Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1730
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zapisani do przedszkoli wbrew woli

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 11 maja 2011, 7:56
Aktualizacja: Czwartek, 12 maja 2011, 8:00
Autor: Angela
Fot. Angela
Po wprowadzeniu w Jeleniej Górze elektronicznego naboru do przedszkoli wielu rodziców jest przerażonych. Okazało się bowiem, że ich pociechy zostały zakwalifikowane do placówki położnej na drugim końcu miasta lub znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania. Z czego to wynika? Z kryteriów nałożonych przez ministerstwo oraz ograniczonej liczby miejsc w konkretnych placówkach.

W ostatnich dniach urząd miasta informował, że wbrew pesymistycznym zapowiedziom, wszystkie jeleniogórskie przedszkolaki znalazły miejsce w przedszkolach. W Jeleniej Górze przygotowano 1239 miejsc, a przyjęto 1151 dzieci. Nie wszyscy rodzice są jednak zadowoleni. Okazuje się bowiem, że system elektronicznego naboru, który w tym roku został wprowadzony do przedszkoli zakwalifikował ich dziecko do placówki odległej od miejsca zamieszkania, mimo że w pobliżu funkcjonują inne przedszkola.

- Mieszkamy w rejonie ulicy Nowowiejskiej, a najbliższe nam przedszkole to potocznie zwany „Okrąglaczek”, gdzie chcieliśmy posłać córkę. Okazało się jednak, że system przydzielił nam przedszkole przy ul. Piłsudskiego. Odległość niby nie jest aż tak duża, ale mamy trójkę małych dzieci i czwarte jest „w drodze”, dlatego dla nas ta sytuacja może być uciążliwa – mówi pani Anna Popławska z Jeleniej Góry.

Podobne opinie pojawiły się na naszym forum pod artykułem informującym o zakończeniu rekrutacji do przedszkoli. – Moja chrześnica nie została przyjęta do przedszkola „na górce” na Zabobrzu, mimo że odpowiadało nam zarówno przedszkole jak i grupa. Ciekawe, kto z Zabobrza będzie woził dziecko do Cieplic, gdzie być może utworzą dwie nowe grupy? – pyta internautka.

Dane urzędu potwierdzają, że 79 dzieci nie zostało zakwalifikowanych do żadnej placówki, ponieważ rodzicom nie odpowiadała lokalizacja przedszkola lub grupa, do jakiej przydzielono ich pociechy.

Joanna Zając z Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej wyjaśnia, że dzieci zostały zakwalifikowane przez system elektronicznego naboru według kryteriów ministerialnych oraz dodatkowych, w tym: wiek dziecka, wychowywanie dziecka w niepełnej rodzinie (przez samotną matkę, samotnego ojca), orzeczenie niepełnosprawności rodziców czy wychowywanie dziecka przez rodzinę zastępczą.

W kryteriach dodatkowych brano pod uwagę m.in.. to, czy dziecko ma rodzeństwo w przedszkolu, do którego rodzice chcą go zapisać, czy kontynuuje pobyt w danej placówce oraz czy rodzice pracują lub studiują w systemie dziennym.

