Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7613
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zjednoczenie przeciwko bandytom

Piątek, 29 sierpnia 2008, 13:55
Aktualizacja: Sobota, 30 sierpnia 2008, 8:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zjednoczenie przeciwko bandytom
Fot. TEJO
Blisko 70 tysięcy złotych warta jest pomoc, którą w postaci nowoczesnego sprzętu i zapewnienia remontu pomieszczeń ofiarowało miasto policjantom. W piątek prezydent Marek Obrębalski uroczyście przekazał dary insp. Zbigniewowi Ciosmakowi, komendantowi miejskiemu policji w Jeleniej Górze.

Dzięki wsparciu miasta udało się wyremontować część zaniedbanych i nieużywanych do tej pory pomieszczeń w Komisariacie I Śródmieście przy ul. Armii Krajowej. – Policjanci prewencji mają dzięki temu nowoczesne szatnie, w których mogą się przebrać przed i po służbie oraz wziąć prysznic. Część parteru przeznaczono dla Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Gospodarczej KMP w Jeleniej Górze.
– Ten gmach wymagał gruntownego remontu. Miałem przyjemność zobaczyć efekty prac – mówi prezydent Marek Obrębalski. – To służy tworzeniu należnego środowiska pracy dla policjantów jeleniogórskich – dodał.

Policjanci dostaną też najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny warty ponad 50 tysięcy złotych. W paczkach z darami są aparaty cyfrowe, kamery, skanery, laptopy i komputery stacjonarne, skanery, drukarki oraz rzutniki. – Na pewno przyczynią się one do poprawy jakości i szybkości pracy policji – podkreśla insp. Zbigniew Ciosmak.

– To kolejna edycja przekazywania sprzętu na potrzeby policjantów garnizonu jeleniogórskiego. – To bardzo miłe i dziękuję prezydentowi i radzie miasta za przyjęcie środków na fundusz wsparcia policji. Sprzęt zostanie wykorzystany racjonalnie i maksymalnie – zapewnia komendant Ciosmak.

Kamery trafią do bezpośredniego monitoringu podczas spotkań piłkarskich. W razie wystąpienia burd i bijatyk, policjanci będą mieli dowody w postaci filmu i uwiecznionych na nim stadionowych bandytów.
Komputery z kolei mają nowoczesne oprogramowanie, przydatne policji w wielu czynnościach. – Choćby w poszukiwaniu osób zaginionych na podstawie sygnału z telefonu komórkowego – tłumaczy podinsp. Zbigniew Markowski, zastępca komendanta miejskiego. – Są tam trójwymiarowe mapy, na których można namierzyć rejon, skąd pochodzi sygnał danej komórki, jeśli zaginiony za jej pośrednictwem wzywa pomocy.

Pula, która przeznaczona jest na wsparcie policji, nie jest jeszcze do końca wykorzystana. A potrzeby funkcjonariuszy są spore. W najbliższych planach jest zamontowanie monitoringu w policyjnym areszcie, który bardzo często służy także za izbę wytrzeźwień. – Zamontujemy kamery na korytarzu i przejściach do PODZ – zapowiada Zbigniew Ciosmak.

Zapewni to nie tylko większe bezpieczeństwo osadzonym, lecz także pozwoli policjantom na skuteczną obronę w razie późniejszych oskarżeń o nieodpowiednie traktowanie. Są one bardzo często – i w znacznej większości przypadków – zupełnie bezpodstawnie wnoszone przez podejrzanych, którzy w ten sposób chcą opóźnić postępowanie we własnych sprawach.

Dotychczas policjanci musieli się gęsto tłumaczyć, że nic złego nie zrobili. Wkrótce każde osadzenie będzie filmowane, a kadry będą mogły zostać użyte jako dowód w ewentualnym postępowaniu.

Jak podkreślił insp. Zbigniew Ciosmak, nowy sprzęt pozwoli także policji na dostarczenie prokuraturze i sądom materiałów śledczych znacznie lepszej jakości. Ma to także przyspieszyć działania wszystkich organów wymiaru sprawiedliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group