Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2635
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zbadali DNA miasta – jest unikalne?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 kwietnia 2016, 13:01
Aktualizacja: Sobota, 30 kwietnia 2016, 7:51
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Mianem unikalnego miasta określili Jelenią Górę przeprowadzający badanie na temat polityki kulturalnej, członkowie zespołu Fundacji Res Publica. Wczoraj (28.04) w Książnicy Karkonoskiej miała miejsce prezentacja wyników badania.

Zdaniem autorów, Jelenia Góra jest miastem unikalnym – posiada aż 10 miejskich instytucji kultury, co jest wyjątkowe w skali kraju. Ponadto są dwie instytucje wojewódzkie, a nakłady finansowe z budżetu miasta na kulturę stawiają stolicę Karkonoszy w czołówce największych miast Polski.

Przedstawiciele fundacji na podstawie przeprowadzonych badań internetowych oraz wywiadów z przedstawicielami instytucji kultury w Jeleniej Górze stwierdzili, że 54 proc. badanych jest niezadowolona ze stanu kultury w mieście. Postawili pytanie, które władze naszego miasta do tej pory nie rozstrzygnęły: czy ofertę kulturalną kierujemy do mieszkańców, czy do turystów - bo to różni odbiorcy o różnych potrzebach.

- Nie są prowadzone statystyki udziału turystów w życiu kulturalnym – podkreślali. Jak mówili, fenomen teatrów stanowi o potencjale tego miasta, a instytucje nie mogą być likwidowane. Jako skandal, opisano wysokość wsparcia organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury przez Miasto (w 2015 r. było to zaledwie 65 tys. zł), przy czym rocznie z budżetu wydaje się na kulturę niemal 15 milionów złotych. - Dla porównania - taką samą kwotę przeznacza dwukrotnie większy Olsztyn. - Bez wsparcia trzeciego sektora nie da się myśleć o rozwoju kultury w przyszłości – mówił Artur Celiński z Fundacji Res Publica.

W sumie na mieszkańca Jeleniej Góry przeznacza się 222 zł. rocznie, a średnia w Polsce wynosi 167,80 zł./ mieszkańca. Daje nam to 4. miejsce w kraju na 99 przebadanych miast. Średnio w Polsce pula na kulturę wynosi 4 proc. budżetu miasta, a u nas jest to 5 proc., z czego na wydatki bieżące przeznacza się 4,4 proc. - i tu jesteśmy liderem w skali kraju.

Zatem jakie zalecenia mają przeprowadzający badanie? M.in. stworzenie zespołu roboczego mającego na celu opracowanie strategii rozwoju kultury, ale nie dokumentu, a procesu jaki powinien być wdrożony. Wśród ważnych propozycji było też stworzenie Centrum Usług Wspólnych, bowiem część środków „przejadana” jest przez koszty administracji i księgowości. Zaleca się stworzenie jednej komórki dla naszych 10 instytucji kultury. Co na to obecny na spotkaniu wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak?

- Nie wiem czy jest to możliwe. Będziemy musieli z dyrektorami, ludźmi kultury wspólnie usiąść i porozmawiać, bo jak widać z raportu dajemy duże pieniądze w porównaniu do budżetu miasta Jeleniej Góry. Zwiększenie jest raczej niemożliwe - mamy przede wszystkim problem z oświatą i byłoby ciężko znaleźć środki w budżecie, dlatego warto przyjrzeć się pieniądzom, które wydawane są w kulturze, gdzie możliwe byłyby przesunięcia – powiedział Jerzy Łużniak.

