Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 9029
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zbiórka dla GOPR–u

Poniedziałek, 8 listopada 2021, 9:32
Autor: WAC
Region: Zbiórka dla GOPR–u
Fot. Fundacja GOPR
Trwa zainicjowana przez Fundację GOPR zbiórka środków na zakup zimowego sprzętu ratowniczego dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Część przedmiotów, które mają zostać kupione dzięki ofiarności darczyńców ma trafić również dla ratowników z Grupy Karkonoskiej.

Prowadzona poprzez portal zrzutka.pl (link do zbiórki: https://zrzutka.pl/zimowa-akcja-gopr) kwesta jest odpowiedzią na notowany w ostatnich latach bardzo duży wzrost popularności sportów zimowych uprawianych w górach. Zimą w Karkonoszach i innych polskich pasmach można spotkać coraz więcej osób aktywnie uprawiających sporty, które kiedyś były uważana za raczej niszowe - narciarstwo skitourowe, biegi długodystansowe po górach i inne aktywności kwalifikowane. Dodatkowo zimą w górach popularne zrobiło się tzw. suche morsowanie.

Inicjatorzy zbiórki, która potrwa do 25 listopada chcieliby uzbierać 82 tysiące złotych. Środki te miałyby zostać wydane na zakup oprogramowania do analizy obrazu pozyskanego podczas szybkiego lotu dronem w okolicy o największym prawdopodobieństwie przebywania osoby poszukiwanej, śpiwory ratownicze o specjalnym kroju i zapewnionych dostępach do ciała poszkodowanego w celu np. podłączenia monitorowania, a także pakietów grzewczych i automatycznych defibrylatorów wraz z urządzeniem do masażu serca.

Wymienione wyposażenie zostanie rozdysponowane pomiędzy grupy GOPR działające w naszym kraju. Jest jednak sprzęt, który zostanie zakupiony specjalnie z przeznaczeniem dla Grupy Karkonoskiej GOPR. Chodzi o zaawansowaną sondę lawinową.

To urządzenie pozwalające na bardzo szybką analizę struktury śniegu i określenie poziomu zagrożenia lawinowego - mówi prezes Fundacji GOPR Roman Dziedzic. - Obecnie taką analizę ratownicy robią poprzez wykopy w śniegu, oględziny, badanie temperatury śniegu co 10 cm. Zastosowanie sondy lawinowej, znacząco skraca czas realizacji takiego pomiaru, eliminuje czynnik ludzki i pozwala na bardzo szybką publikację komunikatu o aktualnym zagrożeniu lawinowym.

Twoja reakcja na artykuł?

17
85%
Cieszy
3
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
334
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
22%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group