Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2265
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zanim dojdzie do tragedii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 27 stycznia 2008, 13:31
Aktualizacja: 16:10
Autor: Angela
Zejście ze schodów łączących ul. Wincentego Pola z Drzymały to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla osób starszych.
Fot. TEJO
Ludzie niedowidzący już trzy lata pukają do drzwi magistratu prosząc o pomoc w przystosowaniu do ich potrzeb przejść dla pieszych, które nie są zaopatrzone w sygnał dźwiękowy, oraz pomalowanie strategicznych miejsc w mieście, gdzie pojawiają się uskoki mogące doprowadzić do nieszczęścia. Władze zbywają petentów obietnicami.

Dwa lata temu Stowarzyszenie Osób Niewidomych i Słabowidzących przygotowało dla urzędu miasta mapkę Jeleniej Góry, na której zaznaczone zostały najbardziej niebezpieczne dla osób niewidzących, miejsca w mieście. Jednym z nich jest sam ratusz, na którym już kilka osób doznało poważnych obrażeń spadając z niewidocznych dla osób słabowidzących uskoków.

– To jest jakiś absurd, że tyle lat chodzimy i prosimy o pomoc i za każdym razem dostajemy odpowiedź, że zostanie to zrobione w ciągu najbliższego czasu – mówi Janusz Muller niedowidzący z Jeleniej Góry. – Co musi się stać, żeby ktoś w końcu zauważył nasze problemy? Brakuje barierek, oznakowania, dźwiękowych przejść dla pieszych. Prezydent miasta obiecał nam na licznych spotkaniach, że ta sytuacja się zmieni. Jak na razie niestety nie widać żadnych rezultatów.

W Jeleniej Górze jest ponad trzy tysiące osób niewidomych i niedowidzących. Największe problemy stwarzają im wspomniane uskoki koło ratusza, ulica Bankowa, gdzie pojawiły się barierki, ale nie ma oznakowania, przejście podziemne między ulicami 1 go Maja a Wincentego Pola czy schody prowadzące z ulicy Wincentego Pola na ulicę Drzymały.

