Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5604
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żart, ale nie do końca

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 1 sierpnia 2009, 9:48
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Zapowiedź dotycząca powstania kompleksu zabudowy ulic Fortecznej i Jasnej "Szklane centrum" była primaaprilisowym dowcipem, ale część prawdy zawierała.

Rzeczywiście kilka lat temu ogłoszono konkurs na zagospodarowanie tego zaniedbanego miejsca na starówce. Wygrała koncepcja, którą przedstawiliśmy na zdjęciu projektu: miał tam powstać oszklony pasaż handlowy z różnymi obiektami.

Popuściliśmy nieco wodze fantazji pisząc o muzeum historycznym Jeleniej Góry, które mogłoby tam zostać ulokowane. Naszym skromnym zdaniem – stolica Karkonoszy zasługuje na taką placówkę, a istniejące Muzeum Karkonoskie nie do końca oferuje standardy nowoczesnych ekspozycji (brak choćby pokazów multimedialnych). Ograniczona powierzchnia placówki każe przechowywać wiele eksponatów w piwnicach.
Obszar między Jasną a Forteczną byłby dla lokalizacji nowego muzeum niezły.

Koncepcja oczywiście nie została zrealizowana, bo zabrakło chętnych i pieniędzy. Podzieliła zatem los innych ambitnych projektów rozbudowy naszego miasta, choćby plany budowy aquaparku.

