Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2427
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Złapani w policyjny kadr

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Wtorek, 1 lipca 2008, 8:07
Aktualizacja: 8:08
Autor: Angela
Fot. TEJO
Już niebawem większość radiowozów ma zostać wyposażona w kamery i dyktafony. Powód? Ochrona obywateli przed nadużyciami, a policjantów – przed fałszywymi oskarżeniami.

Obecnie podczas interwencji jeleniogórskiej drogówki rejestratory nagrywają głos, ale tylko wewnątrz pojazdu. Takiej formy zabezpieczenia nie mają natomiast inne policyjne patrole, które w ciągu dnia kilkakrotnie biorą udział w interwencjach. Dodatkowo działania odbywają się zazwyczaj poza radiowozem. Dlatego policja chce wprowadzić i zalegalizować kamery, które będą nagrywały cały przebieg ich działania.

– Usprawni to pracę policjantów i zmotywuje ich do jeszcze lepszej i rzetelniejszej pracy, z drugiej strony pozwoli rozwiązać kwestie sporne, co do przebiegu wykonywanych czynności – mówi podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W przypadku skierowania sprawy na drogę roszczeniową czy sądową nagranie z kamery rozwiałoby wszystkie niedomówienia.

Komendant główny już w kwietniu zatwierdził wprowadzenie standardowego nagrywania wszystkich interwencji. Teraz dyskusje o pojawieniu się kamer w pojazdach policji dotyczą tylko szczegółów technicznych. Nie wiadomo bowiem, czy kamera ma nagrywać to, co dzieję się w środku, czy na zewnątrz radiowozu oraz jaki będzie sposób zapisu oraz gromadzenie nagrania.
Większość czynności policjanci wykonują przed autem. Wielu mundurowych sądzi, że kamery powinny być więc przede wszystkim na zewnątrz, co sprawdziło się w wielu krajach.

– A co z pracą patroli pieszych, które nie miałyby możliwości rejestracji swoich interwencji? – pytają sceptycy tego rozwiązania. Wszystko jest jeszcze do ustalenia, bo pomysł nie zostanie wdrożony w życie szybko. – Nie wcześniej niż za kilka lat – zapewnia Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze.

Do tego czasu jednostki policji będą musiały zakupić kilkaset tysięcy kamer, przeprowadzić wśród policjantów szkolenia dotyczącego tego, co policjantom wolno będzie filmować, a co nie. I zaczekać na odpowiednie ustalenia prawne, których jak na razie nie ma.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~jr 1-07-2008 8:43
Bardzo dobrze. Tylko żeby nie mogli ich wyłączać.
~ja tylko pytam 1-07-2008 9:38
Nagrywam wszystko co ważne. Rozmowę z ordynatorem, wizytę w banku, dyskusję z przełożonymi... Moja komórka może w sposób zupełnie niezauważalny nagrać 12 godzin non stop. W razie czego dowody jak na dłoni, już kilka razy tak się zdarzyło. Oczywiście najpierw było pyskowanie, że to nielegalne. BZDURA! Nielegalne jest upowszechniamnie nagrań bez zgody zainteresowanego. Jako dowód (w razie czego) dla np. sądu jest wprost nieocenione. Kiedy dzwonię do BOK sieci komórkowej, uprzedzają mnie, że rozmowa jest nagrywana. Jeśli nie zgadzam się na jej nagrywanie, mam jedyne wyjście - wyłączyć się. Nie dają żadnej alternatywy. To jak to jest, ha?
~ 1-07-2008 10:41
W Polsce jest kilkaset tysięcy radiowozów? Nie przesadzamy troszkę?
HankaOdRumcajsa 1-07-2008 11:21
... policjant sobie da rade, nawet z kamerkami... he he he!!!
~FOTORADAR nie związane z ttym artykułem 1-07-2008 12:09
PARANOJA!!!! Po zlikwidowaniu przejścia dla pieszych koło dawnej Budowlanki dziś montowano tam fotoradar!!! PO CO????? TERAZ????? Trzeba było pomyśleć kilka lat temu!!!
KochaSJG1983 1-07-2008 12:22
Zobaczymy, kiedy będą wyposażone radiowozy w kamery oraz dyktafony... Tylko, jak zawsze to idzie z naszej kieszeni podatników...
piipi 1-07-2008 13:13
..do - [~HankaOdRumcajsa..]...masz racje,bo czytalam w pewnej strasznie ciekawej ksiazce z obrazkami,ze..oni daja sobie w rade !.(..w robocie).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group