Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1887
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zamiast mandatów – odblaski

Wiadomości: REGION
Piątek, 9 października 2009, 9:13
Aktualizacja: 9:14
Autor: TEJO
Policjanci rozdawali elementy odblaskowe rowerzystom. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa cyklistów na drogach.

Akcję przeprowadzono wczoraj w godzinach porannych w Lubaniu. Policjanci skupili się na kierujących jednośladami. Patrol policji wyposażony w różnego rodzaju elementy odblaskowe rozdawał je napotkanym na trasie przejazdu rowerzystom.

– Jak się okazało większość rowerzystów zadbało o to, aby ich pojazdy były widoczne. Osoby, które nie miały właściwie wyposażonego roweru były pouczane, a w celu zaznaczenia ich obecności na drodze wyposażane w odblask – poinformowała policja.

Akcja jest częścią międzynarodowego projektu „Poprawa Bezpieczeństwa na Pograniczu Polsko – Czeskim po wejściu do Strefy Schengen.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

daria30119 9-10-2009 10:47
Rowerzysta na drodze powinien być odblaskowy...oni są mało widoczni. Poza tym sposób jazdy co niektórych to masakra. Dobrze,że zawsze wymijając rowerzystę zjeżdżam aż na lewy pas....wczoraj pewien już sędziwy jegomość chciał się obrócić i zobaczyć chyba czy oby na pewno będzie wyprzedzany.....nagle zarzuciło go aż do osi jezdni....Nerwów uspokoić nie mogłam chyba z pół godziny.....
~_Łowca byków 9-10-2009 11:23
Dokładnie - trzeba zachować odległość przynajmniej 1 m. Kiedyś podczas wycieczki rowerowej z żoną (w dzień), d...l jadący srebrnym citroenem berlingo DJE.... (wiadomo o co chodzi) przy lotnisku, wyprzedzjąc o mało nas nie potrącił. Z przeciwka jechał samochód i nie przyszło do jego pustej głowy, że należy zwolnić i wyprzedzić nas dopiero przy możliwości zachowania przepisowej odległości. Informacyjnie - też jesteśmy kierowcami samochodów. Podejmując decyzję o wyprzedzaniu należy zawsze poddać a...lizie łącznej: - sens (np bezsensowe podejmowanie ryzyka wobec małych korzyści); - zgodność z przepisami (przepisy ogólne (skrzyżowania, przejścia, przejazdy), znaki poziome (ciągłe linie), znaki pionowe (zakazy wyprzedzania, niebezpieczne zakręty), ograniczenia prędkości, odstępy; - widoczność na cały czas potrzebny do wyprzedzania; - długość do wyprzedzania (pojedyncze pojazdy do 12m, członowe do 16,5m, silnikowe z przyczepą do 18,75m, zespoły pojazdów do 22m i kolumny ciasno jadących pojazdów) - ich prędkość i zachowanie; - sytuację z tyłu - czy już nie jesteśmy wyprzedzani.
~dady 9-10-2009 11:23
Rowerzyści są niestety niewidoczni. Szczególnie o zapadającym zmroku. A gdzie koszulki odblaskowe? Kierowca musi taka posiadać w samochodzie, a rowerzysta w zasadzie nic nie musi.
~ 9-10-2009 11:31
Powinien być odblaskowy ale też powinien znać przepisy. Nie wystarczy mieć ukończone 18 lat i dowód osobisty, żeby poruszać się rowerem po jezdni (moim zdaniem, chociaż przepisy mówią inaczej). Szlag mnie trafia kiedy jezdnią w Maciejowej jedzie sobie rowerzysta ( albo grupka), pomimo że wzdłuż jezdni jest droga dla rowerów ( i na pewnych odcinkach nawet zakaz ruchu dla rowerów) - weź tu wymijaj jak z przeciwka jedzie np. sznur dużych samochodów. A gdzie policja? Walić mandaty. To też łamanie przepisów.
~biker 9-10-2009 13:00
W Maciejowej tylko kawalek jest zakazu dla rowerow, a dziekuje jechac ta niby droga rowerowa co jest z kostki np na szosowce.
~ktosik 9-10-2009 13:03
Jak sie biker przykleja do prawej strony to jeszcze gorzej, wieksze ryzyko potracenia. Lepiej juz jechac srodkiem pasa, znacznie bezpieczniej. W samochodach w Polsce nie ma obowiazku wozenia kamizelki odblaskowej, wiec bez sciemy tutaj ze na rowerach takze wskazane :). Jak sie naucza kierowcy ze 1 metr to 1 metr i ani cm mniej to bedzie znacznie lepiej.
~_Łowca byków 9-10-2009 18:54
No i jeszcze jedno, jak przy krawężniku naprawiają np. studzienkę i drogowcy postawią zaporę to oczywiście kierowcy zatrzymują się, bo szkoda im lakieru, ale jak jedzie żywy cżłowiek na rowerze to ma to gdzieś.
~wie39 9-10-2009 18:59
szoda że mi nie dali odblasku tylko przypier....lili 17 pkt od razu...
~zuo 9-10-2009 23:20
A ja pytam, dlaczego rowerzyści poruszający się po jezdniach nie są traktowani na równi z innymi uczestnikami ruchu? Dlaczego też nie mają włączonych świateł, albo są to mrygające światła, i człowiek nie wie, czy to ufo leci, czy dziecko się bawi na chodniku, czy policjant zatrzymuje lizakiem. A już przednie, mrygające światła o kolorze zielonym n a rowerach to już wogóle niezła wydumka!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group