Dziś mamy to, co mamy. Teren przy wspomnianych ulicach lepiej wieczorem omijać z daleka. Obrazki ludzi w różnym wieku, którzy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne przy zabytkowym murze obronnym po wcześniejszych wizytach w okolicznych pubach dopełniają całości.
Sam mur z kolei cudem przetrwał. Rozebrano go częściowo w latach 80-tych, kiedy ekipy budowlane likwidujące magazyny, które znajdowały się w tym miejscu, nie zauważyły, że część ściany postawiono na średniowiecznej podstawie muru…
Rozbiórka została wstrzymana przez konserwatora, a resztki dawnej półbaszty i sypiące się umocnienie dotrwały jakoś do czasów nam współczesnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~krzych 2-04-2007 8:49
proponuje zeby tam wybudowac jakis lokal w ktorym mozna bedzie sie cos dzialo!moze jakis nocny klub z s...xownymi dziewczynami i fajną dyskoteką!cos takiego jak maja w wiekszych miastach!bo w tej jeleniej nic nie ma!a jest troche ludzi co chce sie zabawic!
~sikfak 2-04-2007 11:50
Tak jest! Wybudowac klub z seksownymi dziewczynami!!!
~czytnik 2-04-2007 12:21
proponuje otworzyc mujnie toples...:D z checia i czesciej mylbym swoj samochod:):)
~jeleniogórzanka 2-04-2007 12:29
Do Krzycha. Chłopie, jesteś z Jeleniej i nie masz co robić? Tak to jest jak się chwali cudze a swego się nie zna. W okolicach masz Chojnik, aeroklub, Sokoliki, Wzg. Krzywoustego, Wzg. Gapy, Wzg. Kościuszki, Szybowcówkę, o Karkonoszach nie wspomnę bo to dla Krzycha pewnie za daleko. Ciesz się że masz na czym oko zawiesić. Mało jest klubów w Jeleniej? Czy fajnie by było gdyby co 100 metrów był Night Club? Wierz mi że nie. Wystarczy pojechać do Kostrzyna nad Odrą. 17 tys. mieszkańców, Night Clubów więcej jak sklepów i ludzie chodzą nieszczęśliwi bo nic się nie dzieje. Czasem w amfiteatrze zagra jakiś zespół ale to raz do roku na Dni Kostrzyna. Od 3 lat jest tam Przystanek Woodstock i TO jest w tej chwili SUPER i JEDYNA impreza na którą mieszkańcy czekają cały rok - wiem bo mieszkałam tam 3 lata. Koszmar!!!!! Nie ma kina, nie ma teatru, nie ma gór - płasko jak na talerzu. Wszyscy już od piątku uciekają aż do Gorzowa by się uspołecznić. TO WŁAŚNIE JEST DZIURA więc szanuj Krzysiu to, co posiadasz. Jelenia Góra jest piękna. Doceń TO co ma w zanadrzu. Patrz sercem a nie tylko hormonami. Pozdrawiam.
~kazimierzp 2-04-2007 12:35
Ten konkurs został przeprowadzony po to aby ci co kupia te tereny, oraz Prezydent Miasta dla terenów które pozostaną we władaniu miasta wiedzili w jakim kształcie i o jakich funkcjach należałoby stawiac nowe obiekty. Na pewno prędzej czy później Rada Miejska będzie musiała zadecydować i skierować w budżecie środki na zagospodarowanie terenu pomiędzy reliktami murów (widocznymi na pokazanym zdjęciu), a ulicą Podwale. Tereny te przewidywane są na funkcje ogólnomiejskie zwiazane miedzy innymi z imprezami masowymi. Musi się rozwiązać przejście ponad ulicą Podwale z ulicy Jasnej do ul. Obrońców Pokoju, aby dojscie do dworca PKS było bezkolizyjne (zbyt duzo wypadków tu się zdarza i to ze skutkiem smiertelnym). Były już przymiarki do budowy kładki na wysokości Komfortu, ale wtedy radni zdecydowali o innym przeznaczeniu środków! Kończy się procedura uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta i działki w narożu ulicy Jasnej bedą sprzedane pod konkretne (zapisane w planie) funkcje. Widać obecnie duże zainteresowanie działkami bedącymi w ofercie miasta. Na przetargu w piatek 30 marca 2007 wszystkie znalazły nabywców i to z dużym przebiciem! Co do lokalu rozrywkowego. Może właściciel lokalu nad Atrapą, tam gdzie teraz mieści się punkt napraw AGD, stwierdzi, że bardziej opłaca sie przeznaczyc to atrakcyjne pomieszczenie na lokal, a punkt napraw przeniesie w inne miejsce. Zajrzyjcie tam do środka i zobaczcie jakie są w tym lokalu "ukryte" możliwości - właśnie pod tym kątem. Nikt jednak nie może własciciela zmusić (i dobrze) do takich przekształceń!
~crimesnipper 2-04-2007 14:45
czasami, jak widze, co sie dzieje ....mam wrazenie, ze w Jelonce ! kwietnia jest caly rok.... ;-)
~Iza 2-04-2007 15:17
Ja się tylko cichutko zastanawiam, który koszt większy - remontowania obszczanych elewacji czy postawienia i utrzymania darmowych toalet publicznych. Póki co, jest realizowane 3. wyjscie - nie robić nic. Niby można, ale jak długo?
~Do"krzych" 2-04-2007 15:46
Czemu z dziewczynami?Moze by tak nocny klub z seksownymi chlopakami?My,dziewczyny tez chcialybysmy popatrzec na ladnych,dobrze zbudowanych chlopcow.
~błąd 3-04-2007 0:57
Jako redakcja nie powinniście zniechęcać do wizyt w Muzeum Karkonoskim. Być może nie było pokazów multimedialnych , ale całkiem niedawno odbyła się wystawa grafik Salwadore Dhali , teraz jest bodajże kart do gry. Sztuka ma też Swoją przeszłość - którą to Muzeum eksponuje. Poza tym odbywa się tam "Konkurs im. Józefa Gielniaka" w którym biorą udział artyści z całego świata. "...nie do końca oferuje standardy nowoczesnych ekspozycji" bzdura! Chyba nie odwiedzacie Muzeum zbyt często /jak większość mieszkańców/ . Nasze Muzeum ma jedną z największych kolekcji szkła Artystycznego w EUROPIE. Powinniście zachęcać do zwiedzania, a nie wytykać wyimaginowane "średniowiecze" - czyją winą jest niski budżet dla takich placówek . A co do trzymania eksponatów w piwnicy - przecież magazynu sobie nie wybudują - co to za pomysł bezsensowny... OPczywiście kulturę krzewić trzeba - i takie Muzeum w Centrum Miasta byłoby niezwykle miłym akcentem. Nie zniechęcajcie proszę do odwiedzania istniejącej placówki - jaki to ma cel. Nie chcę pouczać,ale możnaby było napisać ,że pomimo małych środków na funkcjonowanie placówki możemy zapoznać się z ciekawymi ekspozycjami , niestety nie ma co liczyć na "pokazy multimedialne" , które w razie potrzeby i tak zapewniłby twórca wystawy-a nie placówka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group