Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7195
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Zapobiec zawałom w schroniskach

Piątek, 25 stycznia 2008, 8:48
Aktualizacja: 8:50
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Zapobiec zawałom w schroniskach
Fot. Archiwum
Defibrylatory stają się standardowym wyposażeniem górskich schronisk. Ich dzierżawcy lub właściciele wiedzą, że nie wszyscy turyści znoszą trudy wycieczek na wysokościach i łatwo o poważne kłopoty z sercem.

Urządzenie do ratowania życia ma od kilku dni schronisko Orle w Górach Izerskich – donosi piątkowa Polska Gazeta Wrocławska. Urządzenie kosztowało 10 tysięcy złotych. To sprzęt, którego używa wojsko: specjalnie wzmocniony i wodoodporny.

– Przy użyciu defibrylatora szanse na uratowanie człowieka wzrastają nawet do 60 procent – tłumaczy gazecie Tomasz Trusewicz, ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR.

PGWr dodaje, że w innych schroniskach są jedynie podręczne apteczki. Dzierżawcy liczą, że skutecznej pomocy udzielą goprowcy. Ci tymczasem, głównie w sezonie letnim, są często wzywani do przypadków zasłabnięć zwłaszcza starszych turystów, którzy przecenią swoje siły.

Pierwszy defibrylator w Karkonoszach pojawił się dwa lata temu w Stacji Socjalnej "Miłosierny Samarytanin" przy parafii Wang w Karpaczu – konkluduje dziennik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group