Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9836
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zamek Książ i Palmiarnia w darze dla Szczawna Zdroju

Piątek, 2 października 2020, 6:32
Autor: MM/Zamek Książ
Wałbrzych: Zamek Książ i Palmiarnia w darze dla Szczawna Zdroju
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Egzotyczne rośliny, które udało się uratować z Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju po pożarze w marcu 2018 roku powróciły właśnie do swojej odbudowanej siedziby. Przez ponad dwa i pół roku przechodziły kwarantannę w zarządzanej przez Zamek Książ dawnej książęcej Palmiarni.

Egzotyczne rośliny doniczkowe, które stanowiły wystrój zniszczonego przez pożar Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju i ocalały z pożogi, zostały przewiezione do Palmiarni w wałbrzyskim Lubiechowie. Tutaj pod opieką książańskich ogrodników, specjalizujących się w pielęgnacji roślin egzotycznych przechodziły rekonwalescencję. Okazy, często kilkudziesięcioletnie przewieziono z pogorzeliska w opłakanej kondycji. Decyzję o ratunku podjęła Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Zamek Książ w Wałbrzychu, który zarządza Palmiarnią i uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju łączą wieki wspólnej historii, kuracjusze są naszymi stałymi gośćmi, dlatego taki gest wydał nam się naturalnym – mówi Anna Żabska.

Juka, wysoka palma daktylowa, filodendrony, fikusy różnych gatunków, drzewko cytrynowe, to nieliczne z roślin, które zdobiły Zakład Przyrodoleczniczy i przetrwały pożar. Na czas odbudowy Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju były pielęgnowane i doglądane przez fachowców w palmiarnianym „szpitalu”.

Decydującym czynnikiem o przewiezieniu roślin do Palmiarni były tragiczne zdjęcia ze spalonych wnętrz oraz pogoda, którą wówczas zapowiadano. Rośliny nie przetrwałyby mrozów w obiekcie bez dachu i dlatego zaoferowaliśmy ówczesnym władzom Uzdrowiska naszą pomoc - wspomina Mateusz Mykytyszyn, specjalista ds. komunikacji w Zamku Książ.

Dzięki wspólnej akcji pracowników Zamku Książ, Palmiarni i Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. pozostałe przy życiu rośliny powróciły do lubiechowskiego ogrodnictwa. Palmiarnia przekazała także w darze nowe rośliny do dekoracji odbudowanego Zakładu Przyrodoleczniczego.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój, Zamek Książ w Wałbrzychu i Palmiarnia stanowiły do lat 30-tych ubiegłego stulecia wspólną, prywatną własność książęcej rodziny Hochberg von Pless z Książa.

Twoja reakcja na artykuł?

72
91%
Cieszy
4
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
727
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group