Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 5330
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zderzenie pociągu z autem w Cieplicach – pokaz ku przestrodze!

Sobota, 25 maja 2013, 8:13
Aktualizacja: Niedziela, 26 maja 2013, 8:13
Autor: Mea
Jelenia Góra: Zderzenie pociągu z autem w Cieplicach – pokaz ku przestrodze!
Fot. Mea
– Wiem, że to symulacja, ale i tak wyglądało to strasznie – mówiła Krystyna Winias, obecna podczas działania Polskich Linii Kolejowych, które wczoraj (24.05.) rozpoczęły doroczną akcję „Bezpieczny przejazd”. Na przejeździe kolejowym przy ul. Lubańskiej odbył się pokaz ratowniczy po zderzeniu samochodu z pociągiem jadącym z prędkością 30 km/h.

W Polsce jest ponad 13 800 przejazdów kolejowych, na których dochodzi rocznie do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów. Ginie w nich średnio 38 osób, a 80 odnosi ciężkie obrażenia.

- W 23 miastach w całej Polsce m.in. w Warszawie, Wrocławiu, czy też w Poznaniu rozpoczęliśmy dziewiątą edycję kampanii „Zatrzymaj się i żyj!”. Lokomotywa rozpędzona do ok. 30 km na godz. zderzyła się z samochodem osobowym marki Ford, co miało pokazać i uzmysłowić kierowcom, jakie niebezpieczeństwo niesie nieprzestrzeganie przepisów oraz niezachowanie odpowiedniej ostrożności przy pokonywaniu przejazdów kolejowo-drogowych. Staramy się, by przejazdy były dobrze oznakowane. Niestety 99 proc. takich wypadków jest z winy kierowców - powiedział Krzysztof Wójcik z Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu.

Po zderzeniu rozpoczęła się akcja ratownicza. Poszkodowanymi w wypadku, które wsiadły do auta po kolizji, były specjalnie wybrane do tego osoby, natomiast nieżyjącym kierowcą samochodu był manekin. – Akcja uwalniania osoby poszkodowanej w zderzeniu z pociągiem jest trudniejsza, bo podkłady i tory kolejowe zablokowały samochód tak, że nie można było dostać się do poszkodowanych. Strażacy przy pomocy sprzętu hydraulicznego musieli wyciąć przednie drzwi, by wyciągnąć ranną kobietę, a przez rozbitą tylną szybę wyciągnąć drugiego pasażera. Ratownicy medyczni udzielili pomocy tym osobom. W akcji ratowniczej wzięło udział ośmiu strażaków i sześciu ratowników medycznych – wyjaśnił kapitan Jan Dalidowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy taką symulację w Jeleniej Górze. Naszym zadaniem było zabezpieczenie terenu, później poprowadzenie ruchu wahadłowego na skrzyżowaniu ul. Lubańskiej z ul. Dworcową – poinformował Maciej Dyjach, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Akcję mogli obserwować przechodnie licznie zgromadzeni za szlabanami. – Wiem, że to symulacja, ale i tak wyglądała strasznie, bo była bardzo rzeczywista. Jestem pod wielkim wrażeniem tej sytuacji, bo przecież może się zdarzyć każdemu z nas. Aż łzy się w oczach zbierają. Mam, nadzieję, że wielu osobom taki widok uświadomi ogrom zagrożenia i rozejrzą się dwa razy nim przejadą przez tory – zaznaczyła Krystyna Winias z Cieplic.

- Akcja jest edukacyjna, ma uświadomić niebezpieczeństwo przejazdu samochodem przez przejazdy kolejowe. Mieliśmy już kilka wypadków kolejowych w Jeleniej Górze m.in. na ul. Karola Miarki zginęły dwie osoby, a dwie w bardzo ciężkim stanie zabrano do szpitala – podkreślał kapitan Jan Dalidowicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
447
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group