Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5167
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zarzuty dla naciągaczy

Niedziela, 9 stycznia 2022, 8:44
Autor: WAC
Region: Zarzuty dla naciągaczy
Fot. Użyczone
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu obszerny akt oskarżenia przeciwko 16 osobom zajmujących się pośrednictwem finansowym, które dopuszczały się oszustw przy zawieraniu umów kredytowych.

Klienci, głównie bez zdolności kredytowej, byli zapewniani o tym, że otrzymają oczekiwany kredyt. Informowano ich jednak, że aby tak się stało muszą pozyskać osobę, która miała użyczyć klientowi swojej dobrej historii kredytowej. Taką osobę nazywano „osobą wspomagającą” lub „kredyt - partnerem”, wskazując pokrzywdzonym, że może to być bliski znajomy lub członek rodziny. Gdy klient zachęcony wizją niezwykle atrakcyjnej oferty ponownie zjawiał się w biurze wraz z taką osobą, wówczas oboje dowiadywali się, że kredyt zostanie udzielony „osobie wspomagającej”, a nie rzeczywistemu zainteresowanemu. Jednocześnie tłumaczono, że takie rozwiązanie ma charakter jedynie tymczasowy, a po kilku miesiącach kredyt zostanie „przepisany” na osobę, która pierwotnie była pozbawiona zdolności kredytowej.

Stosowano najróżniejsze socjotechniki, mające na celu doprowadzenie pokrzywdzonych do zawarcia umów kredytowych, a w efekcie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. W konsekwencji nieświadoma skutków prawnych i faktycznych „osoba wspomagająca” zawierała umowę o udzielenie kredytu (często więcej niż jedną), która faktycznie znacznie przekraczała zgłaszane przez pierwotnego klienta potrzeby. Każdorazowo dążono do sytuacji, by „osoba wspomagająca” podpisała jak najwięcej umów o udzielenie kredytów, na jak największe kwoty, bez względu na to, jaką kwotą był zainteresowany pierwotny klient. Zapewniano, że kredyt po przeniesieniu na właściwego kredytobiorcę będzie odpowiadał jego oczekiwaniom, zarówno co do wysokości kapitału, jak i wysokości miesięcznej raty. Finalnie tzw. „osoby wspomagające”, chcące pomóc w uzyskaniu przez pierwotnych klientów kredytu w wysokości zazwyczaj kilku tysięcy złotych, faktycznie wpadały w spiralę zadłużenia, mając niejednokrotnie do spłaty nawet zobowiązania wynoszące kilkaset tysięcy złotych. Od udzielenia każdego kredytu pośrednicy pobierali bardzo wysokie prowizje.

Wśród oskarżonych jest 11 osób z zarzutami kierowania i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu oraz doprowadzenia wielu osób i podmiotów gospodarczych (instytucji udzielających kredytów i pożyczek) do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, z których popełniania sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu - informuje Prokuratura Regionalna. - Ponadto 5 osób oskarżono - z uwagi na ich rolę w ujawnionym procederze - o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ułatwienie innym oskarżonym doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Akt oskarżenia obejmuje działanie na szkodę nie mniej niż 3.318 osób fizycznych oraz 34 instytucji udzielających kredytów i pożyczek. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że oskarżeni swoim działaniem doprowadzili pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 323 miliony złotych, a także usiłowali doprowadzić ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 18,5 miliona złotych. Wraz z aktem oskarżenia do Sądu przekazane zostały akta sprawy w ilości blisko 2.500 tomów.

Twoja reakcja na artykuł?

15
56%
Cieszy
1
4%
Hahaha
3
11%
Nudzi
1
4%
Smuci
3
11%
Złości
4
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
775
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group