• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 3:35
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 2876
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Zamknięte szlaki przetarte. Szynobus „Zgorzelec–Jelenia Góra” pokonał trasę

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 9 czerwca 2011, 15:13
Aktualizacja: Piątek, 10 czerwca 2011, 14:34
Autor: Petr
Fot. Petr
Dzisiaj na dworzec główny PKP w Jeleniej Górze uroczyście wjechał szynobus, który w ramach promocji planowanego uruchomienia nowych połączeń aglomeracyjnych w regionie po raz pierwszy pokonał zamkniętą dotychczas trasę Zgorzelec–Jelenia Góra.

Uczestnikami kursu promocyjnego szynobusem na trasie Zgorzelec-Jelenia Góra byli głównie samorządowcy z Dolnego Śląska oraz uczniowie ze szkół zgorzeleckich i lubańskich, którzy – jako pierwsi pasażerowie tego pociągu mogli zapoznać się z jego wyposażeniem, a przy tym zweryfikować planowany czas jazdy i komfort podróży. W założeniu, kolejne szynobusy relacji „Zgorzelec – Jelenia Góra” ruszą w grudniu br. roku i, zgodnie z zapowiedzią Rafała Jurkowlańca – marszałka województwa dolnośląskiego, będą bardzo dobrą alternatywą dla tych, którzy do tej pory pokonywali te trasę autobusami.

– Zakończyliśmy przejazd pilotażowy szynobusu na trasie Zgorzelec-Jelenia Góra, który był przygotowaniem do uruchomienia takich samych, już regularnych przejazdów. Chcielibyśmy, by nowe szynobusy „Zgorzelec-Jelenia Góra” kursowały tam i z powrotem pięć razy dziennie: rano, przed południem, w południe, popołudniu i późnym popołudniem od grudnia 2011. „Pociągi” te będą dobrze wyposażone, klimatyzowane, bezpieczne, bowiem monitorowane, a przy tym tanie. Obecnie, trwają przygotowania przyjaznej taryfy za przejazd – tłumaczył Jurkowlaniec.

Według informacji, dotacja z Samorządu Województwa Dolnośląskiego, którą przyznano na funkcjonowanie nowych szynobusów ze Zgorzelca do stolicy Karkonoszy wyniesie ponad 5 milionów złotych rocznie. Dlaczego oficjalnie ruszą one dopiero w grudniu? – Póki co, dopracowujemy różne kwestie techniczne, czekamy na odpowiednie zgody PKP i PLK a na to potrzebny jest czas. Tu również apel do prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły o jak najskuteczniejszą promocję nowych połączeń. Szynobusami powinni jeździć ludzie, a nie powietrze. Od tego zależy ich funkcjonowanie – dodał marszałek.

– Po raz pierwszy nie mówimy, że coś jest zamykane, że ktoś nam coś zabiera. Otrzymujemy bardzo konkretną ofertę, która została nie tylko powiedziana, ale i pokazana w postaci tego wspaniałego szynobusu. Kochani jeleniogórzanie, już wkrótce będziecie mieli takie właśnie „pociągi”. I powinniście nimi jeździć – podsumował prezydent miasta Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~wow 9-06-2011 15:33
Oj szlachta się przejechała szynobusem ale przecież wiemy że i tak każdy z nich ma "tanie" autko którym śmiga to tzw. pracy więc kolejna ściema!!! a do wrocka dalej się jedzie w żółwim tępie heh
~MK 9-06-2011 15:45
Buhahaha! Od 1 czerwca tego roku miały jeździć szynobusy z Lubania do Liberca. I co? Cisza. Dużo szumu, a wyszło jak zwykle. Z pociągami do Zgorzelca będzie tak samo: uruchomi się je w grudniu (o ile w ogóle się je uruchomi), czyli po sezonie wakacyjnym, kiedy najwięcej ludzi mogłoby się nimi przejechać, a potem w czerwcu zlikwiduje, ze względu na brak frekwencji. Władza będzie miała promocję (ale głównie samej siebie przed wyborami), a mieszkańcy tradycyjnie zostaną zrobieni w balona.
