Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3295
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zgłoś kandydata do Rady Seniorów

Wtorek, 22 stycznia 2019, 8:52
Aktualizacja: Czwartek, 24 stycznia 2019, 6:36
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zgłoś kandydata do Rady Seniorów
Fot. Przemek Kaczałko
Do 18 lutego można zgłaszać kandydatów do Rady Seniorów, która ma liczyć 11 osób i zajmować się doradzaniem i opiniowaniem spraw dotyczących działań na rzecz osób starszych w Jeleniej Górze. Kto może kandydować i jak zostaną wyłonieni członkowie?

W grudniu ubiegłego roku Rada Miejska przyjęła uchwałę o powołaniu Rady Seniorów. Od 21 stycznia do 18 lutego można zgłaszać kandydatów. Może tego dokonać grupa 15 osób powyżej 60. roku życia, lub organizacja działająca na rzecz osób starszych. Kadencja Rady Seniorów ma trwać 5 lat.

Formularz zgłoszeniowy wraz z pisemnym oświadczeniem kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie do Rady należy składać osobiście, w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Nabór do Miejskiej Rady Seniorów”, w Kancelarii Urzędu Miasta (ul. Sudecka 29) lub w Wydziale Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych (ul. Okrzei 10, pokój nr 3). Szczegóły dotyczące Rady Seniorów dostępne są na stronie: jeleniagora.pl/content/rada-seniorow-nabor-kandydatow-na-kadencje-2019-2024

To jest przede wszystkim grupa konsultacyjna, doradcza, inicjująca różnego rodzaju wydarzenia, propozycje w kierunku prezydenta i jego zastępców i Radzie Miejskiej - mówił na konferencji prasowej Jerzy Łużniak. - Ja już jestem seniorem i uważam, że mieszkańcom Jeleniej Góry może żyć się lepiej. Będziemy chcieli wsłuchiwać się w głos seniorów. Seniorzy mogą już dużo realizować, ale można jeszcze wiele zrobić - dodał prezydent miasta.

W konferencji prasowej uczestniczył też Stanisław Dziedzic - były radny, a obecnie (ponownie) prezes jeleniogórskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, który uważa, że Rada Seniorów powinna liczyć mniej osób (proponował 7), ale docenia jej powstanie.

W kontakcie z organizacjami Rada Seniorów może wypracować wiele poważnych rzeczy, jak chociażby domy pobytu stałego, dziennego czy Kluby Seniorów - powiedział S. Dziedzic. - To jeden z większych problemów, zwłaszcza dla samotnych seniorów, którzy nie mają gdzie się podziać. W takim klubie mógłby się z kimś spotkać, wypić kawę, zrobić koncert - dodał szef PZERiI.

Póki co, nie planuje się tworzenia budżetu dla Rady Seniorów, jednak wszelkie działania finansowane są przez Miasto.

Jeżeli Rada Seniorów w trakcie działania dojdzie do wniosku, że jakieś środki finansowe są potrzebne na realizację pomysłów, może się okazać, że zwróci się do prezydenta w tej sprawie, ale na chwilę obecną nie jest to zaplanowane - mówił Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych.

Jak zapewnia naczelnik, działalność Rady ma być jawna i posiedzenia będą zwoływane w miarę potrzeb.

Generalnie wszystkie posiedzenia rad społecznych są otwarte. Każdy może brać udział i informacje na temat planowanych posiedzeń będą dostępne w zakładce spraw społecznych na stronie jeleniagora.pl, gdzie jest odnośnik do Rady Seniorów. Chcielibyśmy też, żeby były tam publikowane protokoły z posiedzeń, żeby mieszkańcy mogli się z tym zapoznać - tłumaczy A. Marchowski.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
687
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group