Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6551
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żart, ale nie do końca

Poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 1 sierpnia 2009, 9:48
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Żart, ale nie do końca
Fot. Archiwum
Zapowiedź dotycząca powstania kompleksu zabudowy ulic Fortecznej i Jasnej "Szklane centrum" była primaaprilisowym dowcipem, ale część prawdy zawierała.

Rzeczywiście kilka lat temu ogłoszono konkurs na zagospodarowanie tego zaniedbanego miejsca na starówce. Wygrała koncepcja, którą przedstawiliśmy na zdjęciu projektu: miał tam powstać oszklony pasaż handlowy z różnymi obiektami.

Popuściliśmy nieco wodze fantazji pisząc o muzeum historycznym Jeleniej Góry, które mogłoby tam zostać ulokowane. Naszym skromnym zdaniem – stolica Karkonoszy zasługuje na taką placówkę, a istniejące Muzeum Karkonoskie nie do końca oferuje standardy nowoczesnych ekspozycji (brak choćby pokazów multimedialnych). Ograniczona powierzchnia placówki każe przechowywać wiele eksponatów w piwnicach.
Obszar między Jasną a Forteczną byłby dla lokalizacji nowego muzeum niezły.

Koncepcja oczywiście nie została zrealizowana, bo zabrakło chętnych i pieniędzy. Podzieliła zatem los innych ambitnych projektów rozbudowy naszego miasta, choćby plany budowy aquaparku.

Dziś mamy to, co mamy. Teren przy wspomnianych ulicach lepiej wieczorem omijać z daleka. Obrazki ludzi w różnym wieku, którzy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne przy zabytkowym murze obronnym po wcześniejszych wizytach w okolicznych pubach dopełniają całości.
Sam mur z kolei cudem przetrwał. Rozebrano go częściowo w latach 80-tych, kiedy ekipy budowlane likwidujące magazyny, które znajdowały się w tym miejscu, nie zauważyły, że część ściany postawiono na średniowiecznej podstawie muru…
Rozbiórka została wstrzymana przez konserwatora, a resztki dawnej półbaszty i sypiące się umocnienie dotrwały jakoś do czasów nam współczesnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group