~Szymon 9-06-2011 16:15
Jak dla mnie super ;) Fajnie że koncepcja szynobusów jest rozwijana. Bardzo dobra alternatywa dla autobusów. Mam nadzieję że zajedzie to jeszcze dalej i powstanie szumnie obgadywana kolej miejska ;)
~k2 9-06-2011 17:15
Jak dla mnie też wszystko ładnie i pięknie. Jak napisał ktoś wcześniej, do wrocka w zółwim tempie, do Szklarskiej jedzie się 70 minut z Jeleniej, opłaca się tylko w weekendy i święta jeździć, a pozostałe dni? Brakuje mi pociągów, które zatrzymywały się w cieplicach, sobieszowie, kiedyś korzystano z tego rozwiązania, które nawet dla turystów było dobrym wyjściem, a nie tłóc się z dworca głównego. Może o tym warto też poyśleć. Wszystko ładnie i pięknie,, ale tylko na papierze i przed wyborami, eh. Pozdrawiam wszystkich czytających.
~ 9-06-2011 18:10
fajnie robia,do tej pory musialem z zgorzelca do Jeleniej gory nyskami zajezdzac i to sie NIEDLUGO skonczy =) Jezdze z niemiec do zgorzelca pociagiem a pozniej trasa sie konczy niestety:(
~Ahoj 9-06-2011 19:21
Szybka kolej miejska będzie jeździć pięć razy dziennie. "Rano, przed południem, w południe, popołudniu i późnym popołudniem" Przypomina to doktrynę islamu, w której pięć razy dziennie trzeba się modlić. Z całym szacunkiem dla władz miejskich, ale szybka kolej miejska, która ma odciążyć transport powinna kursować trochę częściej....
~tadab@onet.p 9-06-2011 19:27
Nie śpieszmy się z rozbiórką torów do Karpacza, może i tam zostaną skierowane szynobusy. Pokonajmy koniunkturalizm miejscowych władz. Tadeusz z Orlinka
~trew 9-06-2011 19:40
Miałoby to sens gdyby szynobus dojeżdżał nie do tego tragicznego dworca w Zgorzelcu lecz do dworca kolejowego w Goerlitz. Wtedy faktycznie połączenia kolejowe z np. Berlinem byłby doskonałe.
~iras 9-06-2011 20:06
Niech jezdzi i powietrze wozi,jestem za.
~oszczedny 9-06-2011 20:25
No to się chłopcy najeździli, służbowym autkiem do Zgorzelca, potem pociągiem do Jeleniej, za nimi oczywiście autka i z Jeleniej do domu. No ale fotki są, okazja do wywiadów też :)
~ 9-06-2011 20:25
Super !!!! już w najbliższą sobotę potrzebuję takiego połączenia --ale nie ma, a w dni niepracujące nie ma też autobusu ok 9.00-10.00-11.00. Za pół roku to zima !! ---dosłownie i w przenośni
~ 9-06-2011 21:02
kitpt
~Ja 9-06-2011 21:14
A czy jest szansa na szynobusy do Boleslawca rano?
~qwerty123 9-06-2011 21:25
To już jest deb..... wart ponad 6mln złotych szynobus będzie woził kilkunastu pasażerów z Jeleniej do Zgorzelca a \"opłacać\" się to będzie tylko dlatego że jest dotowany. Wiem jak skończyły się te pomysły w kilku innych miastach. Koniec dotacji = koniec kursów = zmarnowane kilkadziesiąt milionów złotych ku uciesze durnej gawiedzi. Rocznie płacę kilkanaście tys. zł podatku na coś takiego!!! SKANDAL!!! Są tańsze i co ważne rentowne autobusy. Przywróćmy jeszcze kolei do Kowar, Mysłakowic a może i Kostrzycy. MAMY KAPITALIZM, NIE SOCJALIZM. A jak widzę to większość żyje jeszcze w tym drugim i zamiast wziąć się do roboty narzeka że tego, tamtego nie ma.
