Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 9447
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra - region: Zalane drogi. Poziom wody w rzekach rośnie

Niedziela, 2 czerwca 2013, 12:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 czerwca 2013, 7:45
Autor: mea
Jelenia Góra - region: Zalane drogi. Poziom wody w rzekach rośnie
Fot. mea
Pogarsza się sytuacja na rzece Bóbr w Wojanowie–Bobrowie, gdzie już zalana jest droga. Nieprzejezdna jest też ul. Stawowa w Karpnikach. – Poziom wody w rzekach Bóbr i Łomnica wciąż rośnie – informuje Paweł Szczodrak, dyżurny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W Wojanowie poziom wody w rzece o godz. 11.00 przekroczył stan alarmowy o 80 cm, natomiast w Łomnicy o 16 cm. Pola przy Pałacu Łomnica są zalane.

– W Bobrowie widać, że woda podchodzi pod domostwa. W tym miejscu rzeka często wylewa – mówi Mieczysław Chojnowski z Bobrowa, który z niepokojem obserwował wzburzoną rzekę Bóbr, gdzie widać śmieci i duże konary drzew unoszone przez nurt.

Trudna sytuacja jest też w dalszej części Bobrowa, gdzie główna ulica jest zalana już w kilku miejscach. – Strażacy układają worki wzdłuż muru dzielącego rzekę Bóbr od ulicy, bo woda zdążyła zalać jej część i moje podwórze. Na razie worki pomogły, ale droga nadal jest nieprzejezdna – powiedział pan Tadeusz z Bobrowa.

W Karpnikach mieszkańcy również z przerażeniem obserwują potoki, gdyż niewiele brakuje by zalało ich domy. Ul. Stawowa jest już tam nieprzejezdna, gdyż woda przelewa się przez nią z potoku na pola.

W gminie Janowice Wielkich o godz. 11.00 wójt ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Pod wodą jest droga w Trzcińsku i ul. Chłopska w Janowicach Wielkich. Przekroczony o 2 cm jest poziom alarmowy w rzece Kamienica w Starej Kamienicy, jednak woda już tam opada.

Zamknięte dla ruchu samochodowego jest przejście graniczne z Czechami na Przełęczy Okraj. Woda podmyła tam drogę.

Uspokaja się natomiast sytuacja w Cieplicach na rzece Kamiennej, gdzie woda opadła o 12 cm. – Rośnie wolno poziom wody w rzece Bóbr w Jeleniej Górze, jednak mamy już informację, że w Kamiennej Górze poziom wody opada, co wskazuje na to, że w Jeleniej Górze również powinien zacząć opadać. Jeśli do wieczora będą jedynie krótkie i drobne opady, na naszym terenie poziom wody powinien opaść znacznie – poinformował Piotr Tutak, podinspektor z Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze.

W gospodarstwie rolnym na ul. Wincentego Pola w Jeleniej Górze, gdzie rzeka często wylewa, zabezpieczono jej brzegi oraz dom ok. 100 workami z piaskiem i folią.

Strażacy mają wiele zgłoszeń. – Prowadzimy działania zabezpieczające w postaci układania worków z piaskiem przy domach i brzegach rzek oraz wypompowujemy wodę z zalanych piwnic m.in. w Trzcińsku, Dąbrowicy, Wojanowie, Bobrowie oraz Mysłakowicach – mówił dyżurny Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Przypominamy, że według prognozy Stacji Meteorologicznej w Jagniątkowie jeszcze, niestety, u nas popada. Deszcz przewidywany jest dzisiaj falami do końca dnia. Na jutro (3 czerwca) spodziewane są słabsze już opady lecz praktycznie przez cały dzień. Źródło: Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1039
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group