Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9833
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zbudowali jedność w kolędowaniu

Środa, 21 grudnia 2011, 9:04
Aktualizacja: 9:05
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Zbudowali jedność w kolędowaniu
Fot. RED
Kolędy z różnych krajów świata zabrzmiały wczoraj w Filharmonii Dolnośląskiej w wykonaniu chóru i orkiestry kameralnej oraz symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Moniuszki w Jeleniej Górze. Komplet słuchaczy oklaskiwał młodych wykonawców, a dochód z koncertu przeznaczono na budowę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu.

To już kolejny, trzeci koncert, w którego organizację czynnie włączyła się PSM I i II stopnia im. Moniuszki łącząc świąteczne kolędowanie z ideą wsparcia budowy świątyni. Za ten gest podziękował wczoraj ksiądz Grzegorz Niwczyk, proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Morcinka, gdzie wznoszona jest najnowsza jeleniogórska świątynia.

Koordynacją przedsięwzięcia zajęła się Anna Ragiel, zastępczyni przewodniczącego rady miasta. Wśród gości zasiedli, między innymi, ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski, radni, szefowie miejskich instytucji, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Organizatorów reprezentowali: Urszula Borkowska, dyrektorka PSM I i II stopnia, z zastępczynią Mirosławą Hejne, a także Urszula Smolska, szefowa Społecznej Szkoły Muzycznej.

Kolędowy wieczór przyciągnął do sali Filharmonii Dolnośląskiej użyczonej przez Zuzannę Dziedzic, dyrektor FD, komplet publiczności. Biletem wstępu były rozprowadzane w mieście cegiełki. – W niektórych parafiach jeszcze trwają rekolekcje adwentowe przygotowujące duchowo na czas Narodzenia Pańskiego. To dla nas taki wstęp do przeżywania tych świąt – powiedział ks. Grzegorz Niwczyk cytując fragment Ewangelii wg św. Łukasza o tym, co działo się przed 2011 lat w Betlejem, i dziękując organizatorom i wykonawcom za życzliwość.

Później zabrzmiała muzyka, a kolejne części koncertu zapowiadała Agnieszka Cel z PSM I i II stopnia. Wystąpił szkolny chór pod dyrekcją Doroty Oleksyk i z akompaniamentem fortepianowym Zofii Stachewicz, oraz orkiestra kameralna i symfoniczna pod batutą Eweliny Rożek-Jaworskiej. Jednym z dzieł, które oklaskiwali zebrani, był utwór Josefa Rheinberga „Puer natus in Bethlehem” w orkiestrowym opracowaniu ucznia „muzycznej”, Wojciecha Gąsowskiego. Poza tym wykonano kolędy z różnych części świata, w tym najbardziej popularne rodzime bożonarodzeniowe melodie.

Agnieszka Cel zachęciła także, aby w Wigilię Bożego Narodzenia, o godz. 18. 30 na antenie Programu Drugiego TVP obejrzeć program zatytułowany „Kolęda nova”. Wśród wielu znanych wykonawców, jednym z jego bohaterów będzie Sławomir Kupczak, pedagog PSM I i II stopnia i zarazem kompozytor, który podjął się komputerowej aranżacji kolęd.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group