~Robb 9-06-2011 21:33
A siedzcie sobie w domu i narzekajcie na co tylko sie ds, zakichani malkontenci netowi, nic wam nigdy nie pasuje a d..y nigdy nie ruszycie sprzed monitora
~Kapitalista 9-06-2011 21:42
Tobie kapitalizm kojarzy się tylko z takimi przejawami aktywności gospodarczej, które się samofinansują, jak rozumiem? Jesteś taksówkarzem? :)
~gregor1 9-06-2011 21:42
pociągi do Kowar to piękna trasa i dalej
~Kapitalista 9-06-2011 21:49
Tobie kapitalizm kojarzy się tylko z takimi przejawami aktywności gospodarczej, które się samofinansują, jak rozumiem? Jesteś taksówkarzem? :)
~Jadzia 9-06-2011 22:00
szynobusy ,kolej podmiejska i co jeszcze te durne PO wymyśli ,koń by sie uśmiał tory zarośnięte ,dworce poniszczone teraz będą to wszystko odbudowywać , a gdzie te gnoje byli jak to wszystko niszczało ,gdzie odpowiedzialni za ten stan rzeczy ludzie ,zniszczyli zdewastowali bo nie potrzebne im było ,niech każdy przejdzie się i zobaczy jak wygląda Hotel za dworcem kolejowym nawet nie wiadomo do kogo to rumowisko należy a nasz szanowny dworzec kolejowy i jego otoczenie no normalnie wstyd tam kogoś zaprowadzić ,Zawiła i jego poprzednicy to chyba nigdy nie byli w okolicy dworca bo tam to już za pare tygodni nawet dojść się nie da taka zrujnowana droga tam jest>
~jaco 9-06-2011 22:17
Fajnie,wreszcie!
~jelinek 9-06-2011 22:23
Jest to powód do zadowolenia. Ale nie mogę zrozumieć dlaczego pocią ze Szklarskiej Poręby do Warszawy nie zatrzymuje się na stacji kolejowej w Cieplicach.
~romek 9-06-2011 22:37
jakieś wybory za pasem czy co ?
~do jelinek 9-06-2011 22:54
napisz do PKP IC, ja już to zrobiłem, ale 1 głos w tej sprawie to za mało
~@ 9-06-2011 22:56
ten wspaniały Szynobus nie mógł tak po porstu, po równych i poziomych szynach, spokojnie pojechać? A cóż on tam miał do pokonywania? Brzmi to dość dramatycznie, jak każda notatka prasowa...
~qwerty123 9-06-2011 23:19
"Tobie kapitalizm kojarzy się tylko z takimi przejawami aktywności gospodarczej, które się samofinansują, jak rozumiem? Jesteś taksówkarzem? :)" Tak, głównym celem działania każdej firmy jest generowanie zysku i nikt mi nie powie że jest inaczej! Taksówkarzem nie jestem, nie wiem skąd to odwołanie, zapewne to jakaś aluzja w moją stronę;) Taki przejaw marnowania moich pieniędzy, dla uciechy kilkunastu osób dziennie uważam za niedopuszczalny!!! Dotowane to mogą być przedsięwzięcia przynoszące realną korzyść szerokiej rzeszy ludzi tz. budowa parków przemysłowych, stref ekonomicznych (nie muszę chyba pisać dlaczego) itp. Ale wszystkie te działania MUSZĄ w krótszym lub dłuższym okresie przynieść KORZYŚĆ EKONOMICZNĄ dla obywateli!!! Po to się te pieniądze nam zabiera. cd. niżej.
~dramatyczny 9-06-2011 23:20
Bo poziom prasy lokalnej jest dramatyczny. Szczególnie dramatyczna jest utrata funkcji kontrolnej nad działaniami lokalnych kacyków.
