Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2456
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zbratanie z Niemcami

Niedziela, 29 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 29 października 2006, 23:51
Autor: Arkadiusz Piekarz
Jelenia Góra: Zbratanie z Niemcami
Fot. Arkadiusz Piekarz
Uczniowie St. Raphael Gimnasium w Heidelbergu oraz licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze uczestniczyli w warsztatach historyczno-politycznych w Krzyżowej.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bowiem właśnie tam w 1990 roku ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz RFN Helmut Kohl dokonali symbolicznego pojednania między narodami. Działała tam także niemiecka opozycja w czasie II Wojny Światowej.

Podczas warsztatów można było się dowiedzieć o ważnych dla naszej historii osobach: Wałęsie, Kuroniu i Kaczmarskim. Oglądano też „Człowieka z marmuru”, film Andrzeja Wajdy.

Jednym z elementów zajęć było obalanie mitów o obydwu nacjach. Niemcy wymieniali polską gościnność, ładne dziewczyny, ale też zacofanie naszego kraju.
Polska grupa zarzucała im zarozumiałość, ale chwaliła porządek. Uroda naszych kobiet okazała się prawdą.

Fabian Gieser miło wspomina spotkanie.
– Podobały mi się stara architektura oraz polska wieś – wyznał. Na wymianie w Polsce był po raz pierwszy.
Naszym gościom podobało się dobre zakwaterowanie: mieli dostęp do sali gimnastycznej i pracowni komputerowej. Narzekali jedynie na zbyt długi czas wykładów i nadmiar informacji.

Uczestnicy wymiany byli w dawnym obozie koncentracyjnym w Gross Rosen, zwiedzili Wrocław oraz Jelenią Górę. Do ratusza zaprosił ich zastępca prezydenta Andrzej Bira. Niemcy obejrzeli zakamarki magistratu, w tym średniowieczną studnię, odkrytą podczas ostatniej renowacji ratusza.

– Tegoroczną wymianę oceniam bardzo pozytywnie – podsumowała Jolanta Paszowska, opiekunka. – Dzięki bezproblemowej komunikacji i organizacji Niemcy czuli się jak u siebie w domu – dodała z zadowoleniem.
Licealiści z Jeleniej Góry najpewniej pojadą do Heidelbergu z rewizytą.

Organizatorem polsko-niemieckiego spotkania była fundacja „Dla porozumienia europejskiego”, a inicjatorem – burmistrz Heidelbergu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group