Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6348
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zderzenie pociągu z autem w Cieplicach – pokaz ku przestrodze!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 25 maja 2013, 8:13
Aktualizacja: Niedziela, 26 maja 2013, 8:13
Autor: Mea
Fot. Mea
– Wiem, że to symulacja, ale i tak wyglądało to strasznie – mówiła Krystyna Winias, obecna podczas działania Polskich Linii Kolejowych, które wczoraj (24.05.) rozpoczęły doroczną akcję „Bezpieczny przejazd”. Na przejeździe kolejowym przy ul. Lubańskiej odbył się pokaz ratowniczy po zderzeniu samochodu z pociągiem jadącym z prędkością 30 km/h.

W Polsce jest ponad 13 800 przejazdów kolejowych, na których dochodzi rocznie do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów. Ginie w nich średnio 38 osób, a 80 odnosi ciężkie obrażenia.

- W 23 miastach w całej Polsce m.in. w Warszawie, Wrocławiu, czy też w Poznaniu rozpoczęliśmy dziewiątą edycję kampanii „Zatrzymaj się i żyj!”. Lokomotywa rozpędzona do ok. 30 km na godz. zderzyła się z samochodem osobowym marki Ford, co miało pokazać i uzmysłowić kierowcom, jakie niebezpieczeństwo niesie nieprzestrzeganie przepisów oraz niezachowanie odpowiedniej ostrożności przy pokonywaniu przejazdów kolejowo-drogowych. Staramy się, by przejazdy były dobrze oznakowane. Niestety 99 proc. takich wypadków jest z winy kierowców - powiedział Krzysztof Wójcik z Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu.

Po zderzeniu rozpoczęła się akcja ratownicza. Poszkodowanymi w wypadku, które wsiadły do auta po kolizji, były specjalnie wybrane do tego osoby, natomiast nieżyjącym kierowcą samochodu był manekin. – Akcja uwalniania osoby poszkodowanej w zderzeniu z pociągiem jest trudniejsza, bo podkłady i tory kolejowe zablokowały samochód tak, że nie można było dostać się do poszkodowanych. Strażacy przy pomocy sprzętu hydraulicznego musieli wyciąć przednie drzwi, by wyciągnąć ranną kobietę, a przez rozbitą tylną szybę wyciągnąć drugiego pasażera. Ratownicy medyczni udzielili pomocy tym osobom. W akcji ratowniczej wzięło udział ośmiu strażaków i sześciu ratowników medycznych – wyjaśnił kapitan Jan Dalidowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy taką symulację w Jeleniej Górze. Naszym zadaniem było zabezpieczenie terenu, później poprowadzenie ruchu wahadłowego na skrzyżowaniu ul. Lubańskiej z ul. Dworcową – poinformował Maciej Dyjach, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Akcję mogli obserwować przechodnie licznie zgromadzeni za szlabanami. – Wiem, że to symulacja, ale i tak wyglądała strasznie, bo była bardzo rzeczywista. Jestem pod wielkim wrażeniem tej sytuacji, bo przecież może się zdarzyć każdemu z nas. Aż łzy się w oczach zbierają. Mam, nadzieję, że wielu osobom taki widok uświadomi ogrom zagrożenia i rozejrzą się dwa razy nim przejadą przez tory – zaznaczyła Krystyna Winias z Cieplic.

- Akcja jest edukacyjna, ma uświadomić niebezpieczeństwo przejazdu samochodem przez przejazdy kolejowe. Mieliśmy już kilka wypadków kolejowych w Jeleniej Górze m.in. na ul. Karola Miarki zginęły dwie osoby, a dwie w bardzo ciężkim stanie zabrano do szpitala – podkreślał kapitan Jan Dalidowicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~hermeegilda 25-05-2013 11:21
Roztropności i przewidywania następstw warto uczyć od najmłodszych lat. Nawet fizyki można uczyć na wesoło. Są kraje w których nazywa to się wdrażanie zachowań pożadanych, zaczyna sie w przedszkolu, ale jesli u nas preferuje się inne wartości, to tak nauczeni ludzie liczą na cud i beatyfikację. Widzę to codziennie na szosie.
~barry 25-05-2013 11:51
Ooooo!!!Zrobili pokaz blisko domu mojego przyjaciela Darka J.Dareczku,choć tego pewnie nie czytasz,ale pozdrowionka serdeczne i tak Ci ślę.
~ 25-05-2013 13:16
fajny był ten sokista kurdupel z dumy to prawie pękł
~widzę! 25-05-2013 13:43
Na 34 zdjęciu widzę SOK-a który zamiast interesować się pracą ,zabezpieczeniem wali fotki-to żart jakiś!
~SebekJG 25-05-2013 14:43
Łeeeeee tylko 30km/h i bez składu wagonów??? Większość wypadków ma miejsce przy znacznie wyższych prędkościach i z wagonami, a nie samą lokomotywą...Nie podano też po jakim czasie maszynista zaczął hamować...? Prowizorka, ale jakiś progres widać... P.S. Redakcja dodała zdjęcia w odwrotnej kolejności!
~Tu jest film 25-05-2013 19:51
https://www.youtube.com/watch?v=yVL4Wq0zNX4
~sok - ista 1-06-2013 6:58
na zdjęciu 34 sokista nie wali zdjęć tylko w ręku trzyma radiotelefon --

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group