Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9253
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zbudowali nowy most

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Wtorek, 15 grudnia 2009, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: Karolina
Fot. Karolina
W ciągu jednego dnia ustawiono przeprawę o rozpiętości 54 metrów. Pojawił się ciężki sprzęt, ogromnych rozmiarów dźwig i wielu zaciekawionych ludzi. Ta interesująca operacja techniczna miała miejsce wczoraj przy ulicy Osiedle Huty w Szklarskiej Porębie. Mieszkańcy tej dzielnicy miasta doczekali się odbudowy zniszczonej przez powódź kładki na rzece Kamienna.

Po zakończeniu prac ziemnych możliwy był montaż mostu. Ze względu na niekorzystne górskie ukształtowanie terenu, większość robót fundamentowych została wykonana ręcznie. Pracami ziemnymi zajęło się Przedsiębiorstwo Geotechniczne „CONUBIUM” z Trzebinia. Elementy mostu wyprodukowała i zamontowała firma Schmees & Lühn z siedzibą w Fresenburgu i polskimi biurami w Wałbrzychu. – Transport przyjechał z Niemiec. Do przewozu wszystkich elementów mostu użyto pięć pojazdów ponadnormatywnych – powiedział dyrektor generalny na Polskę, Mirosław Kubiak.

Największą trudnością przy montażu była nierówna linia przebiegu samej kładki. Jej poszczególne elementy łączą się pod pewnym kątem. Miało to swój wpływ na prace montażowe od wewnętrznej strony mostu. Największe wrażenie na obserwatorach zrobił ogromny dźwig z 45-metrowym ramieniem. Kolejne elementy transportowano ponad wysokością drzew i precyzyjnie osadzano na fundamentach. Przy obu brzegach rzeki pojawią się szerokie podjazdy, a całość zostanie oświetlona.

Poprzednia kładka w tym miejscu uległa całkowitemu zniszczeniu podczas powodzi w 2006 r. Przez trzy lata mieszkańcy osiedla Huta nie mieli możliwości korzystania z przeprawy przez rzekę Kamienna. – Teraz będziemy mogli pójść na skróty do kościoła, a wycieczki nie będą już nadrabiały drogi, aby dostać się na Wodospad Kamieńczyka – cieszy się starszy pan, pochodzący z tej okolicy. Odkąd przestała istnieć huta szkła, mieszkańcy czuli się zapomniani przez władze miasta. Budowa nowego mostu świadczy jednak o tym, że osiedle Huty traktowane jest na równi z pozostałymi dzielnicami Szklarskiej Poręby.

Ostatni z 9 odbudowywanych mostów ma służyć przede wszystkim mieszkańcom, ale będzie pomocny również turystom. Docelowo zostanie tamtędy poprowadzony szlak pieszo-rowerowy. Na dotychczasową odbudowę wszystkich mostów wydano 4.4 mln zł, z czego prawie 3 mln zł pochodzi z dofinansowania przez MSWiA. Na remonty oczekuje jeszcze kilka obiektów w mieście, m.in. mosty przy ulicach Mickiewicza i Okrzei. Niezwykle ważny z punktu komunikacyjnego jest most przy ul. 1-Maja, którego stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń. Jego remontem powinien zająć się powiat jeleniogórski, gdyż to on jest zarządcą drogi i właścicielem mostu. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby i turyści z niecierpliwością czekają na tę inwestycję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Marian z Huty 15-12-2009 8:50
mostek jak marzenie. To bardzo miły prezent na gwiazdkę. Dziękuję w imieniu swoim i sąsiadów.
HankaOdRumcajsa 15-12-2009 9:18
Ja bym na powiat nie liczyła.
~mm 15-12-2009 10:35
Most wykonanała niemiecka firma - mieli jeszcze u siebie oryginalne plany i projekt , dlatego łatwo poszło.
~a to SZELMA 15-12-2009 13:49
Przypadkiem nie pwinni pracować Ci ludzie w kaskach????? BHP???? PIP????
~ana 15-12-2009 14:30
Nareszie jakas pozytywna informacja w Jelonce a pieknego mostku gratuluje..........
~do mariana z huty 15-12-2009 16:16
po co niby jest ten mostek? tylko po to zeby lud (20 osób) mialo blizej do koscioła , wedłóg mnie to pieniądze wyrzucone w błoto
~rdzenniak 15-12-2009 16:41
Ten mostek na hucie brawo piekny . Ale jego nieco starszy brat na drodze E-65 jest niestety mocno ulomny. Albo pijany projektant albo pijany wykonawca ktos dal strasznie dupy !!!!!
~ 15-12-2009 19:45
Według ciebie to pieniądze wyrzucone w błoto? To samo można powiedzieć o twojej edukacji. wedłÓg mnie oczywiście.
~ 17-12-2009 9:59
super te 20 osób to też ludzie -gratulacje!!! a są tacy którym nigdy nie dogodzi i nimi napewno nie ma co się przejmować.
~Brawo! Brawo! Brawo! 22-12-2009 7:18
a
~Joena 23-12-2009 12:46
Artykuł mija się z prawdą. Otóż firma niemiecka wykonała tylko elementy stalowe, natomiast całą \"brudną\" robotę Przedsiębiorstwo Geotechniczne Conubium Sp. z o.o. z Trzebini. Te piękne fundamenty pod kładkę wykonywali własnymi rękami pracownicy, misternie układali kamień , na kamieniu w bardzo niesprzyjających warunkach : wilgoć , błoto, śnieg i mróz. To im należy dziękować za bardzo ciężką , trudną pracę!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group