Do 11 czerwca br. ma być jednak ogłoszony nabór dodatkowy, podczas którego okaże się, czy część rodziców nie zrezygnuje z korzystania z usług konkretnej placówki. Jeśli pojawią się wolne miejsca, dyrekcje przedszkoli będą mogły przyjąć dzieci niezakwalifikowane przez system. Pracownicy wydziału edukacji przypominają też, że rodzice mogą korzystać z usług przedszkoli niepublicznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 11-05-2011 8:27
Trzeba się podwiązac i przeprowadzić na Piłsudskiego.
~mama3 11-05-2011 9:16
ile się czeka na zapisanie do przedszkola? jesli teraz zapiszę dziecko to kiedy ma szansę zostać zakwalifikowane?
~adam7606 11-05-2011 10:19
ja mam dwójkę dzieci, 3 i 4 lata i każde z nich zostało zakwalifikowane do innego przedszkola."gratuluję system działa cudnie"
~333 11-05-2011 13:25
oj cos ta pani w Wydziału Edukacij nie jest za bardzo w temacie wg ministrstwa powinny dostac sie w pierwszej kolejności dzieci ,ktore maja 3 latka a dopiero potem dzieci 2,5 lati a okazalo sie ze ten wspanialy system przyjol dzieci 2,5 letnie a nie przyjoł 3 latkow - wielka pomylka ten system Miasto wyrzucilo pieniądze i znowu wprowadzono pana prezydenta w maliny - na tyle przedszkoli po co taki system ? mozna bylo juz też w ten system połączyć przedszkola niepubliczne - skoro Pani zając tak zacheca zapisywanie tam dzieci - a dlaczego swojego nie zapisała do niepublicznego ?? przedszkole 2 jest na topie bo tam pani ma dziecko!
~miejscowy 11-05-2011 14:58
To coś tak jak w Korei Północnej. Ideologicznie i wiekowo.
~ 11-05-2011 16:18
ten wpis z 8:27 widać ze to pisała osoba niedorozwinięta, a Pani od 4 dzieci gratulujemy i prosimy inne Panie żeby miały jak najwięcej dzieci bo to przyszłość kraju i nasze emerytury
___x 11-05-2011 16:38
no i jak w tym kraju mieć dzieci jak j****i garniturowcy ciągle rzucają kłody pod nogi i jeszcze te bezczelne reklamy zachęcające do posiadania dzieci i pieprzenie że rodzice się nie interesują dziećmi a jak k***a mają się interesować jak muszą zapieprzać na 10 etatów żeby przeżyć od 10 do 10 bo garniturowcy przyzwalają firmom na wyzysk pracowników i mega rosnące ceny, przedszkola powinny być całodobowe i darmowe i ze swobodnym wyborem, jak rząd będzie się zachowywał jak rolnik który tylko zbiera a nie podlewa ani nawozi to za kilkadziesiąt lat nie będą mieli kogo okradać
~trew 11-05-2011 16:39
wpis z 8:27 Naprawdę trzeba być lDIOTĄ aby uważać że dużo dzieci to tragedia. W normalnym kraju rodzice 4 dzieci nie muszą robić NIC ... wystarczy że wychowują te dzieci i to już jest warte full opieki ze strony Państwa bo to się OPŁACA.
~fiu fiu 11-05-2011 17:09
Ja tam się nie bawię w miejskie przedszkola. Moje dzieci chodzą do niepublicznych i koszty są niemal identyczne co w miejskich. W niepublicznym płacę w czesnym za to wszystko za co w miejskim musiałabym dopłacać - kina, filharmonie, teatr, rytmika, angielski, warsztaty artystyczne (kiri-origami, rzeźba, malarstwo), nauka tańca,itd. Moja siostra ma syna w miejskim i koszty są bardzo zbliżone (różnica to ok. 10-20 zł m-cznie... ale nie ma nawet połowy z tych zajęć co mają moje dzieci), w grupach jest po 18-22 dzieci a nie jak w miejskich po 28 lub więcej...
~ 11-05-2011 17:47
do fiu fiu: które to przedszkole?
~js 11-05-2011 20:59
Czyzby P...kom pisal "system"? "System" zadecydowal, od decyzji nie przysluguje odwolanie... Cos mi to przypomina :( A moze wzieto "programistow" z Indii lub najblizszego liceum o profilu mat-inf (w ktorym uczy sie syn/corka kogos z "elyty" oczywiscie). Jakos nie spotkalem sie z wzorcami programowania pod "wolna wole kompilatora". Podajcie nazwe firmy, ktora stworzyla ow "system"-byc moze narodzil sie nam nowy mesjasz... (A moze jednak System?? W koncu taka wyrocznia zasluguje na szacunek, tylko ON ma racje).
rymcycymcy 11-05-2011 21:08
17:09 | ~fiu fiu | ...ups :) mam te same doświadczenia ...to niewykluczone, że prowadzamy do tego samego ! ;)
~lepsze miejskie 11-05-2011 21:45
do fiu fiu: które to przedszkole? Które to przedszkole bo jak prowadzałam do niepublicznego to koszty od miejskiego różniły się o około 150 zł??? .. na korzyść niepublicznego Ja w obecnym miejskim płacę około 250 zł :) ) ) ) miesięcznie i w tym mam wszystkie zajęcia dodatkowe dla dziecka i nie zbierane są koszty a dziecko korzysta z naprawdę dużego wachlarza zajęć dodatkowych (tańce, angielski, rytmika, gimnastyka korekcyjna, zajęcia teatralne, artystyczne - plastyczne i często korzystają z różnych wyjazdów i wycieczek w mieście i okolicach>>> Myślę, że to pierwszy nabór i szkoda, że nie biorą udział także niepubliczne >>> ciekawe jak by wyszedł nabór u niech ... a może byłoby to zbyt oficjalne, ze tam przyjmowane są dzieci młodsze aby była ilość i dyrekcji się opłacało???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group