Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6165
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zalew Pilchowicki posprzątany

Wtorek, 7 czerwca 2016, 9:13
Aktualizacja: 9:15
Autor: Org
Region: Zalew Pilchowicki posprzątany
Fot. Użyczone/Archiwum Organizatora
Już po raz osiemnasty przyjaciele i sympatycy Tauron Ekoenergii wzięli w sprzątaniu Zalewu Pilchowickiego. Podczas sobotniej akcji (4.06) zebrano ponad 600 studwudziestolitrowych worków śmieci i od razu zrobiło się czyściej. Po sprzątaniu był czas na zasłużony posiłek i nagrody.

Uczestnicy akcji wybrali się na ten nietypowy, trzygodzinny spacer zaopatrzeni w worki i rękawice. Zbierali to, co inni tutaj powyrzucali. Najwięcej było butelek plastikowych, worków foliowych, puszek i samochodowych części.

W tym roku swoje reprezentacje wystawiły szkoły: Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, Publiczne Gimnazjum Katolickie u Św. Pankracego w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze, Zespół Szkół w Jeżowie Sudeckim, Zespół Szkół Lubomierz, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, Zespół Szkół we Wleniu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Rakowicach.

- Trzygodzinne sprzątanie zakończyło się górą śmieci, zebranych w wypełnione po brzegi worki. Ponad dwustuosobowa ekipa zebrała w tym roku 625 worków – mówi Teresa Markiewicz koordynator akcji. - Nasza akcja przynosi nie tylko wymierny efekt w postaci wysprzątanych brzegów Zalewu Pilchowickiego, ale przede wszystkim znacznie podnosi świadomość ekologiczną młodzieży. Ciągle mamy nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy już nie będziemy musieli sprzątać – dodała.

Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Zespołu szkół w Lubomierzu. Grupa zebrała 230 worków śmieci, co w przeliczeniu na jednego uczestnika oznaczało zebranie 14 worków. Ich trud się opłacił. Zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Góra śmieci” i pilchowicką polanę opuścili z dużym telewizorem. Nagroda za drugie miejsce (również telewizor) powędrowała do uczniów z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, którzy zebrali 32 worki śmieci, co stanowiło ponad 8 worków na osobę. A zestaw kina domowego zabrali ze sobą uczniowie Zespołu Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach, którzy zebrali prawie siedem worków na osobę, co dało im III miejsce w konkursie.

Po sprzątaniu uczniowie i ich opiekunowie zebrali się na polanie, gdzie uzupełnili utracone kalorie grochówką, bigosem i kiełbaskami. Tutaj też odbyła się artystyczna cześć akcji i podsumowanie efektów sprzątania.

Szkolne drużyny miały możliwość powalczyć jeszcze w konkurencjach artystycznych. Młodzież próbowała sił w: skeczach, piosenkach i inscenizacjach tanecznych – a wszystko służyło ilustracji hasła „Ziemia jest tylko jedna”. Na jury największe wrażenie zrobił występ uczniów Zespołu Szkół w Jeżowie Sudeckim. Piosenka ekologiczna w ich wykonaniu podbiła serca publiczności.

Organizatorem akcji „Sprzątanie Zalewu Pilchowickiego 2016” był Tauron Ekoenergia, przy wsparciu Klubu Żeglarskiego „Horyzont”, lwóweckiego nadleśnictwa, Karkonoskiego Centrum Gospodarki odpadami, MPGK w Jeleniej Górze, Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim oraz firm Vestas i Availon.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group