Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 10914
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zamiast petardy kup puszkę pokarmu

Sobota, 31 grudnia 2011, 8:33
Aktualizacja: Niedziela, 1 stycznia 2012, 1:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zamiast petardy kup puszkę pokarmu
Fot. Archiwum
Pod takim hasłem Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa z Magdaleną Florczykowską na czele zorganizowało przedsylwestrową akcję, w której apelują do mieszkańców, by nie kupowali petard i fajerwerków, których czworonogi panicznie się boją, a nabyli karmę i przekazali ją do schroniska dla małych zwierząt w Jeleniej Górze.

Akcja była już prowadzona w Sobieszowie. W tym roku organizatorzy chcą nią zainteresować nią wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Okres sylwestrowo-noworoczny, w tym strzelające petardy i fajerwerki, to bowiem dla psów koszmar.

Jak mówią weterynarze, dla zwierząt jest to czas traumatycznych przeżyć. Ze strachu chowają się w ciemnych pomieszczeniach, pod meblami lub, co gorsza, wpadają w popłoch i uciekają oddalając się od domu i znajomej okolicy. Niejednokrotnie właściciele odnajdują swoje psy wiele kilometrów od domu, w schroniskach lub wałęsające się po ulicach. Weterynarze podpowiadają jak można tego uniknąć.

- Z pewnością można spróbować "domowych" sposobów na uspokojenie psa. Warto najgorsze godziny spędzić z czworonogiem w zaciemnionym pokoju (zasłonięte okna). Częstym błędem właścicieli, działających zresztą w dobrej wierze, jest nadmierne rozczulanie się nad zwierzakiem. Niepokój właściciela szybko udziela się przerażonemu zwierzęciu, które traci poczucie bezpieczeństwa. Głaskanie i przemawianie spokojnym, łagodnym, tonem i sama obecność człowieka często pozwalają wyciszyć i uspokoić psa.

– Postarajmy się nie tworzyć atmosfery paniki. Jeśli takie działanie nie przynosi rezultatu, z pomocą przyjdzie lekarz weterynarii, zapisując leki uspakajające. W okresie noworocznym często zapominamy o dziko żyjących zwierzętach. Również one boleśnie odczuwają skutki pokazów sztucznych ogni. Przerażone i zaskoczone nagłą kanonadą i oślepiającym światłem wpadają w popłoch, raniąc się dotkliwie giną wpadając pod samochody podczas panicznej ucieczki. Częstym widokiem są też stada gołębi w popłochu latające pomiędzy budynkami i szukające schronienia - mówi lekarz weterynarii Marcelina Lachowicz.

Stąd pomysł na zorganizowanie akcji „Zamiast petardy kup puszkę karmy”.
- Gorąco zapraszamy Państwa do uczestnictwa w naszej akcji. Zamiast wydawać pieniądze na fajerwerki, można kupić karmę dla zwierząt i przekazać ją bezpośrednio na ręce pracowników jeleniogórskiego schroniska. Może być to pierwszy dobry uczynek w Nowym 2012 Roku – przekonują organizatorzy.

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1153
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group