Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9465
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Złapani w policyjny kadr

Wtorek, 1 lipca 2008, 8:07
Aktualizacja: 8:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Złapani w policyjny kadr
Fot. TEJO
Już niebawem większość radiowozów ma zostać wyposażona w kamery i dyktafony. Powód? Ochrona obywateli przed nadużyciami, a policjantów – przed fałszywymi oskarżeniami.

Obecnie podczas interwencji jeleniogórskiej drogówki rejestratory nagrywają głos, ale tylko wewnątrz pojazdu. Takiej formy zabezpieczenia nie mają natomiast inne policyjne patrole, które w ciągu dnia kilkakrotnie biorą udział w interwencjach. Dodatkowo działania odbywają się zazwyczaj poza radiowozem. Dlatego policja chce wprowadzić i zalegalizować kamery, które będą nagrywały cały przebieg ich działania.

– Usprawni to pracę policjantów i zmotywuje ich do jeszcze lepszej i rzetelniejszej pracy, z drugiej strony pozwoli rozwiązać kwestie sporne, co do przebiegu wykonywanych czynności – mówi podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W przypadku skierowania sprawy na drogę roszczeniową czy sądową nagranie z kamery rozwiałoby wszystkie niedomówienia.

Komendant główny już w kwietniu zatwierdził wprowadzenie standardowego nagrywania wszystkich interwencji. Teraz dyskusje o pojawieniu się kamer w pojazdach policji dotyczą tylko szczegółów technicznych. Nie wiadomo bowiem, czy kamera ma nagrywać to, co dzieję się w środku, czy na zewnątrz radiowozu oraz jaki będzie sposób zapisu oraz gromadzenie nagrania.
Większość czynności policjanci wykonują przed autem. Wielu mundurowych sądzi, że kamery powinny być więc przede wszystkim na zewnątrz, co sprawdziło się w wielu krajach.

– A co z pracą patroli pieszych, które nie miałyby możliwości rejestracji swoich interwencji? – pytają sceptycy tego rozwiązania. Wszystko jest jeszcze do ustalenia, bo pomysł nie zostanie wdrożony w życie szybko. – Nie wcześniej niż za kilka lat – zapewnia Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze.

Do tego czasu jednostki policji będą musiały zakupić kilkaset tysięcy kamer, przeprowadzić wśród policjantów szkolenia dotyczącego tego, co policjantom wolno będzie filmować, a co nie. I zaczekać na odpowiednie ustalenia prawne, których jak na razie nie ma.

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
871
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group