Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 16121
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Złamana noga i zaśnieżone drogi

Wtorek, 15 stycznia 2019, 6:25
Aktualizacja: Środa, 16 stycznia 2019, 8:27
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Karpacz: Złamana noga i zaśnieżone drogi
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Ratownicy jeleniogórskiego pogotowia wyjeżdżali w minionym tygodniu m.in. do 6–latka, który na stoku w Karpaczu złamał nogę podczas jazdy na nartach. Dojazd karetki okazał się trudny, bo medycy zastali nieodśnieżone i oblodzone drogi. W dostarczeniu chłopca do ambulansu pomogli GOPR–owcy.

Kiedy sześcioletni chłopiec zjeżdżając ze stoku niefortunnie upadł i złamał nogę, na miejsce wezwano jeleniogórskie pogotowie ratunkowe.

ego dnia boczne drogi dojazdowe do stoku były w tragicznym stanie – mówi Piotr Archacki, rzecznik Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. – Rozumiemy, że podczas padającego śniegu z deszczem nie da się odśnieżyć wszystkich ulic jednocześnie, ale apelujemy do zarządców dróg, by zadbali przede wszystkim o te ciągi, które prowadzą do stoków narciarskich, gdzie są większe skupiska ludzi. Tym razem było to złamanie zamknięte, w transporcie dziecka do karetki pomogli nam ratownicy GOPR, którzy zwieźli go na quadzie, ale w przypadku zawałów serca czy udarów, czas dojazdu karetki pogotowia do pacjenta jest na wagę życia – przypomina ratownik pogotowia.

Piotr Archacki zwraca również uwagę na to, by w przypadku wszelkich złamań kończyn, nie „nastawiać” ich i nie ruszać.

W pierwszej kolejności o pomoc należy poprosić ratowników górskich lub też lekarzy – radzi Piotr Archacki. – Jeśli natomiast nikogo takiego nie ma obok nas, należy pozostawić pacjenta w pozycji zastanej i usztywnić złamaną kończynę. Przykładowo złamane podudzie w okolicy piszczela (to najczęstsze przypadki w górach) można delikatnie przysunąć jedną nogę do drugiej i związać je w celu unieruchomienia szalikiem, paskiem czy chustą. Do czasu przyjazdu karetki pogotowia, bardzo ważny jest też komfort termiczny pacjenta, więc należy o niego zadbać delikatnie podkładając pod chorego ciepłe ubranie czy koc i nakrycie go również od góry - dodaje rzecznik Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Od 24 grudnia 2018 roku do 14 stycznia br. ratownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze wyjeżdżali do wypadków w górach 299 razy (na terenie Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Lubania i Lwówka Śląskiego), z czego 247 pacjentów trafiło do szpitala.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
11
44%
Smuci
5
20%
Złości
8
32%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
918
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group