Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5425
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zapadła kurtyna. Pożegnali ukochaną Aktorkę

Środa, 18 maja 2011, 16:38
Aktualizacja: Czwartek, 19 maja 2011, 7:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Zapadła kurtyna. Pożegnali ukochaną Aktorkę
Fot. TEJO
– Odeszłaś za wcześnie. Wiele jeszcze przed Tobą kreacji było. Będzie nam Ciebie, Krysiu, bardzo brakowało! – powiedział nad mogiłą śp. Krystyny Dmochowskiej Jej sceniczny kolega, Tadeusz Wnuk, aktor Teatru im. Norwida. Rodzina, aktorzy scen jeleniogórskich, przyjaciele i widzowie uczestniczyli dziś w ostatniej drodze Artystki.

Ceremonia żałobna rozpoczęła się dziś o godz. 15 na nowym cmentarzu przy ulicy Sudeckiej. Podczas nabożeństwa zebrani usłyszeli słowa Psalmu 23: „Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia i zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy”.

Kapłan nawiązał do innych słów z Pisma Świętego: Kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko, nie wejdzie do niego. – Świętej Pamięci Krystyna taką właśnie postawę starała się przyjąć poprzez swoją pracę i życie. Oddała się pomaganiu i wspieraniu najmłodszych, których ukochała – powiedział duchowny. Aktorka znana była w środowisku przedszkolnym i szkolnym z licznych akcji edukacji teatralnej.

Kondukt żałobny odprowadził spoczywającą w rękach Rodziny urnę z doczesnymi szczątkami zmarłej Artystki do jednej z kwater nowego cmentarza. Nad mogiłą Aktorki głos zabrał Tadeusz Wnuk z Teatru Norwida. – Aktor ma dwa domy: jednym z nich jest scena. Teraz kurtyna opadła i jest już cisza. Z reguły po trzecim akcie są oklaski. Teraz – milczenie i łzy. Żegna Ciebie cała teatralna rodzina – mówił T. Wnuk.

Dodał, że nie sposób zliczyć ról, które zagrała Krystyna Dmochowska. – Wiele z nich było kreacjami wybitnymi, ale nie tylko dlatego będziemy o Tobie pamiętać. Nie zapomnimy Twojej koleżeńskiej postawy, Twojego poczucia humoru. Odeszłaś za wcześnie! Wiele jeszcze przed Tobą było. Będzie nam Ciebie, Krysiu, bardzo brakowało. Spoczywaj w spokoju – zakończył aktor Teatru im. Norwida.

Świętej Pamięci Krystynę Dmochowską – oprócz Rodziny i najbliższych – żegnali aktorzy scen jeleniogórskich i regionalnych. Były panie dyrektorki z przedszkoli, z którymi współpracowała Zmarła. W Jej ostatniej drodze wziął udział także prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła z małżonką.

Krystyna Dmochowska była aktorką teatralną i filmową. Od 1981 roku występowała w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, gdzie w roku 1982 zadebiutowała w spektaklu muzycznym Ernesta Brylla „Kolęda-Nocka” w reż. Aliny Obidniak. Jej ostatnią rolą teatralną była postać Marty w tragedii szekspirowskiej „Romeo i Julia” w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006). Aktorka miała wrócić na scenę w spektaklu „Trzy siostry” (2009), ale występ uniemożliwiła jej choroba. Znana była także z roli w serialu telewizyjnym „Pierwsza miłość", gdzie wcieliła się w postać Heleny Łazankowej.

Rodzinie Zmarłej wyrazy głębokiego współczucia składa zespół redakcyjny Jelonki.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
575
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group