Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3976
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zbadali DNA miasta – jest unikalne?

Piątek, 29 kwietnia 2016, 13:01
Aktualizacja: Sobota, 30 kwietnia 2016, 7:51
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Zbadali DNA miasta – jest unikalne?
Fot. Przemek Kaczałko
Mianem unikalnego miasta określili Jelenią Górę przeprowadzający badanie na temat polityki kulturalnej, członkowie zespołu Fundacji Res Publica. Wczoraj (28.04) w Książnicy Karkonoskiej miała miejsce prezentacja wyników badania.

Zdaniem autorów, Jelenia Góra jest miastem unikalnym – posiada aż 10 miejskich instytucji kultury, co jest wyjątkowe w skali kraju. Ponadto są dwie instytucje wojewódzkie, a nakłady finansowe z budżetu miasta na kulturę stawiają stolicę Karkonoszy w czołówce największych miast Polski.

Przedstawiciele fundacji na podstawie przeprowadzonych badań internetowych oraz wywiadów z przedstawicielami instytucji kultury w Jeleniej Górze stwierdzili, że 54 proc. badanych jest niezadowolona ze stanu kultury w mieście. Postawili pytanie, które władze naszego miasta do tej pory nie rozstrzygnęły: czy ofertę kulturalną kierujemy do mieszkańców, czy do turystów - bo to różni odbiorcy o różnych potrzebach.

- Nie są prowadzone statystyki udziału turystów w życiu kulturalnym – podkreślali. Jak mówili, fenomen teatrów stanowi o potencjale tego miasta, a instytucje nie mogą być likwidowane. Jako skandal, opisano wysokość wsparcia organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury przez Miasto (w 2015 r. było to zaledwie 65 tys. zł), przy czym rocznie z budżetu wydaje się na kulturę niemal 15 milionów złotych. - Dla porównania - taką samą kwotę przeznacza dwukrotnie większy Olsztyn. - Bez wsparcia trzeciego sektora nie da się myśleć o rozwoju kultury w przyszłości – mówił Artur Celiński z Fundacji Res Publica.

W sumie na mieszkańca Jeleniej Góry przeznacza się 222 zł. rocznie, a średnia w Polsce wynosi 167,80 zł./ mieszkańca. Daje nam to 4. miejsce w kraju na 99 przebadanych miast. Średnio w Polsce pula na kulturę wynosi 4 proc. budżetu miasta, a u nas jest to 5 proc., z czego na wydatki bieżące przeznacza się 4,4 proc. - i tu jesteśmy liderem w skali kraju.

Zatem jakie zalecenia mają przeprowadzający badanie? M.in. stworzenie zespołu roboczego mającego na celu opracowanie strategii rozwoju kultury, ale nie dokumentu, a procesu jaki powinien być wdrożony. Wśród ważnych propozycji było też stworzenie Centrum Usług Wspólnych, bowiem część środków „przejadana” jest przez koszty administracji i księgowości. Zaleca się stworzenie jednej komórki dla naszych 10 instytucji kultury. Co na to obecny na spotkaniu wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak?

- Nie wiem czy jest to możliwe. Będziemy musieli z dyrektorami, ludźmi kultury wspólnie usiąść i porozmawiać, bo jak widać z raportu dajemy duże pieniądze w porównaniu do budżetu miasta Jeleniej Góry. Zwiększenie jest raczej niemożliwe - mamy przede wszystkim problem z oświatą i byłoby ciężko znaleźć środki w budżecie, dlatego warto przyjrzeć się pieniądzom, które wydawane są w kulturze, gdzie możliwe byłyby przesunięcia – powiedział Jerzy Łużniak.

Wśród mieszkańców nie brakuje opinii, że w mieście nic się nie dzieje, a środki na kulturę są znaczące. Zatem gdzie leży przyczyna takich opinii? - Sam się zastanawiam. Może w tym, że nie potrafimy dotrzeć do mieszkańców, dobrze ich poinformować o tym. Myślę, że wiele jest czynników, ale są też osoby, które mówią, że nie chodzą na imprezy kulturalne, a mówią, że nic się nie dzieje. Czasami bywa też tak, że są 2-3 wydarzenia w ciągu tego samego dnia, które są konkurencyjne do tego, co się dzieje u nas w regionie. Może to brak komunikacji, a może nawet komuś się nie chce komunikować – dodał zastępca Marcina Zawiły.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji kultury, którzy mieli sporo zastrzeżeń do metodologii prowadzonych badań, jednak w odpowiedzi usłyszeli, że dokładniejsze badania nie kosztują 20 tys. zł jak w przypadku Jeleniej Góry, a 100-180 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group