Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6320
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamień pięści na miłość

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 6 czerwca 2008, 9:37
Aktualizacja: 9:37
Autor: Angela
Fot. Angela
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Jeleniej Górze jako nieliczni z naszego miasta wzięli udział we wczorajszej ogólnopolskiej akcji „Dzień bez przemocy”. Wszyscy ubrani w kolorze przyjaźni i miłości tworzyli plakaty z hasłami przeciwko używaniu siły i szukali rozwiązań konfliktów innymi sposobami niż pięść.

O nagminnie stosowanej przemocy w szkole, w domu czy na podwórku uczniowie z „trójki” wiedzą bardzo dużo. Ze szczegółami opowiadają liczne przykłady drastycznych scen, udowadniania swojej racji pięściami i kopniakiem, a czasem i kijem, pasem czy kablem od żelazka.

– Biją się koledzy, a nawet koleżanki, starsi gnębią młodszych, nawet rodzice siłą próbują narzucić jakieś prawa. W sumie nie ma już miejsca, gdzie można byłoby się czuć całkowicie bezpiecznie – mówi jeden z uczniów.

Czy ludzie znają inne niż siłowe argumenty rozwiązywania konfliktów? Okazuje się, że tak, a pomysłodawcami licznych przykładów są właśnie najmłodsi. Jedno z haseł widniejące na plakatach brzmiało: Koniec z przemocą, służ innym pomocą.

– Można rozmawiać, pogodzić się, oferować swoją pomoc, bo konflikty i przemoc rodzi się właśnie z braku akceptacji. Jeśli ktoś czuje się odrzucony, zaczyna się bronić atakiem. Czasami pomaga też wspólna zabawa, zaproponowanie jakieś wycieczki, wyjścia na spacer, przytulenia, szczerej troski – mówili chórem Kamil Drzymała, Justyna Gierula, Agnieszka Wasiejko, Jacek Dera, Ania Lewandowska, Michał Mateusiak i Justyna Filipowicz.

Osiemnaście klas z „trójki” wzięło również udział w uroczystym apelu, podczas którego wysłuchano piosenek promujących przyjaźń i miłość. Było też przedstawienie o przyjaźni. Uwieńczeniem uroczystości było przecięcie wstęgi otwierającej nową szkolną salę psychoterapeutyczną.

– Człowiek inteligentny w rozwiązywaniu konfliktów posługuje się rozmową, tylko człowiek prymitywny używa do tego pięści – cytowała sentencję Danuta Zapał, jedna z organizatorek.
Niestety, wzrost liczby ludzi wykształconych w naszym kraju nie idzie – według tego dictum – w parze z inteligencją, bowiem jak pokazują statystyki skala przemocy cały czas rośnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~uczeń klasy 6c 6-06-2008 12:56
żenada
~Pipii 6-06-2008 23:53
PRZECIWKO wszelkiej przemocy... calym swoim serduszkiem... jest Pipii
piipi 7-06-2008 9:35
..Piipi + Pipii=wspolne slow!!.~Moje serduszko rowniez ma te same mysli,co Pipii.*Cudownie,ze Piipowy Swiat sie powiekszyl,bo ich serduszka piii..piipii na dobro !.
~Piippi 7-06-2008 20:44
To ja jestem prawdziwa Piippi... Potestuje Piippi przeciwko OSZUSTOM... TEJO drogi,ratunku, pomocy...
~Pippii 7-06-2008 20:49
do (Pipii + piipi + Piippi). Ja też jestem Pippii!... ARTYSTYCZNA dusza JELONKOWA... DUŻO wiem... o świecie... i kurczaczkach wesołych... POZDROWIENIA dla WSZYSTKICH Pip. Pippii
~_*Piipi na wygnaniu.... 8-06-2008 1:04
- do-(_Piippi..)..-Cudownie,ze jestes...zakochalam sie w Tobie.
~Aneczka z kl. 6b 11-06-2008 18:30
Fajny nawet był ten dzień bez przemocy :) . Tylko trochę szkoda że tych zdjęć jest tak mało ;( Ale dzień ten był bardzo udany. Ciekawa jestem czy każdy widzi jak ja..:).... pzdr. :*

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group