wojewódzkim oraz ośrodku Caritas.

Podczas sesji mieli protestować aktorzy Teatru Norwida, zwolennicy Wojtka Klemma, niezadowoleni z decyzji komisji, która wybrała Bogdana Kocę na dyrektora placówki. Jak się dowiedzieliśmy, protest miał mieć charakter „pogrzebowej” manifestacji, a aktorzy mieli przyjść na sesję z trumną i hasłem: „Śmierć teatru”. Ostatecznie nikt nie przyszedł. Tymczasem decyzja o wyborze Kocy na stanowisko naczelnego szefa teatru czeka na podpis prezydenta. – Dostałem te dokumenty wczoraj. Zrobię wszystko, aby do końca marca podjąć decyzję – powiedział nam Marek Obrębalski.

Zmiany w teatrze są konieczne. W styczniu placówka odnotowała niezbyt imponujące wpływy ze sprzedaży biletów: 6200 złotych, a w lutym – 5100 (mniejsze, bo przez kilka dni zespół bawił na tournee w Łodzi). A że jeleniogórzanie chętnie do teatru chodzą, dowiódł wczorajszy podwójny występ kabaretu „Paranienormalni”, który dwukrotnie zgromadził komplet publiczności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Drogi panie 24-03-2009 17:48
Kabaret to nie Teatr, nawet jeśli gra na teatralnej scenie. Im większa prowincja tym chętniej ludzie wybierają kabaret
~dżony 24-03-2009 18:07
Zamknąć teatr - otworzyć kabaret. PROSTE!
~Prawie stały czytelnik 24-03-2009 19:02
Ale ktoś cały czas na forach tego portalu miesza. Tutaj idzie o to, że ludziom chce się wyjść z domu i mają pieniądze na kulturę (gościnny wrocławski koncert w naszej filharmonii był też wypełniony po brzegi, mimo tych kilkudziesięciu złotych za bilet), jednak wolą pośmiać się z kabaretu, niż...a już tyle się o tym mówiło, że wszystko wiadomo. Autorowi powyższego artykułu chodzi raczej o znaczenie teatru w sensie budynku, w którym odbywają się przestawienia teatralne, a nie rodzaju sztuki widowiskowej. A zresztą kabaret to forma sztuki widowiskowej, mająca charakter zazwyczaj satyryczny. Od czasu do czasu nasi zdolni aktorzy też mogliby rozbawić jeleniogórską publiczność, mówiąc także o rzeczach istotnych.
~ago od kosmosu 24-03-2009 19:15
Rozśmieszyć publiczność jest o wiele trudniej niż zagrać jakąś tragedię; w ostatnim roku tego efektu nie udało się osiągnąć podczas ŻADNEGO przedstawienia pokazywanego przez teatr WiadomoKogo. Wiadomo dlaczego - Grondowego zabrakło, a o Dyle przypomnieli sobie na końcu, gdy już było bardzo niedobrze. To za wiele nie pograł. Wśród aktorów Teatru Norwida nie ma obecnie ani jednego aktora komediowego. To PRAWDZIWY DRAMAT!
~LuLu 24-03-2009 20:26
A ja dalej czekam z nadzieją na TESTOSTERON...
~Ktosiek 25-03-2009 8:25
Za co ta Złota Jedynka ?
~Skucha 25-03-2009 16:50
Aktorzy nie mieli protestować na radzie a kontakt pana tejo był jak widać słabo zorientowany;)
~Obecny 27-03-2009 0:11
Do~Skucha; A właśnie, że to PRAWDA. Mało Pani/Pan wie, a się wypowiada. I nawet wiadome jest, czyj to miał być pomysł. Podobnie jak na scenie w tych rynsztokowych produkcjach. Żałośnie poprzebierani i sponiewierani aktorzy w dziwacznych przestrzeniach, nieodmiennie zagraconych współczesnymi gadżetami. Straszny patos z teatru amatorskiego. Zadęcie na nowoczesność i głęboką a...lizę, ale do prawdziwej głębi parseki. Dobrze wygląda, widać kasę miejską, gorzej jak aktorzy wypowiedzą słowo - czar pryska. Nic dziwnego , że aktorzy protestują. Ubrać ich w normalne ubrania - nie będą potrafili nic zagrać. Potrafią turlać się po podłodze, krzyczeć bez sensu, deklamować kawałki Demirskiego, oblewać się czerwoną farbą i tyle. Mają powody do obaw. Jednak pan Bogdan Koca przeszedł solidną szkołę i trudniej go będzie zbajerować hohsztaplerską nowoczesnością.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group