Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9815
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zatrzymani za korupcję

Czwartek, 14 grudnia 2017, 10:01
Aktualizacja: 23:59
Autor: T. Cz.
Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na polecenie prokuratora z Wydziału Śledztw Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymali pięć osób, w tym lekarza sądowego przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Zatrzymani 11 i 12 grudnia zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, gdzie wykonano z nimi czynności procesowe.

Wiesław D. usłyszał łącznie pięć zarzutów za to, że pełniąc funkcję publiczną jako lekarz sądowy przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu przyjmował pieniądze w zamian za wystawianie fałszywych zaświadczeń o niezdolności do stawiennictwa na wezwanie uprawnionych organów, głównie sądów, rozpoznających sprawy cywilne oraz karne. Dotychczas ustalono, że podejrzany przyjmował każdorazowo nie mniej, niż 100 złotych.

Trzem kolejnym osobom przestawiono zarzuty przekupstwa, polegające na udzielaniu Wiesławowi D. korzyści majątkowych w zamian za wystawianie nierzetelnych zaświadczeń lekarskich służących jako usprawiedliwienie dla niestawiennictwa przed sądami. Piąta z zatrzymanych osób usłyszała zarzut nakłaniania Wiesława D. do poświadczenia nieprawdy w dokumencie w postaci zaświadczenia lekarskiego o niezdolności stawiennictwa na wezwanie Okręgowego Sądu Lekarskiego Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała 12 grudnia do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wniosek o zastosowanie wobec Wiesława D. tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora. Wobec trzech z pozostałych sprawców zastosowano środki zapobiegawcze
w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych. Co do jednej podejrzanej, prokurator zastosował dozór policji.

- Przeprowadzone czynności to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy policji z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. W jego toku w oparciu między innymi o materiały uzyskane przez Policję w ramach kontroli operacyjnej, zgromadzono dowody świadczące o przestępczym procederze jakiego dopuszczał się lekarz sądowy Wiesław D. – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, prokurator Tomasz Czułowski.

- W sprawie nie są wykluczone dalsze zarzuty. W wyniku podjętych czynności zabezpieczono między innymi ponad pół tysiąca zaświadczeń lekarskich wystawionych przez Wiesława D. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że część z nich mogła również zostać sporządzona w okolicznościach podobnych do opisanych
w zarzutach – dodaje rzecznik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
395
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group