Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2973
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zapłacimy więcej za czworonoga

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 lutego 2008, 12:51
Aktualizacja: 12:51
Autor: ROB
Fot. Małgorzata Kowalska
Radni zlikwidowali podatek za psa. Nie ma jednak powodów do radości: w jego miejsce weszła tzw. opłata za psa. Oprócz nazwy zmieni się tyle, że zapłacimy o dwa złote więcej niż przed rokiem.

Za każdego czworonoga należy zapłacić rocznie 50 złotych. Do tej pory kwota wynosiła 48 złotych, ale przy okazji zamiany nazwy opłaty zaokrąglono kwotę do pełnej sumy.

Pieniądze, przynajmniej teoretycznie, mają być przeznaczone m.in. na sprzątanie trawników w mieście z psich odchodów.
– Prezydent powinien zastanoowić się nad zrezygnowaniem z tej opłaty – zaproponował radny Krzysztof Mróz. – Wpływy do budżetu są niewielkie, rocznie ok. 33 tysięcy złotych.

Radny zaproponował, by w to miejsce zrobić np. kampanię informacyjną wśród mieszkańców, by sprzątali po swoich psach.
– Lada dzień MPGK zakupi urządzenie przystosowane do sprzątania psich odchodów z trawników. Kosztuje ono ok. 10 tysięcy złotych, dlatego każda złotówka jest ważna – odpowiedział zastępca prezydenta Jerzy Łużniak.
Opłatę za posiadanie psa należy uiścić do 30 kwietnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Iwona 6-02-2008 13:02
Za niesprzątanie odchodów pupilów właściciele powinni ponosić kary pieniężne, bo w niektórych miejscach nie da się przejść normalnie chodnikiem, nie mówiąc już o parkach czy trawnikach.
~zgredek 6-02-2008 13:52
Wolałbym aby właściciele piesków posprzątali po pupilach niż płacili jakieś wyimaginowane opłaty.
~deref 6-02-2008 13:57
Czy ktoś z ratusza policzył ile ton wydalają pieski na ulice, swery i piaskownice? Pewnym przybliżeniem będzie waga sprzedanej karmy dla psów i kotów, chociaż to tylko część spozywanego pokarmu.
~HETERA 6-02-2008 14:53
a ta psina na zdjeciu to nie jest "perelka" z "perly zachodu"?
~ati 6-02-2008 15:08
Typowo polski przejaw dyskryminacji . Skoro jest opłata za psa , czemu nie ma opłaty za kota , żółwia , patyczaka , gołębia , papugi , rybek , itd...? Myślę że sprawa nadaje się do Rzecznika Praw Obywatelskich .
~jurek30 6-02-2008 15:25
ja mam psa i nie płace i płacić nie zamierzam.
~ 6-02-2008 16:28
Czy ktoś interesował się kotami,które zaśmiecają piaskownice swoimi odchodami i są niczyje ,czyli państwowe. kto za to będzie płacił? Na klatkach schodowych też mieszkają koty, które śmierdzą bo nikt onie niedba ale nie ma nikogo z urzedu to by je usunoł.
~luis 6-02-2008 16:44
i nnikt mnie do tego nie zmusi boja psa karmię wziełem go z ulicy uniknoł smierci bo by go auto przejechało albo jakis walec --to jeszcze miasto powinno mi debecelować za uratowanie istoty stwozonej przez PANA naszego AMEN.
~kmam 6-02-2008 16:51
Gdzie trafiają ostatecznie pieniądze z opłat za psa? I na co są przeznaczane?
~d3m0l 6-02-2008 17:02
A ja się pytam tylko o konsekwencje prawne, bo z "podatku" za czworonoga nawet dwóch czy trzech jeśli nie nosi to znamion hodowli zwolniony ustawowo jest każdy rolnik (w myśl ustawy mający ponad 1ha gospodarki) No i w sumie słusznie jego psy na jego terenie i jego śmierdzący problem. Ale jednak zapytam, czy "opłata" ma w tym momencie umocowanie prawne takie jak podatek, bo jeśli zaczną ściągać nie należne opłaty to jak nic sprawa skończy się w sądzie.
~cezar 6-02-2008 18:22
Jeszcze nie widziałem żeby ktoś po swoim piesku posprzątał.
kazimierzp 6-02-2008 18:49
Lubię zwierzęta! Sam miałem przez kilkanascie lat psa. Płacilismy jako rodzina wszelkie opłaty wynikające z uchwalonych praw (zona pilnowała)!!! Moja żona sumiennie sprzatała to co piesek na trawnikach zostawiał! Ja miałem opory!;-( Niestety nie wszyscy mają poczucie odpowiedzialności i musi byc cos co te opory przełamie! Najczęsciej sa to opłaty. Smutne lecz prawdziwe!
~N. 6-02-2008 18:52
Ja to bym z chęcią sprzątała po swoim psie,gdyby miasto zapewniło specjalne śmietniki w parkach ,tak jak to jest bodajże w Poznaniu. Jak raz się wzięłam i sprzątnęłam po swoim psie to dostałam opiernicz z góry na dół za wyrzucenie tego do śmietnika,a gdzie mamy to wyrzucać?? powinny być specjalne śmietniki i woreczki,byłoby łatwiej i czyściej,a tak to zajmują sie tym służby takie jak MPGK.
~Łowca byków 6-02-2008 18:55