Sporym problemem są również wszystkie przejścia dla pieszych, w szczególności bez sygnalizacji dźwiękowej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu, według niewidomych to zamontowanie urządzenia, jakim może się pochwalić Wrocław, gdzie o kolorze światła nie informuje sam dźwięk, ale głos wydający komunikaty: „Czerwone światło – stop”, „Zielone światło – możesz iść”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Życzliwy 27-01-2008 14:41
To sprawa zbyt poważna do załatwienia dla obecnych władców miasta.Proponuję napisać do Prezydenta Państwa.Do Premiera nie piszcie,bo to ta sama opcja polityczna,co w Jeleniej Górze.
Hava Nagila 27-01-2008 14:54
Ignorancja jeleniogorskich pasibrzuchow przekracza ogolnie przyjete granice lekcewarzenia ludzi . Ale , sami sobie ich wybraliscie , nie robicie aby ich zmienic , wiec miejscie wladze jakie macie . Szkoda tylko ludzi , wlasnie tych niedowidzacych , ktorzy naprawde prosza o niewiele .Gdyby tak chodzilo o droge na plebanie to pewnie bylaby zrobiona w przykladowym tepie . Zmiencie cos , wladze , waszych radnych -leni i luzerow . Osobom niedowidzacym zycze lepszego zycia i wiary we wlasne mozliwosci , od wladz to chyba wiele nie dostaniecie .Poza tym swiat jest wesoly , hava Nagila
~SiR 27-01-2008 15:34
te kamienne schody to idiotyzm! nie tylko obok alei Wojsk Polskiego ale też na przeciwko przystanku ''Podwale''. schody są nierówne. Skandal!
~Ja sie znam 27-01-2008 15:44
welcome in Jelenia góra........u nas to normalka......
~Bartol 27-01-2008 15:50
sprostowanie do komoentarza zdjecia . jest to zejscie z ul.W.Pola w kierunku ul.Drzymały a nie jak napisała redakcja z ul. Wojska Polskiego na ul.Drzymały. pozdrawiam <br><br> <i> oczywiście :-) przepraszamy </i>
kazimierzp 27-01-2008 17:09
Niestety wśród wielu inwestorów potrzeby ludzi z dysfunkcjami ruchu nie są priorytetem. Wielu z nich korzysta "z furtek" które ustawodawca pozostawił w aktach prawnych - byle nie musieć dostosować wejść! Pokazany przykłąd zejścia z wiaduktu nad torami w linii ul. Wincentego Pola na Drzymały nie jest własciwy! Te schody są skrótem dla pieszych po skarpie nasypu drogi. Aby dostosować to zejście dla niepełnospranych należałoby zrobic pochylnię o odpowiednim nachyleniu i taka pochylnia jest - jest to chodnik wzdłuż ul. Wincentego Pola aż do skrzyżowania z Drzymały! Chyba, że stwierdzone zostanie, że nalezałoby wybudować przy tych schodach dźwig osobowy! Koszty ogromne, własciwa eksploatacja mocno utrudniona!!!
~Szewc 27-01-2008 18:48
To nie wina obecnych władców Jedleniej Góry,tylko nas,że daliśmy im za ciasne buty i chłopaki męczą się niebosko
~kamkrys12 27-01-2008 19:19
Zgadzam się z kazimierzemp. Jest zejście wzdłuż ulicy i prawidłowo przygotowane dla osób z dysfunkcją wzroku. Nie jest możliwe dostosowanie każdej ścieżki gdyż są odpowiednie parametry do spełnienia. Ta droga na skróty może być tylko zmieniona na dzwig. Na pewno z dzwigu nie korzystałyby osoby potrzebujące bo obsługa jest dość skomplikowana, chyba że stowarzyszenie zatrudniłoby osobę do obsługi dźwigu. Sorry za długi wywód. Pozdr.
~Łowca byków 27-01-2008 19:39
Hej jeleniogórscy brukowcy zajrzyjcie do Szklarskiej Poręby, tam wykonano parę zejść z tego samego materiału (granit), lecz z tamtych schodów korzysta się z przyjemnością.
~kmam 27-01-2008 20:23
do Hava Nagila : piszesz "...Zmiencie cos , wladze , waszych..." oraz "...sami sobie ich wybraliscie , nie robicie aby ich zmienic , wiec miejscie wladze jakie macie...". Skoro nie poczuwasz się do tego aby mówić "my" to lepiej nic nie pisz na tym forum, bo głupoty wypisujesz.
~Stefan112 27-01-2008 20:48
Szkoda, że Pan KazimierzP w swoim komentarzu skupił się tylko na fotografii a nie na treści artykułu. Przed kilkoma laty jako Wiceprezydent tego miasta miał Pan możliwości aby rozwiązać problemy z którymi borykają się niepełnosprawni. Skoro obarcza Pan "bezdusznych inwestorów korzystających z furtek" zapytam, kto realizował i był inwestorem projektu nowej "inteligentnej" sygnalizacji świetlnej i dlaczego nie zaprojektowano sygnalizacji dźwiękowej ?
~jeleniogórzanka 27-01-2008 21:23
Panie Prezydencie potrzebne są Dźwięki przy każdym przejściu dla pieszych. Ułatwia to życie również osobom pełnosprawnym. A schodki, a raczej schodziska prowadzące z ulicy Jasnej na Podwale to katastrofa budowlana! Trzeba je wyrównać i wykonać tam podjazd! Od lat władze udają, że tego nie widzą!
~Do SIR 27-01-2008 21:49
Mozesz mi wytłumaczyć co znaczą Twoje zwroty : '&apos ?
kazimierzp 28-01-2008 6:45
Do Stefana 112! Bezdusznymi inwestorami bywają wszyscy, tu nie ma rozdziału na prywatnych, samorządowych, czy rządowych! Jakie bywa podejście do problemów osób z dysfunkcjami ruchu, a potem jak to bywa przedstawiane to może pokaże autentyczny przykład. W latach osiemdziesiątych w jednym z budynków na Zabobrzu III zaprojektowano mieszkanie dla inwalidów w przyziemiu. Byłem wtedy kierownikiem tej budowy. Jako, że było to pierwsze tego typu mieszkanie zamówione przez JSM to chcielismy aby spełniało rzeczywiście wszystkie parametry i to nam się udało!. Po zakończeniu budowy w tym mieszkaniu JSM zrobiła biuro bo stwierdziła, ze nie ma chętnych "inwalidów" na takie mieszkanie. Za jakiś czas czytałem w prasie atak na budowlańców, ze na Zabobrzu nie buduje sie takich mieszkań, a przecież budowało tyle ze porobiono tam biura, sklepy itp! Co do Twojego zarzutu, ze jak byłem wiceprezydentem to mogłem rozwiązać problemy... Zabrzmiało to trochę naiwnie, że ktoś jak już obejmie jakąś funkcję to od razu wszystko może. Najgorsze, że takie życzenia i co gorsze obietnice brzmią często w ustach różnych kandydatów na różne funkcje z wyboru (tacy najczęściej startują niedouczeni populiści - posiadanie dyplomu jakiejś uczelni jeszcze wiedzy na temat mechanizmów działania państwa czy gminy nie daje!). Do takiego odbioru przyczyniają się też media które skrótowo i najczęściej nietrafnie ślizgają się po skutkach bardzo błędnie określając przyczyny, cóz nauka musi trwać! Mozna było w mediach własnie usłyszeć i przeczytać "stwierdzenie-skargę" premiera Tuska, ze nie ma takiego guzika przy pomocy którego mógłby od razu załatwić problemy róznych grup zawodowych!
BoaPL 28-01-2008 9:00
Ludzie, a zwlaszcza byli i obecni politycy. Czytajcie ze zrozumieniem. Ile kosztuje puszka bialej farby olejnej? Dlaczego nie mozna pomalowac kazdego spadku na chodnikach i innych ciagach komunikacyjnych dla pieszych? Na samym placu ratuszowym jest kilka bardzo niebezpiecznych spadkow i nie sa one oznaczone. Osoby starsze i nieznajace jeleniej dziury moga sobie polamac konczyny. Cos mi sie zdaje ze osoby decyzyjne w naszych miejscowosciach nie spaceruja wcale na piechote i znaja je z okna samochodu z szoferem. Jak wybuduja im wymazone lotnisko to nawet glowne drogi wyjazdowe beda zaniedbane bo wlodaze beda latac samolotami.
~pseudoplanista 28-01-2008 10:18
Najpierw lotnisko, potem malowanie zejść
~Stefan112 28-01-2008 18:24
Do Pana KazimierzaP raz jeszcze. Dziękuje bardzo za lekcję historii, mam wrażenie że niektórzy z polityków/urzędników pozostali w epoce PRL'u. Dałem Panu konkretny przykład nowej sygnalizacji świetlnej, gdzie nie uwzględniono systemu dźwiękowego dla osób niewidomych. Przypominam, również że w tym mieście żyją osoby niepełnosprawne i płacą podatki. Mają więc prawo oczekiwać, że inwestycje które finansuje samorząd będą uwzględniały ich potrzeby.Nie będę natomiast komentował Pana słów o mojej "naiwności" Jestem już przyzwyczajony, że politykom/urzędnikom o wiele lepiej wychodzi stwarzanie problemów aniżeli ich rozwiązywanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group