Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7269
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zielone światło dla Castoramy

Wtorek, 10 czerwca 2008, 15:08
Aktualizacja: Środa, 11 czerwca 2008, 7:34
Autor: TEJO/Mar
JELENIA GÓRA: Zielone światło dla Castoramy
Fot. TEJO
13 głosów za, 10 przeciw – to rezultat wtorkowego głosowania radnych miejskich w sprawie lokalizacji marketu budowlanego Castorama na gruncie za skrzyżowaniem ulic Grunwaldzkiej i Jana Pawła II.

Sesja, której jeden z punktów dotyczył tej inwestycji, zakończy się w ratuszu po południu. Sprawa Castoramy wywołała gorącą dyskusję i bój na słówka wśród przedstawicieli rady miejskiej.

Wiesław Tomera, szef komisji rozwoju, podkreślił, że jest przyjacielem marketu, ale nie podoba mu się jego lokalizacja. Wsparł go Wojciech Leszczyk z PiS. Z kolei Grażynie Pawlukiewicz-Rehlis lokalizacja się podobała, bo na pewno powstanie sklepu upiększy leżący odłogiem grunt. – Poprzyjmy ten projekt, skoro poparliśmy Fokus Park – mówił Józef Zabrzański nie do końca w zgodzie z intencjami swoich kolegów z Prawa i Sprawiedliwości.

Wątpliwości wzbudził remont skrzyżowania, przy którym ma powstać Castorama. Zdaniem niektórych radnych sklep może sparaliżować ruch w tym miejscu. – Tu już jest paraliż – mówiła Zofia Czernow. Najbardziej wyważone stanowisko zajął Józef Sarzyński z LiD. – Debatujemy nad czymś, co dawno już powinno być uchwalone. Radni wypowiadają się na temat inwestycji drogowych nie mając o nich pojęcia. To hipokryzja – powiedział.

Skontrował go Miłosz Sajnog ze Wspólnego Miasta, który głos radnego bez samochodu w kwestii ruchu drogowego nazwał hipokryzją. Józef Sarzyński podkreślił, że rzeczywiście nie ma samochodu, bo „nie wszystkich narzędzi człowiek musi używać”, a o on sam nie prowadzi ze względów ekologicznych. – Jeżdżę taksówkami i autobusami. Mam większe pojęcie o ruchu niż niejeden kierowca – mówił Sarzyński.
Radny Sajnog dodał, że miasto nie zaproponowało planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji marketu, ale na swoją wątpliwość nie uzyskał odpowiedzi.

W końcu rada uchwaliła projekt uchwały. Castorama ma zielone światło. Obecny na sesji jej szef Claude Acquart zapewnił, że firma da nie tylko towary i miejsca pracy, ale i wspomoże finansowo remont skrzyżowania, będącego przedmiotem sporu.

Za postawieniem w Jeleniej Górze Castoramy głosy oddali : Jerzy Lenard, Zofia Czernow, Hubert Papaj, Józef Zabrzanski, Zbigniew Ładzinski, Grażyna Malczuk, Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis, Józef Kusiak, Wiesław Tomera, Marek Sawicki, Piotr Miedzinski, Jerzy Pleskot.

Natomiast przeciwko postawieniu budowlanego marketu glosowali: Miłosz Sajnog, Krzysztof Mróz, Wojciech Leszczyk, Krzysztof Czerkasow, Janusz Lindner, Ireneusz Łojek, Bożena Wachowicz-Makieła, Cezariusz Wiklik, Anna Ragiel i Ewa Duziak.

Decyzja radnych nie oznacza jednak bezwarunkowego przyzwolenia na budowę. Jak podkreślono na sesji, na teren powstania marketu zostanie skierowany audyt, który określi optymalne rozwiązania komunikacyjne na pobliskim skrzyżowaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group