Nasz pies je to co my, pije wodę z wodociągu, załatwia się do muszli, a że czasem podczas spacerku przytrafi mu się kupka lub siusiu tak jak większości dzieciom, więc wprowadzanie za to opłat jest bezsensem. Czy ludzie mający dzieci też płacą podatki za ich posiadanie? Nie, wiem, że nie, bo dzieci też mamy. Wręcz przeciwnie płaci się im jeszcze becikowe. Nie wiem o co chodzi z tym podatkiem. Za szczepenia i wizyty u weterynarza płacimy 100%, nie ma żadnego NFOPZ (Narodowy Fundusz Ochrony Pieskiego Zdrowia), za utylizację z...łego pieska należy też zapłacić - ZUP (Zakład Ubezpieczeń Psich) za to nie zwraca, więc wszystko przemawia za tym, że jest w tym podatku wielka niesprawiedliwość społeczna.
~mocherowa 6-02-2008 18:57
tak tak już popłacone
~ktos 6-02-2008 18:58
PROSZE ZAINTERESOWAC SIE SFORA DZIKICH BEZPANSKICH PSOW NA ULICY TEATRALNEJ TOTALNE ZAGROZENIE CHOROBAMI W SASIEDZTWIE SZKOLY I PRZEDSZKOLA PELNO PCHEL A PANI JEDNA WIECZNIE ICH KARMI I MA CORAZ TO WIECEJ!!!
~kachna 6-02-2008 19:46
TAK!!! Ta psinka na zdjęciu, to Perełka z Perły Zachodu!
~mo 6-02-2008 20:41
jestem zdruzgotana! płać za wszystko( tylko powietrze jest jeszcze gratis- i to nie zawsze, patrz:opłata klimatyczna) niczego ci nie wolno: -jako kierowcę przeganiają cię spod własnego bloku, mimo,że kupiłeś mieszkanie za ciężkie pieniądze ( których ci nikt nie dał, tylko "ucharpałeś" je sam, często kosztem zdrowia i życia rodzinnego); - posiadasz psa, to płać, ale za sprzątanie po nim bierz sie sam; - masz auto dostawcze, to płać drogowy, ale masz jeździć po dziurach; - chcesz sie zrelaksować przy piwie w niedzielne popołudnie, to zap..aj kawał drogi, bo twojemu znudzonemu sąsiadowi przeszkadzał pobliski pub,więc zrobił raban w spóldzielni i urzedzie miastaktóremu cofnięto pozwolenie na sprzedaż piwa
~mo 6-02-2008 20:48
macie rację!!!!! wszystko powinno wszystkim przeszkadzać! psy samochody, inni ludzie, nawet helikopter ratunkowy jest zbyt hałaśliwy!!!! czepiajcie się tak dalej, a bedziemy tu mieli gorzej jak u talibów. całe dorosłe życie uczę się, że ludzie są podli i szkodzą drugim dla zabawy. zazdroszczą ładnego psa, to przeszkadza im jego kupa zrobiona kilometr od nich. sąsiad ma lepszy samochód, to sru i telefon,że źle parkuje, albo jeszcze lepiej gwoździem go...
~Rocky do Łowcy Byków 6-02-2008 21:24
Matko, pierwszy raz zgadzam się z Łowcą Byków. Chyba się starzeję. Albo, pierwszy raz Łowca napisał coś z sensem :)
~roth 6-02-2008 21:48
Psy w mieście, zwłaszcza w osiedlach to horror. O zanieczyszczaniu psimi odchodami już tu pisano. druga sprawa to stwarzanie zagrożenia. Oplata za psa powinna być wysoka i bezwzględnie egzekwowana. podobnie za zanieczyszczanie przez psy trawników i piaskownic - kara dla właściciela. Psy bezpańskie powinny być odławiane. w najlepszym przypadku odwożone do schroniska dla zwierząt, albo, jeśli są bezpańskie i na dodatek agresywne - usypiane. Zmniejszyłaby się liczba psich amatorów. I w sumie pseudoopiekunów, nieodpowiedzialnych i zadowolonych ze swoich podpopiecznych, bez liczenia się z innymi. Duże psy powinny mieć przede wszytkim słuzby. A na trzymanie takiego psa właściciel powinien miec pozwolenie - jak na broń.
~Ktos 6-02-2008 22:23
do mojego wyzej napisanego tekstu wkradl sie bląd chodzilo mianowicie o Koty z ulicy Teatralnej a nie psy .
~graf 6-02-2008 23:52
Nie znam człowieka, który płacilby ten idiotyczny podatek. Ja sam mam psa - i nie zamierzam płacic. Mój pies nie brudzi w mieście. Mam za to dla radnych jedną ważną uwagę - trwa moda na posiadanie dużych i agresywnych psów obronnych - czy ja dożyję w tym kraju mandatów dla ludzi, którzy puszczają te zwierzęta wolno (nie używają smyczy) i na dodatek bez kagańców... W centrum miasta, na Zabobrzu to właściwie plaga. Czy potrzebny jest jakiś dramat, żeby strażnikom miejskim otworzyć oczy? Czy zwrócą na to uwagę jak jakiś pitbull zagryzie dziecko?
~anitka 7-02-2008 7:31
Uważam ,ze za wszystko odpowiedzialny jest człowiek,a za wszystko obrywa ich najlepszy przyjaciel pies tylko ci co tak nalatują na te psy i koty nie maja pojęcia co to znaczy mieć psa i jak bardzo można je pokochać skoro wypisuja takie rzeczy.Pozdrawiam
~ja 7-02-2008 9:27
podatek za psa? nie placilam, nie place i placic nie bede! mam psa ze schroniska za ktorego musialam zaplacic! czemu te marne 30 tysiecy nie idzie na schronisko dla zwierzat?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group