Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13112
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Zbiórka na płytę pamięci Carla Hauptmanna

Sobota, 3 kwietnia 2021, 6:15
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Zbiórka na płytę pamięci Carla Hauptmanna
Fot. użyczone
Komitet społeczny działający przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, prowadzi zbiórkę na nową płytę nagrobną w miejscu pochówku Carla Hauptmanna na cmentarzu przy ul. Waryńskiego w Szklarskiej Porębie Dolnej.

W 2021 roku przypada setna rocznica śmierci Carla Hauptmanna, który od 1891 roku mieszkał w Szklarskiej Porębie. Wielu badaczy twórczości Carla podkreśla ścisły duchowy związek tego pisarza ze słowiańską tradycją regionu śląskiego, wspomina się jego przyjaźnie z Polakami, jednoznaczne opowiedzenie się w sprawie niepodległości Polski w 1918 roku, korektę niemieckiego tłumaczenia „Chłopów”, która wpłynęła na przyznanie Reymontowi Nagrody Nobla. W pamięci pozostał nie tylko jako pisarz i filozof, niestrudzony piewca śląskości i piękna Karkonoszy ale przede wszystkim jako ikona powstałej dzięki jego charyzmie Kolonii Artystycznej w Szklarskiej Porębie.

Pierwotny nagrobek, ufundowany przez przyjaciół Carla Hauptmanna autorstwa małżeństwa Marlene i Hansa Poeltzig, w późniejszych latach zdewastowany i zniszczony, poddany został w latach 80. XX w. rekonstrukcji. Obecnie znajduje się na terenie Muzeum – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Na cmentarzu umieszczono natomiast w latach 80-tych płytę granitową z inskrypcją w języku polskim i niemieckim, która obecnie jest bardzo zniszczona.

Zebrane środki pozwolą na wymianę płyty nagrobnej i godne upamiętnienie miejsca pochówku zasłużonego dla Szklarskiej Poręby i regionu pisarza i miłośnika Karkonoszy.

Twoja reakcja na artykuł?

14
39%
Cieszy
11
31%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
14%
Złości
4
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
757
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 27.11.2023
 
Aktualności
Z całej Polski do Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group