~qwerty123 9-06-2011 23:29
W co zainwestowałbyś kilkadziesiąt tys. zł gdyby nie zostały zabrane ci przez państwo w formie podatku? W czytelnie czy księgarnie. Może i wyświechtane ale coś w tym jest że ludziom trzeba dać wędkę, nie rybę. Byłyby strefy, byłaby praca, byłyby i samochody nie pociąg i 1200zł w Zgorzelcu. Wiem co piszę bo już kilka takich miejsc gdzie powstały strefy odwiedziłem. Nie wiesz nawet jak szybko wszystko zaczęło się zmieniać in plus. Oczywiście strefy to tylko jedno z wielu działań które musimy podjąć by coś zmienić.
~Sir Galahad 9-06-2011 23:56
To są brednie z tym kapitalizmem w transporcie i kończącą się koleją. Przecież to tak się nie liczy tylko zysku z biletów na litość boską. Wiele połączeń autobusowych też jest dotowanych. Po pierwsze transport zbiorowy pełni ważną funkcję społeczną, po drugie takie rzeczy jak natężenie ruchu, zużycie dróg, korki, wypadki, emisja spalin, hałas i degradacja cywilizacyjna rejonów odciętych od połączeń kolejowych to też są przeliczalne na pieniądze straty. Np. brak transportu kolejowego z kopalni kruszywa kosztuje nas ogromnie. Czym innym są usługi komercyjne, a czym innym transport publiczny. Przez takie myślenie neoliberalne zapuszczono infrastrukturę. Najśmieszniejsze, że o strefie i parkach technologicznych gość już pisze sensownie.
~Sir Galahad 10-06-2011 0:03
Co stref i parku technologicznego to oczywiście racja. Ale bez połączeń nikt sensowny w tych strefach nie zainwestuje. Nie ma ekspresówki do Kotliny i słaba kolej. To jest problem. Gliwice podobne miasto a kwitnie, bo ma świetne połączenia jest przy autostradzie i przy Centralnej Magistrali Kolejowej.
rymcycymcy 10-06-2011 0:10
Żeby tylko wójt Olszyny nie ustawił fotoradaru na tych torach ! ;)
~kolejorz 10-06-2011 6:48
A ile czasu taki szynobus jedzie z JG do Zgorzelca?
~ 10-06-2011 10:38
Do Bolesławca rano jeżdża tylko karetki pogotowia, tam się zapytaj kolego.
~ 10-06-2011 12:09
w Polsce mamy kapitalizm ale się uśmiałem no chyba marksizm i leninizm w wydaniu ryżego.HJhI
~c-e-g 10-06-2011 14:32
no nareszcie na to czekałem
~Janosik2 10-06-2011 17:00
Artykul nie odpowiada na podstawowe pytanie: Ile czasu trwa taki przejazd? Ktos zatail ta informacje bo prawdopodobnie jest to 2 x dluzej niz samochodem :)))) hahahah i nie bylo by takiego efektu dla wladzy. Brawo Jelonka! Tez jestescie dotowani przez UM?
~ 10-06-2011 19:40
ja jechałem tym szynobusem i w odpowiedzi na pytanie ile czasu jechalismy to rzeczywiście dłuzej niz samochodem. Wyruszylismy o ok.9.30 a dojechaliśmy o ok.11.10 ,więc ponad 1,5 godziny . Gdzie autobusem zajmuje to jakas godzine z czymś. MOze dluzej ,ale stawal na kazdej stacji ,choc przez chwile. Co prawda nie wyruszylem ze Zgorzelca ,ale gdzies kilkanascie kilometrow od niego . Szkoda tylko ,ze prezydent ,burmistrz w pierwszym wagonie mieli ciasto itp. i im zostalo ,a nam nie dali ;) Choc nie ma co ich obwiniac ,bo mielismy to za darmo i jeszcze dostalismy jakas krowke ,soczek z rurka :) ,smycze i inne . Dla mnie to ta poroz nie miala wiekszego sensu ,bo nic szczegolnego sie nie wydarzylo. Tak dla ciekawych ten szynobus osiaga MAX. 120km\h
~fghj 10-06-2011 22:28
KRYCHA PKP przejmie i bedzie git ich stare busy na tory i bedzie bezpieczniej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group