Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7066
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zintegrowani w SOSW

Środa, 27 listopada 2019, 6:47
Aktualizacja: Środa, 4 grudnia 2019, 12:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zintegrowani w SOSW
Fot. użyczone
Od stycznia 2019 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Jeleniej Górze przy ul. Kruszwickiej realizowany jest projekt, w ramach którego odbywają się zajęcia dla 100 uczniów w wieku powyżej 12 lat.
Każdy uczestnik projektu może wziąć udział w zajęciach grupowych (6 – osobowych) służących nabywaniu i doskonaleniu umiejętności w zakresach: zasad współżycia (savoir vivre), prowadzenia gospodarstwa domowego, alternatywnego spędzania czasu wolnego, zarządzania własnym budżetem domowym i oszczędzania. Uzupełnieniem nabywanej wiedzy jest udział uczniów w wycieczkach: administracyjnej (dzieci odwiedzają Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Sejmik Dolnośląski), kulturalnej (wizyta w Hydropolis, Muzeum Panoramy Racławickiej, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Hala Stulecia, Ogród Japoński, Arboretum i pałac w Pawłowicach), bankowej (wizyta w banku PKO BP w Sky Tower) i zawodowej (poznanie miejsc pracy, gdzie zatrudniane są osoby z niepełnosprawnościami). Wszyscy uczestnicy mają zapewnione wsparcie w zakresie poradnictwa zawodowego (zajęcia indywidualne i grupowe) – opisuja przedstawiciele placówki.
Dzięki realizowanemu projektowi w znaczący sposób poszerzyła się oferta SOSW w zakresie terapii. Uczniowie uczestniczą w zajęciach hipoterapeutycznych (w Stadninie w Kościelniku), zooterapetycznych (ZOO we Wrocławiu), arteterapeutycznych, floroterapeutycznych z elementami fotografiki. W 2020 roku organizowane będą arteterapia, muzykoterapia i choreoterapia – zapowiadają.

Dużym walorem projektu jest możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach zawodowych. W 2019 uczniowie szkolili się w zakresach: obsługi wózków widłowych, maszyn myjących, kas fiskalnych; kursów gastronomicznych (ciasta słodkie i słone, wariacje na temat czekolady, carving), krawieckich (filcowanie), florystycznych (ogrody w szkle, dekorowanie stołów), kosmetycznych (stylizacja paznokci i makijaż), usług (kelner i barista). Ponadto każdy uczeń ma możliwość nabywania umiejętności w zakresie autoprezentacji i uczestniczenia w treningu psychologicznym w celu zapobiegania uzależnieniom.

Projekt pn. „Zintegrowani” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
17%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
767
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group