Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 12391
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zarzuty za oszustwa przy umowach reklamowych

Czwartek, 8 lutego 2018, 8:03
Aktualizacja: Piątek, 9 lutego 2018, 6:37
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zarzuty za oszustwa przy umowach reklamowych
Fot. Użyczone
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze 6 lutego zatrzymano pięć osób związanych ze spółką TeleOpieka24 z siedzibą w Warszawie. Przedsiębiorcy byli wprowadzani w błąd co do treści tych umów.

- Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze ogłoszone im zostały zarzuty. Dotyczą one popełnienia oszustw na szkodę 60. pokrzywdzonych. Każda z poszkodowanych osób została doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 18 tysięcy 450 złotych. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Zablokowano także pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym spółki TeleOpieka24 celem zabezpieczenia przyszłych roszczeń o naprawienie szkody – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski.

W śledztwie ustalono, że osoby współpracujące ze spółką TeleOpieka24 w latach 2016 - 2017 zawierały w jej imieniu umowy świadczenia usług reklamowych z właścicielami różnych podmiotów gospodarczych z województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i łódzkiego. Przedstawiciele spółki przy okazji wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, nie podając im rzeczywistych warunków zawieranych umów.

Przy zawieraniu umów przedstawiciele spółki TeleOpieka24 wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, co do rodzaju podpisywanego dokumentu. Podawali się za studentów i wskazywali, że podpisywany dokument jest jedynie potwierdzeniem udziału w ankiecie, która jest niezbędna do zaliczenia przez rzekomych studentów praktyk na uczelni. W rzeczywistości pokrzywdzeni otrzymywali do podpisu umowy o świadczenie usług reklamowych przez spółkę TeleOpieka24.

Innym sposobem wprowadzenia pokrzywdzonych w błąd, było zapewnienie, że koszt usługi reklamowej to kwota 1 złotych. Po upływie miesiąca pokrzywdzeni przedsiębiorcy mieli mieć możliwość wypowiedzenia umowy bez dodatkowych kosztów. W rzeczywistości warunki umowy zakładały, że po pierwszym miesiącu promocji za 1 złoty, świadczenie usług reklamowych będzie kosztowało 738 złotych miesięcznie przez okres 24 miesięcy lub 615 złotych miesięcznie przez okres 30 miesięcy. W przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy pokrzywdzeni zobowiązani byli, na podstawie umowy, do uiszczenia opłaty w wysokości 8918,73 złotych.

- Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi postępowanie dotyczące spółki TeleOpieka24 od 25 października 2017 roku – mówi rzecznik prokurator Tomasz Czułowski. - Zgodnie z poleceniem Prokuratury Krajowej dołączono do tej sprawy 100 postępowań prowadzonych wcześniej w różnych prokuraturach na terenie siedmiu województw oraz kilkadziesiąt nowych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę łącznie 265 osób. W toku jednego z tych dołączonych postępowań, ogłoszono wcześniej zarzuty trzem osobom współpracującym w podobny sposób ze spółką TeleOpieka24 – dodaje rzecznik.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze przystąpiła także do sądowych postępowań cywilnych, w których przedstawiciele TeleOpieki24 wytoczyli powództwa o zapłatę przeciwko osobom będącym według nich zobowiązanymi z tytułu zawartych umów, a które w prowadzonym śledztwie zostały uznane za pokrzywdzone, po stronie osób poszkodowanych działaniem Spółki. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty. Jednocześnie osoby pokrzywdzone działaniami spółki , które dotychczas nie złożyły zawiadomienia o przestępstwie, proszone są o zgłaszanie się do najbliższych jednostek policji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
680
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Palił się komin
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group