Wśród mieszkańców nie brakuje opinii, że w mieście nic się nie dzieje, a środki na kulturę są znaczące. Zatem gdzie leży przyczyna takich opinii? - Sam się zastanawiam. Może w tym, że nie potrafimy dotrzeć do mieszkańców, dobrze ich poinformować o tym. Myślę, że wiele jest czynników, ale są też osoby, które mówią, że nie chodzą na imprezy kulturalne, a mówią, że nic się nie dzieje. Czasami bywa też tak, że są 2-3 wydarzenia w ciągu tego samego dnia, które są konkurencyjne do tego, co się dzieje u nas w regionie. Może to brak komunikacji, a może nawet komuś się nie chce komunikować – dodał zastępca Marcina Zawiły.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji kultury, którzy mieli sporo zastrzeżeń do metodologii prowadzonych badań, jednak w odpowiedzi usłyszeli, że dokładniejsze badania nie kosztują 20 tys. zł jak w przypadku Jeleniej Góry, a 100-180 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Zenon 29-04-2016 15:28
Kultura i wydatki? Disco polo na stadionie i pseudo folklor. Fayer & Bayer i i tandeta. A moglibyśmy mieć wydarzenia unikalne w skali kraju!
kazimierzp 29-04-2016 18:16
@Zenon! Mamy wydarzenia znaczące, ale trzeba iść za rozumem, a nie tam gdzie większy huk! Wtedy się trafi!
~genetyk 29-04-2016 19:02
Kiedy DNA jest uszkodzone to co z tego może być ? Z całą pewnością będzie to coś unikalnego nie tylko w skali Polski czy Europy ,Świata a może Wszechświata ? Brrr ! Przesadziłem !
~s. 29-04-2016 20:10
Jak przyjdzie dzień wolny, to wszystko zamknięte i pozostaje się kulturalnie uchlać, i mamy wydarzenie.
~kdkjs 29-04-2016 20:56
Nic się nie dzieje?? A Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ZOOM ZBLIŻENIA", Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "KROKUS", Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Wrzesień Jeleniogórski, Wiosna Cieplicka, "PESTKA", "LIGA ROCKA" ... To że większość ludzi chciałaby tylko pójść na koncert typu FEEL, DODA lub inne niszowe i nieambitne wydarzenia nie znaczy że nic się nie dzieje...
~gluś 29-04-2016 21:13
Jelnia Góra to wyjątkowe miejsce do życia, fantastyczne, z wieloma atrakcjami dla rozwijania wszelkiego rodzaju zainteresowań od kulturalnych przez sportowe (wystarczy tylko chcieć aktywnie spędzać czas) z wieloma fantastycznymi mieszkańcami, z wielkim potencjałem i miłością do tej malej Ojczyzny
~Tosia11 29-04-2016 21:49
Naprawdę dużo się dzieje, ale ogłupiały kulturą masową narodek nie chce i nie potrafi z tego korzystać
~To pewnie 29-04-2016 22:55
Z dobrobytu nikt nie korzysta z takich imprez.
~@ 29-04-2016 23:04
Do @gluś - zgadzam się w pełni z opinią. Mam nadzieję, ze odkrywac będzie to wspaniałe miejsce coraz więcej ludzi i inwestorów. Połozenie genialne, blisko do Niemiec, Czech a nie jesteśmy jeszcze Istambułem czy Bagdadem jak niektóre miejscowości po zachodniej stronie EU.
~gluś 29-04-2016 23:11
nie na darmo niegdysiejsze Góry Olbrzymie (dzisiejsze Karkonosze) były tak preferowane przez pruską arystokrację i rodzinę samego władcy Prus, ale jak to my Polacy często cudze chwalimy swego nie znamy :(
kazimierzp 30-04-2016 4:07
Przed nami majowy "długi" weekend. Jak ktoś uważa że nic się nie dzieje to niech zajrzy tu: http://www.jeleniagora.pl/content/jedyny-taki-weekend-w-jeleniej-górze-0
~aktywna 30-04-2016 12:48
Przejrzalam wlasnie oferte na majowke w Jeleniej Gorze i okolicach i widze to samo od lat-nuda i miernota.
~aktywna 30-04-2016 12:58
Proponuje Glogow,Olawe,Polkowice.Tak,te miesciny proponuja przynajmniej roznorodnosc i zespoly z wyzszej polki.A w stolicy karkonoszy niezmiennie biegi i rajdy na wszystkie okazje.Czy to wymaga wielomilionowych wydatkow na kulture z czego podobno zaslynelismy?Co robia dyrektorzy domow kultury ktore oferuja miernote i niski poziom wszystkich imprez.Te pieniadze to pensje i premie dla nich lacznie z dotowaniem beznadziejnego teatru.
~darek 0 30-04-2016 14:01
ostatnio byłem w kinie helios stanąłem przed plakatami, jakies 30 filmów w tym dniu okolo10 ,zaden mnie nie zainteresował,nie poszedłem, ale nigdy bym nie powiedział ,że w tym kinie nic nie graja.I tak jest z kultura i imprezami.Jeszcze jedno niestety duże ,prestiżowe,o skali miedzynarodowej itd. musza kosztować i kosztują .
~linda 1-05-2016 0:31
Szkoda ze ,,odjechał",orient Express,zal koncertów...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group