Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8528
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zima zła

Czwartek, 28 grudnia 2006, 0:00
Autor: Daria, TEJO
Jelenia Góra: Zima zła
Fot. Daria
Mrozy dają się we znaki bezdomnym i zwierzętom.

Co prawda do pobicia rekordu niskich temperatur ze stycznia tego roku sporo jeszcze brakuje (przez kilka dni pod rząd termometry pokazywały wówczas ponad minus 20 stopni) ostatnie ochłodzenie bardzo odczuli bezdomni.

– W środę wieczorem mieliśmy 80 pensjonariuszy, więcej niż w ostatnich dniach – usłyszeliśmy w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta.
Wcześniej ludzi bez dachu nad głową rozpieszczała bardziej jesienna niż zimowa aura. Teraz, kiedy temperatura spada poniżej minus pięciu kresek, wielu z nich woli zapukać do bram schroniska. Jego obsługa wie jednak, że bezdomnych jest znacznie więcej (ilu? – oficjalnych statystyk brak).

Rezygnują z przebywania w placówce, ponieważ obowiązuje tam całkowita abstynencja. Koczują w zrujnowanych domach lub na klatkach bloków, o ile nie są one zamykane na noc.

– Takie rozwiązanie może przynieść tragiczne skutki. Przed świętami w opuszczonym domu przy ulicy Jordana jeden bezdomny spłonął, kiedy od ogniska, którym chciał się rozgrzać z dwoma kompanami, zajęło się jego ubranie – ostrzegają w schronisku im. Brata Alberta.

Jednak i tak schronisko w szwach nie pęka, jak to było minionej zimy. Wówczas placówka musiała pomieścić grubo ponad stu bezdomnych, którzy bez tego wsparcia zamarzliby na siarczystym mrozie.

Niskie temperatury „uderzają” także w zwierzęta, zwłaszcza ptaki. W środę strażacy ratowali przymarznięte do lodu łabędzie na stawie przy ulicy Mickiewicza.
O ptakach, które nie mogą się ruszyć z tafli lodu, zawiadomił służby okoliczny mieszkaniec. Strażacy podpłynęli łódkami do łabędzi i uwolnili je z lodowej pułapki. Ptaki, które były w nieco gorszej kondycji, trafiły na kurację do schroniska dla małych zwierząt.

W środę strażacy interweniowali także na stawie zwanym Balatonem, do którego powierzchni również przymarzły niektóre z zimujących tam łabędzi.

Pod koniec tygodnia mróz ma odpuścić i znów zrobi się cieplej i jesiennie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
224
Nigdy
21%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
15%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group