Piątek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 12343
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marczyce: "Zamach" na świetlicę?

Środa, 12 stycznia 2022, 6:00
Autor: WAC
Marczyce: "Zamach" na świetlicę?
Fot. użyczone
Mieszkańcy Marczyc protestują przeciwko - jak twierdzą - zagarnięciu przez władze gminy Podgórzyn świetlicy wiejskiej w ich miejscowości.

Jak mówi inicjator protestu Zdzisław Ratajski - do tej pory na mocy porozumienia z poprzednimi władzami gminy świetlica była użyczona powstałemu w 2014 roku Stowarzyszeniu „Nasze Marczyce”. Klucze do pomieszczeń miał sołtys wsi. Tymczasem na ostatniej sesji Rady Gminy Podgórzyn przyjęto uchwałę o utworzeniu w obiekcie filii biblioteki gminnej, a w konsekwencji przekazaniu go pod zarząd dyrektora tej ostatniej.

Uważamy, że jest to forma przejęcia naszej świetlicy – mówi Z. Ratajski. - Od teraz w świetlicy będzie filia biblioteki gminnej, która będzie podlegała dyrektorowi tej placówki, a tym samym to pracownik tej instytucji będzie nią zarządzał. Teraz to my mieszkańcy wsi będziemy za każdym razem musieli zwracać się z prośbą do tego urzędnika, aby pozwolił na skorzystanie z jej wnętrza i sprzętu, który to przez lata, bo od 2014 roku tutaj zgromadziliśmy. Od tego też roku w świetlicy i na placu zabaw Stowarzyszenie „Nasze Marczyce” razem z sołectwem organizuje wiele imprez o charakterze integracyjnym, szkoleniowym i kulturalnym. Warto tu wspomnieć między innymi o corocznej biesiadzie świętojańskiej organizowanej w pierwszą sobotę rozpoczynających się wakacji, powitaniu wiosny i pożegnaniu lata, prowadzeniu warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych W 2021 dzięki seniorom w świetlicy powstała kawiarenka cyfrowa z komputerami i Internetem. Dlatego postanowiliśmy zaprotestować, zwłaszcza że nikt z nami na ten temat nie rozmawiał. Mimo że nasza akcja dopiero ruszyła, to pod listem protestacyjnym do władz gminy podpisało się już około 30 osób.

Jak zapewnia zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk - proponowane rozwiązanie nie spowoduje ograniczenia możliwości korzystania ze świetlicy wiejskiej przez mieszkańców Marczyc.

Nadal, tak jak w innych miejscowościach jak Miłków czy też Ścięgny, będą się w niej odbywać zebrania wiejskie, imprezy świąteczne czy też inne spotkania okolicznościowe - mówi T. Szewczyk. - Nikt też nie będzie ograniczał swobody korzystania z obiektu. Zmiana ta ma charakter bardziej porządkowy. Do tej pory świetlica jako własność gminy była zarządzana przez Urzęd Gminy. Teraz zostanie to przekazane naszej jednostce organizacyjnej - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

4
9%
Cieszy
10
21%
Hahaha
2
4%
Nudzi
5
11%
Smuci
13
28%
Złości
13
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
246
Tak
84%
Nie
9%
To zależy od pogody
8%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – przygotowania
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group