Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7796
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Zapobiec wypadkom na wsiach. Żniwa w pełni

Piątek, 6 sierpnia 2010, 8:04
Aktualizacja: 11:59
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Zapobiec wypadkom na wsiach. Żniwa w pełni
Fot. Angela
Co roku na Dolnym Śląsku dochodzi do około tysiąca wypadków przy pracy w rolnictwie. Żniwa to okres zwiększonego ryzyka i wizytacji gospodarstw przez inspektorów pracy.

Żniwa trwające na terenie byłego województwa jeleniogórskiego od minionego tygodnia, w tym roku rozpoczęły się o trzy tygodnie później. W tym samym czasie wzmożoną pracę rozpoczęli inspektorzy pracy, którzy co roku jeżdżą do losowo wybranych gospodarstw rolników indywidualnych i sprawdzają szeroko pojęte bezpieczeństwo. Okazuje się bowiem, że statystycznie rolnictwo to druga gałąź pod względem największej liczby wypadków, zaraz po przemyśle.

– Nie są to kontrole, ale wizytacje prewencyjne, podczas których wspólnie z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz z policją, sprawdzamy, czy osoby kierujące pojazdami i obsługujące maszyny są trzeźwe, czy w strefie zagrożenia nie ma dzieci, czy maszyny są odpowiednio zabezpieczone i czy rolnicy pracują zgodnie z zasadami BHP – mówi Jarosław Branicki, starszy radca ds. poradnictwa technicznego Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.

Jak przekonują inspektorzy w okresie żniw wzrasta bowiem liczba wypadków w rolnictwie, w tym dzieci. Przykłady można mnożyć:
– Były przypadki, kiedy dzieci pracujące przy maszynach rolniczych były przez nie wciągane, przygniatane czy okaleczane. Żniwa to czas, kiedy prace na polu prowadzone są niemal przez całą dobę. Wówczas osoby dorosłe obsługujące maszyny niejednokrotnie są bardzo zmęczone i wyczerpane, ich reakcja jest bardzo opóźniona. Mieliśmy przypadki, kiedy dzieci wysyłane do osób pracujących w kombajnach z posiłkiem, zostały niezauważone przez kierowcę i wciągnięte przez nieosłonięte ruchome elementy kombajnu – mówi Jarosław Branicki.

W tym roku pod lupę inspektorów z Inspekcji Pracy z Jeleniej Góry trafią m.in. wsie podlegające pod gminy Nowogrodziec, Bolków i Lwówek Śląski. Działania prewencyjne potrwają do września, a rolnicy, którzy działają niezgodnie z przepisami BHP zostaną pouczeni i ponownie skontrolowani.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
661
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group